Kryształowe ozdoby

Kryształowe ozdoby

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kryształowe ozdoby-poradnik Westwing

Kryształ od momentu powstania w XVII wieku stał się synonimem elegancji i luksusu. Kiedyś mogli pozwolić sobie na niego tylko najbogatsi. Z kryształowych kielichów pito wyłącznie na dworach królewskich i arystokratycznych. Wspaniałe żyrandole kryształowe zdobiły najzamożniejsze pałace. Uroda kryształu od zawsze stanowiła przedmiot pożądania. Delikatny i kruchy kryształ mieniący się kolorami był symbolem ulotności i nietrwałości piękna. Na przełomie XIX i XX wieku Daniel Swarovski udoskonalił technikę cięcia kryształu, dzięki czemu jego użycie w produkcji akcesoriów ozdobnych się upowszechniło. Podpowiadamy, jak dobrać efektowne ozdoby kryształowe do mieszkania.

Kryształowe ozdoby — żyrandole

Bogate ozdoby kryształowe mogą stanowić okazałe żyrandole dekorowane kryształami. Kiedyś kojarzyły się z przepychem wystroju pałacowego, dziś mogą stanowić dekoracje wnętrz zaaranżowanych w najrozmaitszych stylach. Są niemal obowiązkowymi elementami wystroju w aranżacjach glamour. Wyglądają imponująco i znacząco zmieniają charakter przestrzeni. Odpowiednio wyszlifowane ozdoby kryształowe przytwierdzone do żyrandola rozpraszają świtało żarówki, wspaniale rozświetlając pomieszczenie po zmroku. W ciągu dnia promienie słoneczne przepuszczone przez kryształy ulegają rozszczepieniu, również dając niezwykły efekt świetlny. Ozdoby kryształowe sprawdzą się nie tylko w stylu glamour, który wyjątkowo ceni przepych i blask. Kryształowy żyrandol może być niezwykłym dodatkiem w przestrzeniach minimalistycznych lub w loftach. Będzie wówczas stanowił element kontrastowy dla prostych i nowoczesnych form. Warto pamiętać, że ozdoby kryształowe zawieszane pod sufitem mogą być ciężkie. Waga okazałego żyrandola kryształowego może dochodzić nawet do kilkudziesięciu kilogramów.

Kryształowe ozdoby — karafki

Karafki to piękne i wyjątkowo efektowne ozdoby kryształowe. Wspaniale prezentują się, gdy wleje się do nich kolorowe trunki, choć i puste bywają małymi dziełami sztuki. Załamania kryształu i ciecz o szlachetnej barwie w połączeniu ze światłem dają niezwykły efekt wizualny. Karafki to nie tylko imponujące ozdoby kryształowe, ale też funkcjonalne naczynia. Warto wiedzieć, jak dobrać ich kształt i wielkość do serwowanych alkoholi.

  • karafki do wina – przelewa się do nich najczęściej wino czerwone. Wyjątkowy smak trunku podkreśla karafka z szerokim dnem i szeroką szyjką.
  • karafki do likierów – nieduże, zwykle o pojemności od 0,3 do 0,5 l. Mogą przybierać najbardziej wymyślne kształty i zachwycać designem.
  • karafki do whisky – tradycyjnie powinny mieć kwadratowy kształt, bogato zdobione ścianki i dekoracyjny korek, który zapobiega ulatnianiu się aromatu trunku.

Karafki stanowią wyjątkowe ozdoby kryształowe zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą im dodatkowe akcesoria, jak dekoracyjne kieliszki lub szklanki do whisky z rżniętego szkła.

Świąteczne ozdoby kryształowe

Efektowne zawieszki i girlandy z kryształów to wspaniałe dekoracje na specjalne okazje. Ozdoby kryształowe w tej postaci będą stanowić idealną oprawę świąt Bożego Narodzenia. Można powiesić je na oknie, choince lub miniaturowym drzewku ustawionym na środku świątecznego stołu. Przypominają fantastyczne sople lodu lub niezwykłe formy wykute w lodowej bryle. Pięknie mienią się kolorami. Ozdoby kryształowe w postaci girland i zawieszek posłużą też na inne okoliczności. Będą na przykład oryginalnymi dekoracjami stołów weselnych, sali dla gości, a nawet kościoła podczas ceremonii ślubnej.

Ozdoby kryształowe dają efekt nieporównywalny z żadnym innym. To magia wyczarowana ze szkła.