Kredens

Kredens

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kredens-poradnik Westwing

Kredens przywołuje wspomnienia o babcinej kuchni, gdzie to właśnie on – powód do dumy każdej pani domu – był najważniejszym meblem, a za jego przeszklonymi drzwiczkami stała odświętna zastawa. Kredens znów powraca do łask, bo jak żaden inny mebel nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat. Doskonale pasuje do stylu angielskiego, prowansalskiego czy rustykalnego.

Pomysłów na kredens może być wiele. Wcale nie musi być on wyłącznie kuchenny. Puść wodzę swojej wyobraźni i wykorzystaj kredens w oryginalny sposób! Doda on charakteru w każdym domu, a odpowiednio połączony z aranżacją w pomieszczeniu będzie cieszył i zachwycał nie tylko właściciela, ale także wszystkich gości.

Dawno, dawno temu…

W pałacach i dworach kredens był pomieszczeniem, najczęściej położonym między kuchnią a jadalnią. Przechowywano w nim sztućce, zastawę oraz obrusy czy serwetki. To tam kończono przygotowywanie posiłków i ich dekorację tuż przed wniesieniem do jadalni.

Ci, którzy nie mieli aż tyle miejsca, korzystali ze specjalnych skrzyń meblowych. Przechowywano w nich sztućce czy talerze oraz podręczne produkty spożywcze. Stąd wzięła się nazwa „kredens” w dzisiejszym znaczeniu.

Czym jest kredens?

Kredens kuchenny składa się przeważnie z dwóch części – górnej witryny i dolnej komody. Można je bez problemu rozdzielić i na przykład powiesić górną część na ścianie. Witryna jest najczęściej przeszklona, a w dolnej części znajdują się szuflady i półki, które są zamykane drzwiczkami. Charakterystyczną cechą kredensu jest węższa część górna. Kredens może także służyć do przechowywania niektórych produktów spożywczych.

Rozmiar ma znaczenie

Kredensy możemy podzielić na cztery rodzaje ze względu na ich budowę:

  • Umieszczona na nogach skrzynia zamykana drzwiczkami lub wiekiem.
  • Otwarta skrzynia z półkami na kilku poziomach.
  • Częściowo zabudowana skrzynia, zamykana dołem ze specjalną nadstawą.
  • Dwie ustawione na sobie szafki – górna jest otwarta lub szklona, a dół zamykany drzwiczkami.

Rodzaj kredensu powinien być wybrany w zależności od tego, do czego będzie używany oraz gdzie zostanie postawiony. Większe kredensy pasują doskonale do przestronnej kuchni czy jadalni. Te w kształcie skrzyni sprawdzą się w prawie każdej sypialni, a także na zadaszonym tarasie!

Gdzie go postawić?

Kredens może być kuchenny, ale wcale nie musi stać wyłącznie w kuchni. Również w innych pomieszczeniach można stworzyć dzięki niemu unikalny nastrój.

  • Salon nabierze niepowtarzalnego klimatu, kiedy stary duży kredens zostanie tam zaadaptowany jako barek czy biblioteczka.
  • W jadalni przechowamy w nim zastawę i sztućce oraz obrusy i serwety.
  • W sypialni doskonale sprawdzi się skrzynia użyta do przechowywania pościeli.
  • Przedpokój jest niekonwencjonalnym miejscem dla kredensu, jednak można w nim wykorzystać dolną część mebla, która sprawdzi się jako oryginalna szafka na buty.
  • Na tarasie kredens może służyć do przechowywania akcesoriów ogrodowych, dodatków do grilla czy zastawy używanej na zewnątrz.

Jak Polska szeroka…

Polacy kochają kredensy. Te typowo polskie będą masywne, najczęściej dębowe. Najbardziej popularnym modelem był ten przedwojenny, gdański. Barokowe kredensy sporych gabarytów, z bogatymi intarsjami, były produkowane od XVIII wieku w Kolbuszowej. Mimo iż zajmowały sporo miejsca, uważano je za bardzo praktyczne. W epoce art déco obok tradycyjnych kredensów pojawiły się także tak zwane kombajny – zwieńczone fantazyjnie wygiętą półką lub z wbudowanym zegarem. Można je uznać ze dzieła sztuki. Artdécowski kredens można dzisiaj kupić za kilkanaście tysięcy złotych! Jednak rekordzistą jest dzieło z Kolbuszowej, za które trzeba zapłacić do kilkudziesięciu tysięcy! Dla porównania – dębowy kredens międzywojenny kosztuje tylko kilka tysięcy złotych.