Komplety wypoczynkowe

Komplety wypoczynkowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Komplety wypoczynkowe-poradnik Westwing

Wiele osób uważa, że odpoczynek to lenistwo albo strata czasu, na którą nie można sobie pozwolić. Otóż, nic bardziej mylnego! Już Sokrates powiedział, że „wypoczynek jest najlepszym z dóbr”. Ludzie kochają przyrodę, sport, podróże, jednak duża część z nich, relaksuje się także w domu. Czasem wystarczy leżakowanie na tarasie z dobrą książką, czasem wanna pełna pachnącej piany, innym razem obszerna kanapa lub miękkie fotele. Komfortowe komplety wypoczynkowe są zatem absolutnym niezbędnikiem każdego współczesnego salonu.

Zaciszny kącik, w którym mieszkają komplety wypoczynkowe sprzyja nie tylko relaksowi. To także doskonałe miejsce do spotkań z rodziną czy znajomymi. W kultowym filmie „Ladies” cztery przyjaciółki zawsze plotkowały na kanapie w salonie jednej z głównych bohaterek. Sączyły wino, rozmawiały i głośno marzyły. Życie rodziny Boskich, o którym opowiada zabawny polski serial „Rodzinka.pl”, również w większości toczy się na przepastnej sofie. I nie ma w tym nic dziwnego! Komplety wypoczynkowe przyciągają przytulnością i stają się centralnym punktem domu.

Szezlong, berżera, otomana

W historii i literaturze symbolem mebla, który zapewniał błogi wypoczynek jest od wieków szezlong.Potocznie nazywany „leżanką” mebel, którego korzenie sięgają Francji z okresu XVII wieku, można było spotkać wyłącznie w pałacach królewskich czy arystokratycznych posiadłościach. Podnosił rangę pomieszczenia, pozwalał na wygodny i dostojny odpoczynek. Wraz z nim w salonach brylowały obszerne fotele, zwane berżerami oraz luksusowe otomany, czyli sofy z bocznymi wałkami oraz miękkim oparciem. Stopom odpoczynek zapewniały natomiast tapicerowane pufy. Dawne komplety wypoczynkowe były zawsze obite eleganckimi tkaninami, takimi jak plusz czy aksamit, a ich drewniane nóżki zdobiły finezyjne ornamenty i płaskorzeźby.

Funkcjonalne komplety wypoczynkowe

Współczesne komplety wypoczynkowe to przede wszystkim synonim ergonomii. Jedne z najpopularniejszych modeli to te modułowe, składające się z kilku elementów. Dzięki pomysłowości designerów, można je zestawiać w dowolnych konfiguracjach. Tego rodzaju komplet zapewnia maksimum wygody i zawsze dopasuje się do wnętrza. Inwestując w komplety wypoczynkowe należy dokładnie przyjrzeć się ich wymiarom. Wysokość i głębokość mebli powinna odpowiadać wzrostowi użytkowników. Dla osób o słusznym wzroście polecane są głębokie siedziska, podpierające uda na całej długości. Niższym domownikom do gustu przepadnie płytsze siedzenie, które sprawi, że ich stopy będą miały kontakt z podłogą. Warto, aby komplety wypoczynkowe były wyposażone w ruchome podłokietniki i zagłówki.

Tapicerowane komplety wypoczynkowe

Komplety wypoczynkowe są najczęściej tapicerowane. Skóra jest obecnie najbardziej popularnym i ekskluzywnym materiałem. Pasuje doskonale zarówno do wnętrz kolonialnych, jak i wiktoriańskich. Wymaga jednak starannej pielęgnacji – czyści się ją wyłącznie detergentami przeznaczonymi do skórzanej tapicerki. Grube tkaniny żakardowe to nie lada gratka dla aranżacji skandynawskich czy chalet. Ocieplają wnętrza i dodają im przyjemnej przytulności. Welurowe komplety wypoczynkowe okażą się natomiast najlepszym rozwiązaniem dla salonu w klimacie glamour, vintage, czy retro. Mimo subtelnego wyglądu, welur, z powodzeniem można prać, a nawet prasować. Alergicy pokochają alcantrę, czyli rodzaj wysokojakościowej mikrofazy, która jest odporna na kurz, a ponadto sprężysta i miękka.

Szykowne komplety wypoczynkowe to doza komfortu, której potrzebuje każdy dom. Warto dobrać do nich eleganckie szafki, stoliczek kawowy i stojak na gazety. Dzięki temu uda się stworzyć spójną i przede wszystkim wygodną stylizację.