Kosze wiklinowe na bieliznę

Kosze wiklinowe na bieliznę

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kosze wiklinowe na bieliznę-poradnik Westwing

Kosz na bieliznę to obowiązkowy element wyposażenia łazienki. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób przechowywania ubrań, które trzeba wyprać – solidny kosz będzie pełnił swoją codzienną rolę przez długie lata. Nowoczesne akcesoria do łazienki są najczęściej wykonane z trwałego tworzywa sztucznego. Osobom, które nie lubią plastiku i wolą naturalne materiały polecamy natomiast piękne i wytrzymałe kosze wiklinowe na bieliznę.

Wiklinowe akcesoria do przechowywania są lekkie i trwałe. Plecione wzory mają ponadto duże walory dekoracyjne. Większe i mniejsze koszyki z wikliny pomogą uporządkować rzeczy w sypialni, garderobie, kuchni i łazience. Ładny, naturalny kosz wiklinowy na bieliznę ozdobi łazienkę i doda jej ciepła. To wyjątkowo uniwersalny element wyposażenia, który można dopasować do każdego wnętrza!

Właściwości wikliny

Wiklina to naturalny materiał wytwarzany z młodych pędów kilku gatunków wierzby. W zależności od rodzaju drzewa, pędy są poddawane odpowiedniej obróbce. Ma ona między innymi wpływ na końcową barwę materiału. Wiklina jest przede wszystkim bardzo elastyczna, co umożliwia wyplatanie z niej przedmiotów o najróżniejszych kształtach. Charakteryzuje ją również wyjątkowa lekkość i wytrzymałość, co czyni z niej bardzo atrakcyjny materiał użytkowy. Do tego przedmioty wytwarzane z wikliny po prostu bardzo ładnie się prezentują!

Kosze wiklinowe na bieliznę: forma

Wymiary koszy na bieliznę wyplecionych z wikliny można łatwo dopasować do każdej łazienki. Wysokość typowego kosza to około 65–70 cm. Węższe kosze do małych łazienek są nieco wyższe. Najpopularniejsze formy koszy wiklinowych na bieliznę to:

  • Kosze prostokątne – prosty, wąski kosz zmieści się nawet w bardzo małej łazience.
  • Kosze okrągłe – o łagodnych, eleganckich kształtach, zajmują więcej miejsca niż kosze prostokątne.
  • Kosze owalne – łączą harmonijne kształty z kompaktową formą.
  • W kształcie beczki – bardziej pękate od koszy okrągłych, dzięki czemu mają większą pojemność. Polecane szczególnie do dużych łazienek.
  • Kosze przyścienne – czyli „połówki” koszy okrągłych. Pozwalają na dużą oszczędność miejsca.
  • Kosze narożne – można dzięki nim optymalnie zagospodarować przestrzeń w małej łazience.

Kosze wiklinowe na bieliznę: kolor

Wiklina pięknie się prezentuje w swoim naturalnym jasnobrązowym kolorze. To uniwersalna barwa do przytulnych wnętrz w stylu eko i skandynawskim. Kosze wiklinowe na bieliznę są też często wyplatane z wikliny barwionej na modny kolor wenge lub biały. Ciekawy efekt daje łączenie dwóch lub wszystkich wymienionych barw. Ekstrawaganckim akcentem w łazience może być wiklinowy kosz pomalowany na dowolny inny kolor – na przykład intensywny niebieski lub fiolet.

Bardzo ładnie prezentują się kosze wiklinowe na bieliznę z obszyciem z materiału. Ich górna krawędź jest ozdobiona pasem tkaniny – jednolitej lub z dekoracyjnym wzorem. Biały kosz wiklinowy obszyty tkaniną w kwiaty idealnie pasuje do łazienki w stylu romantycznym albo shabby chic.

Kosze maglowe z wikliny

Bardzo praktycznym elementem wyposażenia mieszkania jest kosz maglowy. Ułatwia on przenoszenie wypranych i wyprasowanych ubrań. W sklepach dostępne są plastikowe miski na pranie, miłośnikom naturalnych i ekologicznych rozwiązań polecamy jednak kosze maglowe z wikliny. Wymiary kosza na pranie nie mogą być zbyt małe, tak aby swobodnie mieściły się w nim złożone ubrania. Powinien mieć od 60 nawet do 85 cm długości i szerokość około 40–50 cm. Aby lepiej chronić ubrania, kosz maglowy może być dodatkowo wyściełany materiałem.