Krzesła brązowe

Krzesła brązowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Krzesła brązowe-poradnik Westwing

Niektóre klasyczne meble nigdy nie wychodzą z mody, choć trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Najlepszy przykład stanowią krzesła brązowe. Można je znaleźć w większości polskich domów – w różnych stylach i formach. Kluczem do popularności jest ich barwa nawiązująca do natury, a przede wszystkich do materiału, z którego powstają meble, czyli drewna.

Kolor brązowy ma przy tym różne wcielenia: od jasnego, piaskowego aż po głębokie odcienie kawy i czekolady. To, jakie krzesło brązowe wybrać, zależy od stylu, który króluje w aranżacji, a także pożądanego efektu. Jak zatem zrobić to umiejętnie i co warto wiedzieć o brązowych krzesłach?

Klasyka designu, czyli krzesła brązowe

Warto pamiętać, że najstarsze krzesła powstawały z drewna, stąd też miały naturalny brązowy odcień. Nic zatem dziwnego, że do tej pory, nawet jeśli krzesła produkuje się z innych materiałów niż drewno, jedną z podstawowych barw pozostaje kolor brązowy. W takim odcieniu wykonuje się płyty meblowe i okleiny. A jaka wersja brązu jest najpopularniejsza? Trudno udzielić jednej odpowiedzi, bo o wszystkim decyduje styl, jaki pragnie się wykreować w mieszkaniu. Jasne krzesła brązowe stanowią domenę stylu skandynawskiego. Doskonale komponują się z bielą i łagodną szarością. Ciemne krzesła brązowe kojarzą się z wyrafinowaną elegancją, a przy tym wysoką jakością – taki odcień mają słynące z solidności meble dębowe i te wykonywane z gatunków egzotycznych, jak tek czy wenge.

Od stylu rustykalnego po scandi

Istnieje kilka stylów wnętrzarskich, w których krzesła brązowe to swoiste must have. Jednym z nich jest styl rustykalny. Królują w nim krzesła wykonywane z naturalnego drewna, przede wszystkim z jaśniejszych, rodzimych gatunków, takich jak sosna, brzoza czy buk. Doskonale sprawdzi się też pleciony design, czyli krzesła brązowe z wikliny bądź rattanu. Z powodzeniem sprawdzą się jako meble tarasowe czy ogrodowe. Również w aranżacjach chalet i scandi nie powinno zabraknąć naturalnych brązów. Warto zwrócić uwagę, że wielu producentów określa kolor krzesła nawiązując do gatunków drewna. Okleina w odcieniu brzozy czy miodowo-piaskowego buku jest łatwa do utrzymania w czystości, nie wymaga też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Eleganckie krzesła brązowe

Krzesła brązowe mają także liczne eleganckie wcielenia. Chodzi o modele wykonywane z drewna dębowego, orzechowego albo gatunków egzotycznych, jak tek, wenge czy merbau. Często okleina meblowa nawiązuje barwą do wymienionych materiałów. Ciemne krzesła brązowe świetnie sprawdzają się w eleganckiej aranżacji klasycznej, kolonialnej czy orientalnej. Do mieszkania kolonialnego warto też wprowadzić krzesła brązowe skórzane – to klasyka XIX-wiecznych gabinetów od Europy po najdalsze zakątki świata. Tańsza alternatywa to krzesła tapicerowane ekoskórą, które są łatwiejsze w pielęgnacji. Brązy są też typowe dla krzeseł retro, szczególnie w takich detalach, jak skośne nóżki. Warto zwrócić uwagę na popularne od kilku dziesięcioleci krzesła brązowe z drewna giętego, które wyróżniają się dużą solidnością.

Krzesła brązowe to ani nowy, ani wiekowy design, lecz po prostu ponadczasowy. Różne odcienie brązu chętnie wybierane są do współczesnych mieszkań. Drewno, skóra, a może tworzywo sztuczne? Każdy znajdzie krzesła brązowe dla siebie!