Kolorowa zastawa stołowa

Kolorowa zastawa stołowa

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kolorowa zastawa stołowa-poradnik Westwing

Zastawa stołowa to podstawowy element wyposażenia każdego domu. W jej skład wchodzą wszystkie akcesoria niezbędne do serwowania i spożywania posiłków, takie jak talerze, szklanki, kubki, kieliszki, półmiski, sztućce czy wazy. Najbardziej ponadczasowa jest zastawa stołowa w kolorze białym, jednak coraz więcej osób odchodzi od klasycznych rozwiązań i to kolorowa zastawa stołowa gości w ich domach na co dzień i od święta. Co ciekawe, kolorowa zastawa stołowa może mieć wpływ na apetyt i sprzyjać odchudzaniu. Oto kilka porad dotyczących wyboru kolorowej zastawy stołowej.

kolorowa zastawa stołowa na 6 osób

Kolorowa zastawa stołowa – co wybrać?

Podobnie jak w przypadku każdej zastawy, także kolorowa zastawa stołowa występuje w wielu wariantach. Najczęściej spotykana jest zastawa na 12 osób, choć znaleźć można komplety również na 6 lub 24 osoby. Wybór danej opcji zależy od potrzeb danej rodziny – na co dzień sprawdzi się kolorowa zastawa stołowa na 6 osób, lecz dobrze jest posiadać także większy zestaw, używany podczas przyjęć czy świąt.

Jeśli chodzi natomiast o same kolory, to w sklepach znaleźć można praktycznie wszystko. Popularne są zestawy w jednym kolorze oraz łączące dwa podobne odcienie (np. delikatny róż z wyrazistą fuksją) lub kolory pasujące do siebie (np. zieleń z brązem, fiolet z zielenią, czerwień i złoto). Kolorowa zastawa stołowa to jednak nie tylko jednobarwne talerze czy kubki. Często spotykane są również różnobarwne wzory na jasnym tle – motywy kwiatowe, owoce, paski, kropki czy wzory ludowe.

kolorowa zastawa stołowa 12 osób

Kolorowa zastawa z różnych materiałów

Oprócz liczby elementów oraz samej barwy, niezwykle istotny jest materiał, z którego została wykonana kolorowa zastawa stołowa. Decyduje to o jej przeznaczeniu, elegancji oraz bardziej prozaicznych kwestiach, jak np. sposób mycia.

  • Porcelana – rodzaj białej ceramiki, wynalezionej w Chinach w VII wieku. Symbol elegancji i prestiżu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się biała porcelana z namalowanymi ręcznie kolorowymi wzorami, np. kwiatów lub liści.
  • Ceramika – materiał otrzymywany za pomocą obróbki w wysokiej temperaturze. Kolorowa zastawa stołowa z ceramiki to dobry wybór do stosowania na co dzień, jest bowiem bardziej odporna na zniszczenia niż porcelana.
  • Metal – metalowe elementy każdej zastawy to przede wszystkim sztućce. Również one występują w wersji kolorowej, najczęściej różnobarwne są wykonane z plastiku, silikonu lub drewna rączki.
  • Szkło – charakteryzuje się wytrzymałością na zmiany temperatury, bez problemu można je myć w zmywarce. Z barwionego szkła mogą być wykonane talerze i półmiski, ale szklana kolorowa zastawa stołowa to przede wszystkim kieliszki, szklanki i literatki.
  • Plastik – kolorowa zastawa stołowa z plastiku to świetne rozwiązanie dla dzieci. Plastikowe kubki i talerzyki nie stłuką się, nawet jeśli maluch przypadkowo zrzuci je z dużej wysokości.

kolorowa zastawa stołowa w kwiaty

Kolorowa zastawa stołowa – przydatne wskazówki

Naukowcy udowodnili, że kolor zastawy stołowej może mieć wpływ na apetyt. Kolorowa zastawa stołowa z elementami żółci lub czerwieni pobudza apetyt i ułatwia trawienie. Z kolei osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów powinny postawić na niebieskie talerze – ta barwa bowiem podświadomie zniechęca do jedzenia. Pewne jest jedno – kolorowa zastawa stołowa to idealny wybór na letnie przyjęcia i luźne spotkania z przyjaciółmi. W przypadku uroczystych kolacji lub okazji oficjalnych lepiej postawić na biel.

Warto też pamiętać, że kolorowa zastawa stołowa to również dobry pomysł na ozdobienie kuchni lub jadalni. Różnobarwne kubki znakomicie udekorują meble kuchenne, można zatem poustawiać je na wiszących półkach lub blatach. Z kolei elegancko ułożone w kredensie kolorowe talerze to klasyczne dekoracje każdej jadalni lub salonu. Jeśli chodzi zaś o ekspozycję kolorowej zastawy na stole, to warto postawić na jasne, jednobarwne obrusy i serwetki, które uwypuklą jej barwę.

Kolorowa zastawa stołowa to dobry pomysł na wprowadzenie do domu nutki radości i orzeźwienia. Znajdź więc swoje inspirację i wybierz kolorową zastawę stołową stworzoną dla ciebie!