Kolorowe talerze

Kolorowe talerze

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kolorowe talerze-poradnik Westwing

Jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej popularnym kolorem zastawy stołowej była biel, która królowała zarówno podczas codziennych posiłków, jak i bardziej oficjalnych okazji. W ostatnich sezonach na stołach coraz częściej spotyka się jednak kolorowe naczynia: półmiski, wazy, kubki, a przede wszystkim talerze. Wybierać można między produktami wykonanymi z różnych materiałów, ozdobionych rozmaitymi wzorami. Kolorowe talerze sprawiają, że zwykły posiłek zyskuje bardziej efektowną oprawę. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze kolorowe talerze, pasujące do wystroju kuchni i wykonane z wytrzymałego materiału.

kolorowe talerze zestaw

Bo liczy się kolor!

Popularne w ostatnich sezonach trendy aranżacyjne dopuszczają sporo dowolności jeśli chodzi o kolor zastawy stołowej. Jeszcze kilka lat temu w kuchniach i jadalniach bezsprzecznie królowała biel oraz klasyczne, okrągłe kształty. Obecnie nie ma przeciwwskazań, aby zamiast tradycyjnej białej porcelany wybrać zestaw pięknych, kolorowych talerzy. Można ich używać zarówno na co dzień, jak i podczas bardziej oficjalnych okazji. Ważne, by były to produkty dobrej, sprawdzonej marki, wysokiej jakości oraz elegancko wykończone.

Kolorowe talerze występują w wielu wariantach – może to być zastawa składająca się z naczyń o jednej barwie, łącząca talerze o dwóch pokrewnych odcieniach (np. błękitne i granatowe) lub o pasujących do siebie kolorach (czerwień i czerń, beż i brąz, fiolet i zieleń). Kolorowe talerze niekiedy są również ozdobione wesołymi motywami oraz wzorami: kwiatów, roślin, kropkami, paskami lub obrazkami nawiązującymi do kultury ludowej. Dzięki nim można więc bez większego trudu uzyskać piękny efekt stylowo udekorowanego stołu.

kolorowe talerze z ceramiki

Kolorowe talerze do różnych dań

Wybierając kolorowe talerze najlepiej zainwestować w zestaw, w skład którego wchodzą naczynia przeznaczone do rozmaitych dań – inny talerz jest bowiem przeznaczony do podawania dań głównych, a inny – deseru. Taki komplet jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu.

  • Kolorowe talerze obiadowe – zazwyczaj o średnicy około 28-30 cm, służą do serwowania ciepłych dań głównych, sprawdzają się także w charakterze półmisków.
  • Kolorowe talerze głębokie – ich średnica wynosi przeważnie 24-26 cm, podaje się w nich zupy oraz dania z makaronem, np. spaghetti.
  • Kolorowe talerze na zakąski – najczęściej o średnicy 20-22 cm, po spożyciu dania głównego goście korzystają z nich jedząc zimne zakąski.
  • Kolorowe talerze deserowe – ich średnica liczy zazwyczaj 18-20 cm, służą do podawania ciast oraz innych słodkich deserów lub owoców.

kolorowe talerze porcelanowe

Praktyczne wskazówki

Kupując kolorowe talerze należy zastanowić się, jak duży zestaw będzie najbardziej praktyczny. Najczęściej spotykane są komplety na 6 lub 12 osób, w skład których – oprócz talerzy – wchodzą też filiżanki, półmiski, waza, a niekiedy także sosjerka, mlecznik i maselniczka. Sprawdzą się one podczas codziennego spożywania posiłków oraz spotkań w mniejszym gronie. Czasem zdarzają się jednak okazje, że niezbędny jest komplet nawet na 24 osoby.

Podczas zakupów trzeba sobie również odpowiedzieć na pytanie, z jakiego materiału mają być wykonane kolorowe talerze. Najpopularniejsze są bez wątpienia naczynia ze szkła barwionego, które jest odporne na nagłe zmiany temperatury i może być myte w zmywarce. Pasują też do wnętrz urządzonych w wielu stylach. Kuchnia w stylu rustykalnym lub prowansalskim zyska nowego charakteru, jeśli stół udekorują kolorowe talerze z grubszej ceramiki, zdobionej wzorami ludowymi lub motywem kwiatów. Z kolei w nowoczesnej, minimalistycznej jadalni sprawdzą się kolorowe talerze z wytrzymałego plastiku o nietypowym kształcie, np. kwadratowe lub prostokątne.

Kolorowe talerze to prosty sposób na dodanie aranżacji stołu nutki radości i optymizmu. Znajdź więc swoje inspiracje i wybierz te stworzone dla ciebie!