Krzesła lakierowane

Krzesła lakierowane

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Krzesła lakierowane-poradnik Westwing

Krzesła to jedne z najbardziej eksploatowanych i najpotrzebniejszych mebli w domu. Dlatego zwykle zanim w nowym domu pojawią się szafki i fotele, kupuje się wygodne krzesła. Wśród wielu rodzajów tych mebli najpopularniejsze są krzesła lakierowane. Eleganckie meble pokryte ochronną warstwą lakieru stają się jeszcze bardziej trwałe, a niekiedy dodatkowo zyskują połyskującą powierzchnię. Są także odporne na zabrudzenia oraz kaprysy pogody. To sprawia, że krzesła lakierowane to meble uniwersalne!

Krzesła lakierowane z różnych materiałów

  • Drewniane krzesła lakierowane zwykle pokryte są kilkoma warstwami bezbarwnego impregnatu. Dzięki temu widoczny jest kolor naturalnego drewna oraz jego struktura.
  • Plastikowe krzesła lakierowane mają błyszczącą powierzchnię. Są pomalowane, żeby ochronić plastik przed zarysowaniami.
  • Metalowe krzesła lakierowane najczęściej zrobione są z aluminium. Ten materiał sam w sobie nie ma zbyt atrakcyjnego wyglądu, ale za to jest lekki, trwały i odporny na korozję. Aluminiowa konstrukcja pomalowana lakierem staje się elegancka.
  • Krzesła lakierowane z płyty wiórowej lub MDF to nowość wśród mebli do siedzenia. Są pomalowane kryjącym, kolorowym lakierem, który zapewnia im elegancki wygląd i zwiększa odporność płyty. Do wyboru są wersje błyszczące lub matowe.
  • Krzesła lakierowane wiklinowe nadają się zarówno do domu, jak i do ogrodu. Zwykle są pomalowane bezbarwnym lakierem. Jednak czasem można spotkać także modele białe, szare lub czarne.

Do czego pasują krzesła lakierowane?

Krzesła lakierowane drewniane najlepiej spiszą się w klasycznej lub rustykalnej aranżacji, w której przeważają meble z naturalnych materiałów. Krzesła lakierowane z płyty MDF najczęściej mają prosty design i są malowane na mocne kolory. Są doskonałymi meblami do wnętrz w stylu nowoczesnym. Bardzo dobrze wyglądają w kuchni umeblowanej przy pomocy lakierowanych szafek na wysoki połysk. Metalowe krzesła lakierowane pasują do loftu, gdzie doskonale będą wyglądały w towarzystwie industrialnych mebli. Modele wiklinowe sprawdzą się w aranżacjach prowansalskich, angielskich i shabby chic.

Jak czyścić krzesła lakierowane?

Krzesła lakierowane, dzięki dodatkowej warstwie ochronnej, są odporne na trwałe zabrudzenia. Ich powierzchnię wystarczy regularnie przecierać wilgotną szmatką. Trudniejsze do usunięcia plamy zejdą po zastosowaniu delikatnego detergentu. Warto dodać, że ogrodowe krzesła lakierowane zrobione z metalu lub tworzywa sztucznego można myć pod bieżącą wodą.

Krzesła lakierowane, które przeszły do historii designu

Niektóre spośród krzeseł lakierowanych są dziś uznawane za ikony nowoczesnego designu. Wśród nich znajduje się zaprojektowane w 1952 roku „Krzesło mrówka”. Jego twórcą był duński architekt i designer Arne Jacobsen. Mebel ma siedzisko wykonane z lakierowanego forniru, a jego znakiem rozpoznawczym jest metalowa konstrukcja posiadająca jedynie trzy nogi! Inne krzesło lakierowane to „Panton chair” – pierwsze krzesło wykonane z jednego kawałka materiału. Mimo braku nóżek jest bardzo stabilne dzięki specjalnej konstrukcji przypominającej literę „S”. Panton Chair początkowo było zrobione z poliestru utwardzonego włóknem szklanym, później do jego produkcji wykorzystywano piankę poliuretanową, dziś robi się je z polipropylenu. Wszystkie wersje krzesła były lakierowane.

Krzesła lakierowane są trwałe i eleganckie. Niektóre z nich to ikony designu. Warto postawić na meble pokryte ochronną warstwą!