Kolorowe tapety

Kolorowe tapety

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kolorowe tapety-poradnik Westwing

Pierwsze tapety powstały w Chinach. Te ścienne ozdoby pojawiły się w Europie w XVI wieku. Wówczas były ręcznie malowane i bardzo drogie. W XVIII wieku moda na tapety objęła cały Stary Kontynent. Zaczęły pojawiać się w pałacach władców i najbogatszych kupców. Już wtedy były malowane w barwne wzory, a za ich projekty odpowiedzialni byli najlepsi artyści. Dziś kolorowe tapety wracają na salony i odmieniają je nie do poznania!

Kolorowe tapety z różnych materiałów

  • Kolorowe tapety z papieru wciąż cieszą się ogromną popularnością. Za ich zakupem przemawia nie tylko atrakcyjna cena, ale również duży wybór rozmiarów i wzorów.
  • Kolorowe tapety z winylu są niezwykle trwałe i odporne na działanie wilgoci. Można je myć wodą z delikatnym detergentem. Dzięki temu tapety z winylu sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach, których ściany narażone są na zabrudzenie.
  • Kolorowe tapety na flizelinie to nowość ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. Takie tapety są zrobione z dwóch warstw materiału. Są to podkład flizelinowy (poliestrowy) i dekoracyjna powłoka z papieru. Dużą zaletą tapet na flizelinie jest prosty sposób układania oraz fakt, że takie tapety dobrze maskują wszelkie nierówności ścian.
  • Flokowane kolorowe tapety to niezwykle efektowne dekoracje ścienne. Ich wierzchnia warstwa jest zrobiona z jedwabiu lub z wełny. Wzory na takich tapetach tworzą miłą w dotyku, wypukłą fakturę. Kolorowa flokowana tapeta doda pomieszczeniu elegancji!

Kolorowe tapety – jak je wybrać?

Kolorowe tapety mogą odmienić pomieszczenie nadając mu zupełnie inny charakter. Istotne jest, żeby przyniosły zmianę na lepsze. Dlatego przed zakupem dekoracji warto dobrze przemyśleć jak powinny one wyglądać. Kolorowe tapety zwykle pokrywa designerski wzór, który powinien być dopasowany do przeznaczenia wnętrza (zupełnie inne tapety pasują do kuchni i do sypialni). Należy również zastanowić się, jaka powierzchnia ścian będzie pokryta tapetą – w niektórych wnętrzach lepiej będzie wyglądał jedynie jeden dekoracyjny pasek. Kolorowe tapety muszą doskonale zgrywać się pozostałymi barwami występującymi w aranżacji. W zależności od indywidualnych upodobań, kolory można zestawiać na zasadzie kontrastów lub posłużyć się paletą zbliżonych do siebie odcieni.

Kolorowe tapety dla dzieci

Kolorowe tapety nie tylko doskonale spiszą się w pokoju dzieci, ale także ucieszą małych domowników. Śmiało można powiedzieć, że sklepowe półki uginają się od różnorodnych modeli, na których nadrukowano wesołe motywy. Wśród nich najpopularniejsze są zwierzęta, postaci z kreskówek lub bardziej uniwersalne wzory: grochy, paski i zygzaki. Kolorowe tapety w pokoju dziecinnym pełnią także funkcję ochronną. Nowoczesne tapety można myć, więc zabezpieczają ściany przed zabrudzeniem. Warto umieścić tapety w miejscach, które są narażone na kontakt z brudnymi rękami dziecka.

Kolorowe tapety to doskonały sposób na szybki i niedrogi lifting wnętrza. Warto je mieć!