Korkociąg

Korkociąg

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Korkociąg-poradnik Westwing

Delektowanie się winem wymaga szczególnej oprawy. Ten delikatny napój jest wyjątkowo wrażliwy na czynniki zewnętrzne i łatwo traci swój niepowtarzalny aromat. Kolekcjonowanie akcesoriów do wina rozpoczynamy zwykle od zakupu eleganckich kieliszków, karafki lub dekantera oraz termometru. Mniejszą wagę przywiązujemy natomiast do wyboru przyrządu, którym będziemy otwierać butelkę ― dobrego korkociągu.

Prawidłowe odkorkowanie wina ma tymczasem równie duże znaczenie, co jego właściwe podanie. Moment wyjęcia korka z butelki to jednocześnie moment, w którym wino po raz pierwszy od dłuższego czasu styka się z powietrzem. Właśnie dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego korkociągu, umożliwiającego przeprowadzenie całej operacji w fachowy sposób. Przed przystąpieniem do zakupów warto zapoznać się bliżej z dostępnymi w sprzedaży modelami otwieraczy do wina.

Korkociąg prosty

Dawniej najbardziej popularny korkociąg do wina. Jest wyposażony wyłącznie w uchwyt i metalową spiralę. Kształtem przypomina literę „T“. Aby otworzyć butelkę, należy wkręcić ostrze w korek i mocno pociągnąć. Mały, poręczny korkociąg łatwo mieści się do kieszeni i można mieć go zawsze pod ręką. Niestety użycie tego typu korkociągu wymaga dużo siły, więc najlepiej zarezerwować go na specjalne okazje, kiedy chcemy otworzyć wino w bardziej widowiskowy sposób.

Korkociąg kelnerski

Tak zwany „przyjaciel kelnera”, używany przez profesjonalnych barmanów. Korkociąg kelnerski jest polecany przez wielu miłośników wina, który uważają go za najlepszy rodzaj otwieracza. Składa się z grubej spirali osadzonej w trzonku, przymocowanej do niego ruchomej rączki i małego nożyka przeznaczonego do przecinania folii. Przyrząd działa na zasadzie dźwigni, w której punkt podparcia stanowi szyjka butelki. Po wkręceniu szpikulca w korek, opieramy podpórkę na szyjce butelki, a następnie przytrzymując jedną ręką butelkę i podpórkę, drugą ręką pociągamy do góry za uchwyt. Korkociąg kelnerski pozwala bez wysiłku otworzyć wino, ale aby nim sprawnie operować, potrzeba nieco wprawy. Na początku warto trochę poćwiczyć.

Korkociąg typu motylek

Ulubiony sprzęt nowicjuszy. Otwieracz wyposażony jest w zębatą przekładnię, dwa ruchome ramiona, metalową tuleję i kołnierz. Podczas wkręcania śruby w korek ramiona unoszą się do góry. Wystarczy je delikatnie opuścić, a korek zostanie samoistnie wciągnięty do wnętrza tulei. Korkociągi motylkowe są niezwykle proste w obsłudze, ale przeważnie mają złej jakości śrubę. Bardzo często powoduje to kruszenie się korka. Decydując się na taki korkociąg, należy wybierać modele „z wyższej półki”, ze spiralą pokrytą teflonową powłoką.

Korkociąg kalifornijski

Idealny otwieracz dla wytrawnych smakoszy. Najczęściej przydaje się do wyciągania starych lub uszkodzonych korków. Zamiast spiralnej śruby ma dwa charakterystyczne, metalowe „wąsy” różnej długości. Zaczynając od dłuższego ostrza, należy je włożyć między korek a wewnętrzną stronę szyjki i delikatnie skręcając, popychać w dół. Na koniec wystarczy mocno pociągnąć i wyjąć korek. Wbrew pozorom opanowanie obsługi takie otwieracza nie wymaga wiele czasu, a jest on niezwykle praktyczny, gdyż pozwala usunąć korek w całości, bez żadnych uszkodzeń. W przeszłości korkociągi kalifornijskie były chętnie wykorzystywane przez podstępnych lokajów, którzy w tajemnicy przed swoimi chlebodawcami upijali kilka łyków wina, a następnie bez trudu ponownie zakorkowywali butelkę.

Korkociąg elektryczny

Nowoczesny korkociąg dla wszystkich, którzy cenią wygodne i proste rozwiązania. Przydaje podczas większych przyjęć, kiedy trzeba szybko i sprawnie otworzyć kilka butelek wina. Elektryczne otwieracze do wina są zasilane na baterię lub podłączane do ładowarki. Ich użycie wymaga jedynie naciśnięcia guzika. Dzięki eleganckim, chromowanym obudowom prezentują się niezwykle efektownie, choć według bardziej konserwatywnych smakoszy korzystanie z takiego wynalazku pozbawia degustację wina tradycyjnej oprawy. Przed zakupem elektronicznego korkociągu należy również wziąć pod uwagę, że nie nadaje się on do otwierania szampana i korków z tworzyw sztucznych.

Korkociąg i zestaw do wina

Korkociąg do wina i deska serów

W domu prawdziwych miłośników wina nie powinno zabraknąć kryształowej karafki, dekantera, ale też praktycznego otwieracza. Elegancki korkociąg podarowany w zestawie z nalewakiem, termometrem i zatyczką do wina to także doskonały pomysł na prezent. Jaki model sprawdzi się najlepiej? Korkociąg prosty, motylkowy, kelnerski czy elektryczny? Wiele zależy od tego, jak dużą wiedzę na temat win ma obdarowywana osoba. Zawsze warto postawić na akcesoria z wyższej półki, polecane przez profesjonalnych degustatorów. Miłośnikom częstych biesiad w dużym gronie znajomych na pewno przyda się też mniej oczywisty wariant — korkociąg elektryczny, który umożliwi szybkie otworzenie kilku butelek.