Kredens kuchenny

Kredens kuchenny

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kredens kuchenny-poradnik Westwing

Kredens kuchenny to mebel, który ostatnio zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Nie każdy jednak wie, że słowo kredens oznaczało kiedyś niewielkie pomieszczenie. Było synonimem luksusu, bo tylko najbogatsi mieli wystarczająco dużo miejsca, by wydzielić osobny pokój na obrusy, sztućce, zastawę. Znajdował się on zwykle między kuchnią, a jadalnią i to tam służba kończyła przygotowywanie posiłków i kładła gotowe dania na tacę, żeby zanieść je do jadalni. Takie rozwiązania stosowane były jednak przeważnie na dworach i w pałacach, a ci, którzy nie mieli tyle przestrzeni chowali zastawę i inne przybory w pojemnych meblach stojących w kuchni — takie meble są dziś nazywane kredensem.

Kredens kuchenny w różnych odsłonach

Kredens kuchenny to zwykle wysoki mebel z dużą ilością szuflad i szafek, których drzwiczki często są przeszklone. Najczęściej jest on wykonany z litego drewna i składa się z dwóch części, górnej i dolnej. Dolna część jest zwykle głębsza od nadstawki i składa się z dwóch lub trzech szuflad, pod którymi umieszczone są szerokie półki z drzwiczkami zamykanymi często na kluczyk. Tam najlepiej jest przechowywać wyprane i wyprasowane obrusy, oraz większą zastawę, czyli na przykład płytkie i głębokie talerze obiadowe. Szuflady w tej części to dobre miejsce na eleganckie, odświętne sztućce.

Górna część kuchennego kredensu, tak zwana nadstawka jest węższa, ale bardziej ozdobna. Przeważnie jest to przeszklona witryna o półokrągłym kształcie. W niej można wyeksponować piękny, porcelanowy serwis do herbaty, postawić talerzyki do ciasta lub szklaną paterę. Zwykle to właśnie nadstawka nadaje całego uroku kredensowi kuchennemu. Może też ona mieć tylko przeszklone drzwiczki dwóch szafek, a nad blatem kilka malutkich szufladek, w których można schować drobne akcesoria kuchenne lub zapisane na kartkach lub w zeszytach przepisy kulinarne.

Kredens kuchenny w aranżacji wnętrz

Kredens kuchenny to często stary mebel, który za pomocą kolorowej farby lub innych zabiegów renowacyjnych służy już w kolejnym domu lub następnym pokoleniom. Sprawdzi się on zarówno w rustykalnych wnętrzach stylizowanych na babcine i sielskie, jak również w bardziej nowoczesnych aranżacjach. Pomalowane na intensywny kolor meble będą stanowiły barwny akcent w minimalistycznym lub industrialnym wnętrzu. Kredens może stać zarówno w kuchni jak i w salonie. W obu tych pomieszczeniach będzie się bardzo dobrze prezentował. Ponadto w pokoju dziennym może również z powodzeniem pełnić funkcję biblioteczki, w której swoje miejsce znajdą ulubione książki, ramki ze zdjęciami i figurki lub pamiątki z podróży. Kredens kuchenny to mebel z duszą, który będzie niebanalną ozdobą każdego wnętrza.

Kredens kuchenny w stylu shabby chic

Stary kredens kuchenny to wymarzony dodatek do aranżacji w stylu shabby chic. To romantyczne wnętrza, w których królują kwiatowe desenie, pastelowe kolory i antyczne dodatki. Umieszczone w nich meble wyróżniają przede wszystkim charakterystyczne przecierki imitujące złuszczającą się farbę lub wytarty lakier. Dzięki nim drewniane powierzchnie wyglądają bardziej wiekowo. Kredens kuchenny w stylu shabby chic będzie idealnym miejscem na wyeksponowanie ozdobnych ramek na zdjęcia, antyków oraz porcelanowych aniołków, talerzy i filiżanek. Niezależnie od inspirowanych stylem shabby chic kolekcji projektantów na potrzeby aranżacji można też samodzielne zaadaptować kurzący się w piwnicy stary kredens. Po kilku przeróbkach zapomniane meble znów będą efektowną ozdobą kuchni!