Krzesła wiklinowe

Krzesła wiklinowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Krzesła wiklinowe-poradnik Westwing

Krzesła wiklinowe z reguły pełnią rolę elementów wystroju werandy i ogrodu. Z powodzeniem można jednak wykorzystać je również w salonie. Choć współcześnie w mieszkaniach królują przede wszystkim meble z drewna i tworzyw sztucznych, wyroby z wikliny mogą być doskonałym sposobem na ożywienie wystroju wnętrza. Lekkie, poręczne i wytrzymałe doskonale sprawdzą zarówno w roli mebli pomocniczych, jak i w centrum aranżacji. Jak wykorzystać krzesła wiklinowe w tradycyjnych i nowoczesnych mieszkaniach? Oto kilka wskazówek.

Wiklina — materiał z duszą

Wiklina to surowiec uzyskiwany z poddanych odpowiedniej obróbce gałązek wierzby. Zebrane gałęzie są moczone w wodzie przez kilka dni, a następnie oczyszczane z kory i poddawane suszeniu. Pod wpływem słońca nabierają charakterystycznej, złocistej barwy. Sprężyste gałęzie z łatwością poddają się obróbce. Wytwarza się z nich nie tylko meble, ale też przedmioty o charakterze dekoracyjnym — na przykład figurki, wachlarze, naczynia, a także wykończeniowym — płoty, obudowy lamp. Odpowiednio spreparowana wiklina jest twarda i wytrzymała. Ze względu na lekką wagę wykonane z niej stoły i krzesła można łatwo przestawiać, zmieniając układ aranżacji.

Krzesła wiklinowe w tradycyjnych aranżacjach

Wyroby z wikliny chętnie wykorzystywane są w klasycznych, tradycyjnych wnętrzach z rustykalną nutą. W wiejskiej kuchni krzesła z wikliny warto zestawić z masywnym, drewnianym stołem w naturalnym kolorze. Mile widziane są także wiklinowe koszyki. Przydadzą się do przechowywania warzyw i owoców. Te o prostokątnym kształcie można też przerobić na szuflady do kredensu lub komody.

Do kuchni w stylu prowansalskim lub shabby chic najlepiej pasować będą krzesła wiklinowe w białym lub pastelowym kolorze. Za pomocą farby i papieru ściernego z łatwością nadamy im nieco bardziej zabytkowy wygląd. Ciekawy efekt uzyskamy również dzięki spryskaniu mebli patyną. Krzesła z wikliny można zestawić z eleganckim stołem na kutych nogach. W roli dodatków doskonale sprawdzą się pikowane poduszki, haftowany obrus i dekoracje z suszonych kwiatów.

Nowoczesne krzesła wiklinowe

Choć wiklina kojarzy się przede wszystkim z krzesłami o nieco staroświeckim designie, ten plastyczny surowiec z powodzeniem wykorzystuje się również do tworzenia nowoczesnych mebli ogrodowych. Wzornictwem nawiązują one często do modeli wykonanych z włókna szklanego lub lakierowanego drewna. Wyróżniają je fantazyjne, geometryczne lub organiczne formy i proste wykończenie. Często przypominają bardziej głębokie fotele niż krzesła. Gruba powłoka farby powoduje, że naturalna faktura materiału staje się prawie niewidoczna. W nowoczesnych wnętrzach meble utrzymane są głównie w bieli, czerni i szarości. Można jednak zdecydować się na bardziej zdecydowane kolory. Pomalowane na czerwono, granatowo lub zielono krzesła ożywią jednolitą, monochromatyczną aranżację.

Krzesła wiklinowe przypadną do gustu wszystkim osobom ceniącym oryginalne dodatki z tradycjami. Odpowiednio dopasowane mogą być też zaskakującym elementem w nowoczesnej aranżacji. To doskonała propozycja dla miłośników przyjaznych naturze, ekologicznych rozwiązań. Warto wykorzystać drzemiący w nich potencjał!

Nadchodzące promocje