Kieliszki do wódki

Kieliszki do wódki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kieliszki do wódki-poradnik Westwing

Spotkania towarzyskie i rodzinne odbywają się często przy butelce mocniejszego trunku. Jest to, obok specjałów tradycyjnej kuchni, znany element typowej polskiej gościnności. Zarówno w czasie wystawnych uroczystości, jak i mniej zobowiązujących przyjęć wznosi się toast kieliszkiem wódki. Alkohol ten jest zwyczajowo podawany na weselach. Kieliszek wódki albo nalewki owocowej to także tradycyjne zwieńczenie uczty, wspomagające trawienie.

Kieliszki do wódki powinny się znaleźć w każdej kuchni, stanowią też obowiązkowe wyposażenie domowego barku. Ładny zestaw kieliszków to bardzo uniwersalny pomysł na prezent. Nadaje się zarówno na podarunek dla kobiety, jak i mężczyzny. Komplet kieliszków do wódki można komuś sprezentować z okazji urodzin, imienin, przeprowadzki do nowego mieszkania albo ślubu. Na zdrowie!

Wódka – dobrze znany trunek

Wódka to wysokoprocentowy napój alkoholowy, który składa się z czystego destylatu alkoholowego rozcieńczonego wodą. Zwykle zawiera około 40% alkoholu. Spirytus ze zbóż uzyskiwano już w średniowieczu, jednak „idealne” proporcje mieszaniny (2 części alkoholu na 3 części wody) ustalono dopiero w XIX wieku. Za wynalazcę współczesnej wódki jest uważany słynny rosyjski chemik Dimitrij Mendelejew – odkrywca okresowości pierwiastków chemicznych. Obecnie wódka jest produkowana i spożywana głównie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, cieszy się też dużą popularnością poza Starym Kontynentem. Jednym z największych producentów i eksporterów tego trunku na świecie jest Polska.

Jakie kieliszki do wódki wybrać?

Kieliszki do wódki mają zwykle pojemność 40 lub 50 ml, można się też jednak zdecydować na mniejsze, na przykład o pojemności 20 albo 25 ml. Wykonane są najczęściej z bezbarwnego szkła, bardzo popularne są też eleganckie kieliszki kryształowe. Mogą być nieco baryłkowate, zupełnie proste albo lekko rozszerzające się ku górze. Ze względu na stosunkowo niewielką pojemność zwykle są niewysokie, ewentualnie z grubszym dnem. Można też jednak spotkać bardziej fantazyjne kieliszki na nóżce, a nawet wystylizowane na szampanówki czy lampki do wina. Używa się ich szczególnie do słodkich wódek, nalewek i likierów. Grube dno i nóżka kieliszka mogą być dodatkowo podkreślone innym kolorem.

Elegancki zestaw do serwowania wódki

Kieliszki do wódki mogą stanowić zupełnie osobny zestaw naczyń, używanych na specjalne okazje. Można też zainwestować w jednolity komplet, tak aby szklanki do napojów, kieliszki do wina i do wódki tworzyły na stole harmonijną całość. Niezależnie od tego warto pomyśleć o zestawie kieliszków z elegancką karafką do podawania trunku. Karafka do wódki prezentuje się bardziej estetycznie niż butelka, chroni zawartość przed utratą aromatu, a do tego pięknie współgra z kieliszkami.

Wódka wódce nierówna

Wódka może się wydawać alkoholem mniej wyszukanym, niż na przykład wino czy szampan. Istnieje jednak bardzo wiele marek, które oferują różne rodzaje tego trunku. Dzieli się je przede wszystkim na wódki czyste i gatunkowe:
Wódki czyste – wytwarzane tylko ze spirytusu rektyfikowanego. Dzielą się na zwykłe, wyborowe i luksusowe.
Wódki gatunkowe – oprócz spirytusu zawierają dodatki, takie jak cukier, wyciągi roślinne lub olejki zapachowe. Są wśród nich na przykład cytrynówka, anyżówka, śliwowica i tequila.
Wódkę można podawać po prostu w kieliszkach albo jako składnik różnego rodzaju koktajli alkoholowych. Najważniejsze, aby była dobrze schłodzona!