Kolaże ze zdjęć

Kolaże ze zdjęć

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kolaże ze zdjęć-poradnik Westwing

Zdjęcia w ramkach to bardzo tradycyjna ozdoba mieszkania, która dodaje wnętrzom ciepła i osobistego charakteru. Oprócz doboru odpowiednej oprawy warto też pomyśleć o niekonwencjonalnej aranżacji samych fotografii. Odrobina wyobraźni pozwoli uniknąć nudy i wydobędzie ze wspomnień to, co najlepsze. Bardzo ciekawy efekt dekoracyjny zapewniają oryginalne kolaże ze zdjęć.

Połączenie kilku fotografii lub ich fragmentów w jeden obraz sprawia, że kompozycje są bardziej dynamiczne. Kolaże ze zdjęć pozwalają też na przedstawienie historii: opowiadają o wakacyjnych przygodach i podkreślają towarzyszące zdjęciom emocje. Nożyczki i klej w dłoń! Już dziś zacznij tworzyć swoje małe dzieło sztuki – oryginalny kolaż ze zdjęć.

Kolaże ze zdjęć: dzieła sztuki nowoczesnej

Kolaż (z francuskiego collage) to tworzenie obrazów za pomocą różnych technik i z zastosowaniem wielu materiałów. Wykorzystuje na przykład tkaniny, wycinki z gazet i komików oraz fotografie. Kolaż rozpowszechnił się na początku XX wieku – w swoich dziełach stosował go między innymi Picasso. Była to też jedna z ulubionych technik artystów związanych z nurtem sztuki popularnej (pop art).

Wyjątkową dekoracją mieszkania są kolaże z fotografii wykonane samodzielnie. Do tworzenia kolaży można wykorzystać specjalne programy komputerowe. Szczególnie przyjemne i odprężające jest jednak wycinanie i łączenie tradycyjnych zdjęć wywołanych na papierze. Można wówczas dokleić do nich pocztówkę z wakacji, zasuszony kwiat czy muszle z plaży i stworzyć wyjątkową, osobistą kompozycję.

Kolaż ze zdjęć: łączenie obrazów

Zaletą kolaży jest możliwość umieszczenia wielu zdjęć na mniejszej powierzchni. Dzięki temu nie trzeba się ograniczać i rezygnować z wyeksponowania ulubionych ujęć nawet w niewielkim wnętrzu. Rozmiar i oprawę kolażu ze zdjęć można dowolnie dopasować do stylu pomieszczenia: kompozycje z fotografii dobrze prezentują się w tradycyjnych ramach i minimalistycznych antyramach.

Najprostszy kolaż tworzy się przez naklejenie kilku mniejszych zdjęć na jedną większą fotografię. Na kolażu ze zdjęć z wakacji można na przykład połączyć selfie z plaży z nadmorską panoramą. We wnętrzach w stylu rustykalnym i kolonialnych zdjęcia można przykleić do stylizowanej deski. W pokoju dziecięcym i młodzieżowym w roli tła z powodzeniem sprawdzi się tablica korkowa.

Kolaż ze zdjęć: mozaika z fotografii

Wyjątkową dekorację mieszkania można stworzyć przez ułożenie mozaiki ze zdjęć. Takie kolaże z fotografii przedstawiają większe wzory ułożone z dużej liczby mniejszych zdjęć i wycinków.

  • Kolaż ze zdjęć w kształcie dużego koła to dekoracja w klasycznej formie, która pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Łagodny kształt podkreśla wrażenie pełni i harmonii. To idealny sposób na wyeksponowanie zdjęć rodzinnych.
  • Romantycznym sposobem uwiecznienia wspólnych wspomnień jest wypełnienie zdjęciami o niedużych rozmiarach większej powierzchni w kształcie serca. To świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Kolaż ze zdjęć można też stworzyć razem, zamieniając dekorowanie mieszkania w kolejne wspólne przeżycie!
  • Z dużej fotografii pociętej na kawałeczki można też ułożyć zupełnie nowy wzór. Tworzenie takiej mozaiki przypomina robienie wyklejanki z paseczków kolorowego papieru. Jest to najbardziej pracochłonna metoda wykonywania kolaży ze zdjęć, efekt jest za to naprawdę zachwycający!