Kolory ścian w stylu prowansalskim

Kolory ścian w stylu prowansalskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kolory ścian w stylu prowansalskim-poradnik Westwing

Styl prowansalski, jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Prowansji, regionu w południowej Francji. Słynie on głównie z przepięknych, zachwycających lawendowych pól, znakomitego, francuskiego wina, pachnących ziół i przypraw oraz doskonałej oliwy. Jest to kierunek często obierany przez turystów szukających spokoju i sielskiej, wiejskiej atmosfery. Także architektura i wystrój wnętrz w tym rejonie są charakterystyczne, a struktura i kolory ścian w stylu prowansalskim specyficzne. Podpowiadamy, jak pomalować ściany w domu, żeby przywodziły one na myśl słoneczną, radosną Prowansję.

Kolory ścian w stylu prowansalskim

Kolory ścian we wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim odgrywają bardzo ważną rolę w wystroju. W prowansalskich domach niemal zawsze świeci słońce, a ściany maluje się tam w kolorach, które można dostrzec również na zewnątrz. Typowa paleta barw stosowana w domach w południowej Francji to kolory, z których każdy ma odzwierciedlenie w naturalnym środowisku tego regionu:

Lawendowy

Kolor, który zdecydowanie dominuje w krajobrazach typowych dla Prowansji. Tam na każdym kroku można natknąć się na romantyczne pola lawendy, w różnych odcieniach fioletu — od ciemnych, intensywnych i soczystych barw, po delikatne, pastelowe kolory.

Ciepłe żółcie

Jest to bardzo ciepły i słoneczny rejon Francji, gdzie właściwie już od początku maja do końca października panuje letnia pogoda i świeci słońce. Dlatego ściany w prowansalskich wnętrzach często malowane są na różne odcienie słonecznego, żółtego koloru.

Oliwkowa zieleń

Ściany w domach urządzonych w stylu prowansalskim nierzadko pomalowane są w tym głębokim odcieniu zieleni, a w Prowansji również widoczny jest on w gajach oliwnych na liściach drzew i ich owocach. Jet to także kolor znakomitej oliwy wytwarzanej w tym regionie i obecnej w każdym francuskim domu.

Różne odcienie beżu oraz bieli

Te kolory zawsze nadają wnętrzu szyku i niewymuszonej elegancji. Dlatego często maluje się prowansalskie wnętrza właśnie w tych klasycznych barwach, które są doskonałym tłem dla postarzonych, bielonych mebli z ozdobnie powyginanymi nóżkami.

Ciepłe szarości

W domach w południowej Francji szary to kolor spotykany niezwykle często, ponieważ bardzo wiele domów ma kamienne ściany i posadzki. W naszym klimacie może ściany ozdobione kamieniem nie są tak popularne, ale pomalowane na szare barwy prezentują się równie efektownie.

Błękit

Kolor przywodzący na myśl, błękit bezchmurnego prowansalskiego nieba, który we wnętrzu prezentuje się niezwykle urokliwie i jest doskonałym tłem dla białych mebli i lawendowych dodatków.

Struktura ścian w stylu prowansalskim

Ściany w domach w Prowansji często są nierówne i pomalowane jakby od niechcenia. To uwidacznia ciekawą fakturę ścian i daje niepowtarzalny efekt. Żeby go przybliżyć we wnętrzu stylizowanym na francuski dom, można pomalować ściany farbami strukturalnymi, lub użyć specjalnych dekoracyjnych tynków. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie, które w połączeniu z kolorem wprowadzi atmosferę sielskiego, ciepłego prowansalskiego wnętrza.

Nadchodzące promocje