Konewka

Konewka

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Konewka-poradnik Westwing

Podlewanie roślin jest jednym z najprzyjemniejszych zajęć w domu i w ogrodzie. Spryskane wodą kwiaty uwalniają swój aromat, a my możemy na bieżąco obserwować, jak się rozwijają i rosną. Nic więc dziwnego, że to właśnie konewka, obok szpadla i grabi, uważana jest za najważniejszy atrybut ogrodników.

Domowa konewka

W domach konewka przydaje się przede wszystkim do podlewania kwiatów znajdujących się na balkonach i parapetach. Choć pozornie do tego celu można wykorzystać również inne naczynie, poręczna, wyprofilowana konewka jest zdecydowanie wygodniejsza w użyciu. Małe doniczki i gęsto rozmieszczone gałązki powodują, że właściwe podlanie roślin, na przykład za pomocą butelki po wodzie mineralnej, jest zdecydowanie trudniejsze. Używając konewki z długim, zakrzywionym dzióbkiem bez problemu nakierujemy strumień wody do każdego zakamarka i sięgniemy do doniczek zawieszonych w trudno dostępnych miejscach. Jeżeli w mieszkaniu są małe dzieci, wybranie jednego naczynia do podlewania kwiatów jest również ważne ze względów bezpieczeństwa ― pozostawiona na stole plastikowa butelka z rozrobionym nawozem może zostać łatwo pomylona z kolorowym napojem. Przy dużej liczbie doniczek lub w przypadku częstych wyjazdów warto pomyśleć o konewce automatycznej.

Konewka do każdego mieszkania

Domowa konewka pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale też dekoracyjne. W roli eleganckich ozdób sprawdzają się zwłaszcza konewki blaszane i ceramiczne. Pomalowane w kolorowe kwiaty lub pokryte oryginalnymi aplikacjami naczynia pozwalaj ożywić i rozweselić wnętrze. Popularnym zabiegiem jest celowe postarzanie konewek ― niektóre przypominają kształtem konewki używane przez nasze babcie i stare kanki na mleko, inne mają stylizowaną na blaszaną, lekko przecieraną powierzchnię. Takie naczynia doskonale wpisują się w charakter wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym i prowansalskim. Ciekawym i przykuwającym uwagę elementem są także oryginalne konewki przypominające figurki zwierząt. Wyobraźnia projektantów nie zna granic i w bogatej ofercie każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Konewka w ogrodzie

Konewki używane podczas prac ogrodowych są zdecydowanie większe od swoich domowych odpowiedników. Małe naczynia z powodzeniem wystarczają do podlania grządek w ogródku warzywnym, ale nie sprawdzą się na dużej powierzchni. Wybierając model o określonej pojemności należy mieć jednak na uwadze, ile konewka będzie ważyła po napełnieniu. Konewki przeznaczone do ogrodu są przeważnie wykonane z tworzyw sztucznych i metalu. Te pierwsze są zdecydowanie lżejsze, te drugie ― bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Naczynia do podlewania często łączą w sobie również funkcję spryskiwacza. Praktycznym rozwiązaniem są uniwersalne konewki z wymiennymi końcówkami. Aby uniknąć zanieczyszczenia wody, do bardzo silnych nawozów lub środków chwastobójczych lepiej zakupić osobną, plastikową konewkę, którą można w razie potrzeby wyrzucić. W bardzo dużym ogrodzie do przy podlewaniu żywopłotu oraz trudno dostępnych miejsc lepiej sprawdzi się wąż ogrodowy lub specjalna konewka akumulatorowa.