Kieliszki do szampana

Kieliszki do szampana

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kieliszki do szampana-poradnik Westwing

Szampan to nieodłączny element radosnych i eleganckich przyjęć. Nie sposób wyobrazić sobie bez niego urodzin, ślubów, bali maturalnych, a przede wszystkim sylwestra. Jego intensywny, cierpki aromat towarzyszy nam podczas najważniejszych chwil naszego życia. Trudno uwierzyć, że początkowo tak cenione współcześnie bąbelki były dla wytwórców wina ogromnym problemem. Słynny mnich benedyktyński Dom Pérignon, któremu przypisuje się odkrycie szampana, starał się znaleźć sposób na zapobiegnięcie ponownej fermentacji napoju, która przyczyniała się do ich powstawania.

Dziś, podczas sylwestrowej nocy w deszczu konfetti szampanem delektują się miliony ludzi na całym świecie. W każdym domu, oprócz tradycyjnego zestawu do wina, powinien znaleźć się również zestaw eleganckich kieliszków przeznaczonych specjalnie do picia tego wspaniałego napoju. Kieliszki do szampana różnią się nieco od kieliszków do białego wina i czerwonego wina. Jak powinny wyglądać? Oto kilka wskazówek.

Jakie kieliszki do szampana wybrać?

Zgodnie z zaleceniami znawców tego szlachetnego trunku szampana powinno się pić w długich, wąskich kieliszkach o zwężonej górnej części czaszy. Taka konstrukcja pozwala wydobyć z napoju właściwy smak i zatrzymuje charakterystyczne bąbelki, dzięki czemu szampan dłużej musuje. Kieliszki typu flet (z rozszerzaną czaszą) nie spełnią dobrze swojej funkcji – podczas nalewania napój będzie się bardzo pienił, a po zaserwowaniu szybciej zwietrzeje. Najgorszym wyborem są pokazywane często na filmach niskie kieliszki o szerokiej czaszy. Duży otwór powoduje błyskawiczne ulatywanie bąbelków, pozbawiając szampana jego najcenniejszej właściwości. Takie kieliszki do szampana możemy zostawić jedynie na specjalne okazje, aby zbudować z nich efektowną piramidę.

Kieliszki do szampana: jak serwować szampana?

Optymalna temperatura do serwowania szampana to około 6-9°C. Żeby był dobrze schłodzony, najlepiej wstawić go do lodówki już na kilka godzin wcześniej. Butelkę należy otwierać bardzo ostrożnie, żeby nie zniszczyć smaku napoju. Po usunięciu złotka owijamy szyjkę butelki ręcznikiem. Przytrzymując szyjkę i korek, drugą ręką należy chwycić dolną część butelki. Trzymając butelkę pod kątem 45 stopni, delikatnie ją obracamy, czekając aż korek lekko się wysunie. Podczas nalewania kieliszek należy zdecydowanie przechylić i powoli napełniać go tak, aby napój się nie pienił. Zimny napój nie może się za szybko ogrzać, dlatego kieliszki trzeba zawsze trzymać za nóżkę, starając się nie dotykać czaszy.

Na koniec pamiętajmy, że delektowania się szampanem nie musimy wcale ograniczać jedynie do wielkich okazji. Butelka tego musującego trunku może uświetnić również cotygodniowe wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Jak mawiała Marlena Dietrich:„Szampan sprawia, że każdy dzień wydaje się niedzielą”.

Jak myć kieliszki do szampana?

Po każdym przyjęciu przychodzi czas na zmywanie. Mycie długich i wąskich kieliszków do szampana może wydawać się nieco żmudnym zajęciem, ale warto poświęcić na to nieco czasu, aby nasza zastawa zawsze prezentowała się nienagannie. Oto kilka porad, jak myć kieliszki do szampana:

 1. Kieliszki do szampana powinno się myć ręcznie. Ze względu na specyficzny kształt bardzo trudno jest dobrze wyczyścić je w zmywarce.
 2. Kieliszki do szampana lub do wina najlepiej myć stosując delikatne, bezzapachowe płyny do naczyń. Niektórzy eksperci odradzają stosowanie detergentów w ogóle, gdyż na ściankach zawsze może pozostać nieco osadu, wpływającego na smak napoju. W przypadku szampana substancje chemiczne mogą też utrudniać powstawanie bąbelków.
 3. Nie należy pozostawiać nieumytych kieliszków na następny dzień. Odrobina pozostałego wina wyparuje tworząc trudniejszy do usunięcia osad. Kieliszki kryształowe bardzo łatwo wchłaniają też zapachy.
 4. Podczas mycia należy zwrócić szczególną uwagę na brzegi kieliszków. Bardzo często na czaszy pozostają nieestetyczne ślady szminki lub odciski palców.
 5. Po właściwym myciu warto przepłukać kieliszki jeszcze raz w zimnej wodzie i odstawić do góry dnem do wysuszenia. Dzięki temu na powierzchni szkła nie powstaną zacieki.
 6. Kiedy kieliszki już wyschną, przystępujemy do polerowania. Do tego celu najlepiej nadaje się bawełniana szmatka.

Kieliszki do szampana ― kupuj z Westwing

Sylwester, kolacja przy świecach, rodzinne spotkanie a może przyjęcie w gronie znajomych? Szampan pojawia się przy wielu okazjach. Aby w pełni cieszyć się jego wybornym smakiem, warto zaopatrzyć się w eleganckie kieliszki! Na Westwing znajdziesz stylową zastawę stołową w promocyjnych cenach! Nasz asortyment to między innymi:

 • kieliszki do szampana i do wina z tradycyjnego i kolorowego szkła
 • kryształowe kieliszki do szampana
 • grawerowane kieliszki do szampana
 • karafki i dekantery
 • zestawy obiadowe i deserowe
 • porcelana stołowa

Strona Westwing to wymarzone miejsce na zakupy do domu! Dołącz do nas i już dziś zamów nowe kieliszki do szampana!