Kosz na śmieci

Kosz na śmieci

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kosz na śmieci-poradnik Westwing

Jedna osoba wytwarza około 60 litrów śmieci tygodniowo. Wszystko zależy oczywiście od trybu życia, jaki się prowadzi, miejsca zamieszkania oraz skali konsumpcji. Kosz na śmieci to nieodłączny element każdej kuchni. W większości domów w Polsce pojemniki na odpady znajdują się pod zlewem, jednak warto sprawdzić, jaki kosz wybrać i gdzie go umieścić tak, by korzystanie z kuchni było jeszcze prostsze.

Jaki kosz na śmieci wybrać do kuchni?

Dobrze, jeśli kosz wyposażony jest w uchwyty, które pozwalają utrzymać worek na śmieci w niezmienionej pozycji. Praktyczna będzie też osłona kosza zabezpieczająca wewnętrzną stronę drzwiczek szafki przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Kosz może być także zamontowany na wewnętrznej stronie frontu kuchennego w przypadku, gdy schylanie się do kosza na śmieci w głębi szafki będzie uciążliwe.

Ważna jest także możliwość szybkiego dostępu do pojemnika na odpady. Świetnie sprawdzą się tu kosze na śmieci z pedałem. Już jedno naciśnięcie i front szafki uchyli się delikatnie, umożliwiając wygodne wyrzucenie odpadków. Drzwiczki zamykają się same w bardzo delikatny sposób. Kosz można zatrzymać lekko otwarty, co będzie bardzo wygodne – zwłaszcza podczas gotowania. Pojemnik jest otwarty, dostęp do niego ułatwiony, a kosz nie zajmuje dużo miejsca.

Segregacja odpadów

Segregacja śmieci wcale nie musi być uciążliwa. Najczęściej należy zmienić swoje przyzwyczajenia, jednak odpowiednio dobrany kosz do segregacji śmieci ułatwi zadanie, nie zaburzając estetyki kuchni, oraz pozwoli zaoszczędzić – za segregowane śmieci płaci się mniej!

Pojemniki na śmieci z przegrodami będą idealne dla tych, którzy mają małe kuchnie lub nie mają miejsca na kilka osobnych koszy. Najczęściej są podzielone na trzy komory, jednak ich pojemność jest mniejsza i częściej trzeba je opróżniać. Mają kolorowe pokrywy dla odróżnienia rodzaju odpadów lub są to kosze na śmieci z pedałami o różnych barwach.

Wysuwany kosz na śmieci to również rozwiązanie dla właścicieli małych kuchni. Jeden duży pojemnik z przegrodami umieszczony w wysuwanej szafce bądź kilka mniejszych ułatwi segregację i korzystanie z kuchni. W ten sposób można wybrać kosze, które będą najbardziej potrzebne w domu – większa pojemność na najczęściej produkujące się śmieci, a mniejsze kosze czy pojemniki na rzadziej powstające odpady. Warto jednak pamiętać, że pojemniki nie powinny być zbyt przepełnione – może to źle wpłynąć na mechanizm wysuwający.

Kolorowe torby z nadrukowanymi obrazkami odpadów, które powinny się w nich znaleźć, ożywią pomieszczenie. Będą bardzo wygodne, ponieważ łatwo można je ze sobą zabrać, wynosząc śmieci do specjalnych pojemników.

Kosz na śmieciPlastikowe pojemniki do segregacji można ustawić jeden na drugim – nie zajmą dużo miejsca. Kolorowe przykrywki ułatwią odnalezienie tego odpowiedniego.

Co oznaczają kolory pojemników do segregacji odpadów?

kosze białe – szkło bezbarwne
kosze żółte – plastik
kosze czerwone – metal
kosze zielone – szkło kolorowe
kosze niebieskie – papier
kosze czarne – odpady organiczne
kosze szare – opakowania metalowe

Kosz na śmieci do ogrodu

Kosz na odpady w przydomowym ogrodzie jest bardzo istotnym elementem. Pozwoli odpowiednio zagospodarować przestrzeń. W większym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce nawet na dwa-trzy kosze. Kosz na śmieci powinien mieć jednak odpowiednią jakość i wygląd – ma przecież służyć przez lata i nie może szpecić miejsca odpoczynku. W ogrodzie można postawić elegancki kosz metalowy lub nowoczesny – wykonany ze szkła. Jako kosz na śmieci może się także sprawdzić koszyk wiklinowy. Najbardziej popularne są jednak plastikowe kosze na śmieci ze względu na ich uniwersalność i łatwość czyszczenia. Pod zadaszonym tarasem mogą się znaleźć także drewniane i wiklinowe kosze na śmieci.