Krzesła dębowe

Krzesła dębowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Krzesła dębowe-poradnik Westwing

Dąb. Drzewo długowieczne. Piękne i cenione. Jego silne konary od zawsze działały na wyobraźnię i stały się źródłem wielu niezwykłych legend. Potężne dęby uważane były przez Greków za wyrocznię Bogów. Germanowie oddawali zaś dębom boską cześć i surowo karali śmiałków, którzy uszkodzili święte drzewo. Mawiają, że to pod dębem Lech, jeden z trzech braci, rozbił swój obóz. Pożegnał Czecha i Rusa i został na stałe stwarzając podwaliny nowego kraju – Lechistanu, jak dawniej nazywano Polskę. Słynny dąb Bartek od ponad sześciuset lat stoi dumnie będąc niemym świadkiem polskiej historii.

Dębowe drewno jest twarde, ciężkie oraz trwałe - odporne na działanie wody i uszkodzenia mechaniczne. Pod względem wytrzymałości przewyższa wszystkie inne rodzaje drewna europejskiego. Co więcej, drewno dębowe prawie nie „pracuje”, to znaczy nie rozszerza się i nie kurczy, co jest bardzo ważnym parametrem przy wykorzystaniu drewna jako surowca produkcyjnego. Dębina to równocześnie drewno piękne. Nic zatem dziwnego, że jest niezwykle cenione przy produkcji wszelakich elementów wykończeniowych, takich jak na przykład podłogi oraz, a właściwie przede wszystkim - w meblarstwie.

Krzesła dębowe – stylowe i trwałe

Krzesła dębowe to klasa sama w sobie. Stylowe, solidne, długowieczne. Niekiedy przekazywane z majątkiem rodzinnym z pokolenia na pokolenie. Wykonane z dębiny odpowiednio składowanej i wyselekcjonowanej, odpowiednio konserwowane i zabezpieczone, są wyjątkowo odporne nie tylko na zarysowania, ale i zabrudzenia. Wielokrotne olejowanie krzeseł dębowych sprawia, że olej wnika w głąb drewna wydobywając jego naturalny kolor oraz podkreślając wyrazistość usłojenia. Lakierowanie zapewnia dodatkową warstwę ochronną, zabezpieczającą przed uszkodzeniami oraz brudem wynikającymi z codziennego użytkowania mebla. Dzięki tego typu zabiegom krzesła dębowe przez długi okres wyglądają jak nowe.

Krzesła dębowe – prostota formy

Piękno i prostota dębiny sprawiają, że dębowe krzesła pasują niemalże do każdego wnętrza, idealnie wkomponowują się jako element różnych aranżacji. Tapicerowane lub nie, kryte skórą lub innym tworzywem, proste lub rzeźbione, nic nie tracą ze swej jakości. Dębowe krzesła i stół jako komplet w jadalni oraz jako wyposażenie salonu wraz z regałem i półkami to najczęstsze wykorzystanie dębowych krzeseł. Ale przecież zdarzają się również designerskie meble, krzesła – soliści, zachwycające swą jednostkową urodą.

Meble dębowe do ogrodu

Drewniane meble ogrodowe dobrze prezentują się wśród zieleni. Aby przez długi okres wyglądały ładnie i świeżo, muszą być jednak odpowiednio zakonserwowane. Są bowiem narażone na zmiany temperatury, nasłonecznienie lub wilgoć. Dębowe meble ogrodowe, mimo wytrzymałości dębiny, powinny być tak jak i inne meble tego typu, naolejone, polakierowane lub zaimpregnowane.

Ciekawostki o drewnie dębowym

Słynny zabytek kultury słowiańskiej – gród w Biskupinie, został zbudowany między innymi z bali dębowych, które zachowały się do dziś. Mają już ponad 1300 lat! Odnalezione zatopione w wodzie drewno dębowe, leżące w niej nawet kilkaset lat, nic nie straciło ze swej wytrzymałości. Przybrało charakterystyczną czarną matową barwę, dlatego zostało nazwane czarnym dębem lub polskim hebanem ze względu na miejsce występowania.