Kompozycje z ramek

Kompozycje z ramek

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kompozycje z ramek-poradnik Westwing

Londyńska Galeria Narodowa zaskoczyła wszystkich, gdy zamiast wystawy obrazów, postanowiła zorganizować cykl ekspozycji poświęconych... ramom! Kuratorzy wydarzenia doszli do wniosku, że miłośnicy sztuki są tak mocno skoncentrowani na malarskim kunszcie, że często zapominają o jego oprawie. A ta bywa niezwykle efektowna! Pierwsza odsłona wystawy skupiła się na tzw. ramach sansovinowskich z lat 1550-1600. Dzieła włoskiego rzeźbiarza i architekta Jacopo Sansovina ukazały jego niesamowitą wirtuozerię. Jak podsumowała opiekunka wydarzenia Caroline Campbell: „ramy zmieniają sposób patrzenia na obrazy, lecz projektowano je, by same w sobie sprawiały przyjemność estetyczną”. Warto zatem spojrzeć na ramy z innej perspektywy. Przemyślane kompozycje z ramek potrafią być kluczową dekoracją wnętrza!

Dekoracja zamknięta w ramy

Banalna domowa galeria „od linijki” to już przeszłość. Fantazyjne kompozycje z ramek szturmem podbiły serca dekoratorów wnętrz. Czasem w ramach goszczą obrazy, innym razem zdjęcia czy grafiki. Podpowiadamy, jak wykorzystywać kompozycje z ramek, aby aranżacja stała się stylowa i ciekawa.

  • Kompozycje z ramek w chaosie – ramki z innej bajki? Czemu nie! Taka dekoracja doskonale zaprezentuje się na pustej, niezagospodarowanej ścianie wnętrza. Dodatki mogą być małe i duże, rzeźbione i proste. Jeśli obawiasz się stylistycznego „bałaganu” opraw czarno-białe fotografie, które będą spoiwem ekspozycji.
  • Geometryczne kompozycje z ramek – ramki mogą być niczym puzzle i tworzyć spójną układankę. Tak, nawet te o rozmaitych rozmiarach i kształtach! Zawieś je na ścianie tworząc dowolny wzór – okrąg, prostokąt lub serce. Dzięki temu różne formy ramek stworzą harmonijną całość.
  • Monochromatyczne kompozycje z ramek – ramki utrzymane w tej samej tonacji prezentują się znakomicie. We wnętrzach skandynawskich i glamour sprawdzą się dekoracje na przykład w różnych odcieniach szarości. Aranżację mogą urozmaicić : efektowne poroże jelenia, napis 3D, wiszący zegar czy lustro.

Kompozycje z ramek inaczej

Ramki to nie tylko obrazki i zdjęcia! Ostatnio kompozycje z pustych ramek coraz częściej goszczą w designerskich aranżacjach. Ozdobne drewniane dodatki w ciekawy sposób urozmaicają ściany wnętrz, w których niemile widziane są tapety czy lamperie. Stylizacja wygląda intrygująco zwłaszcza wtedy, kiedy ramki są w identycznym kolorze jak ściana, na której zostały wyeksponowane. Kompozycje z ramek można zaaranżować także w wersji 3D. W pustą ramkę warto „oprawić” bukiecik suszonych kwiatów, dekoracyjny klucz, czy elementy biżuterii.

Ramki na tapecie

Dla osób lubujących się w naklejanym ściennym dekorze, artyści Taylor&Wood przygotowali specjalną tapetę tłoczoną w… kompozycje z ramek! Tonacja tapety jest czarno-biała, a ramki puste, co umożliwia łatwe dostosowanie jej do stylu wnętrza. W tapetowe kompozycje z ramek można wkleić ulubione zdjęcia lub dać upust swoim zdolnościom plastycznym.

Jeśli lubisz ścienny design, koniecznie przyjrzyj się bliżej potencjałowi ramek. Jak udowodniła londyńska wystawa: to detale, które same w sobie potrafią być intrygującym dziełem sztuki.