Krzesło ażurowe

Krzesło ażurowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Krzesło ażurowe-poradnik Westwing

Piękny, subtelny i szalenie strojny. Występuje w architekturze, ale także w świecie tkanin artystycznych i aranżacji wnętrz. Ażur, bo o nim mowa, to jedno z najbardziej efektownych zdobień. Układ otworów może tworzyć rozmaite wzory i kombinacje, dlatego mówi się o nim „zespół dekoracyjny”. Ażurowe elementy występowały we wszystkich epokach architektonicznych. Słynęła z nich sztuka mauretańska, hinduska czy gotycka. Wspaniałe koronkowe płaszczyzny po dziś dzień zerkają z zabytkowych balustrad, krużganków czy rozet. Obecnie designerzy równie chętnie wykorzystują ażur w swoich projektach, co dawni rzemieślnicy. Przykładem stylowego wzornictwa może być nowoczesne krzesło ażurowe. W poniższym poradniku radzimy, jakie krzesło ażurowe wybrać, aby zyskać niepowtarzalny element stylizacji.

Krzesło ażurowe we wnętrzach

Krzesła ażurowe najlepiej prezentują się w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach. Pokocha je zarówno kuchnia w stylu loftowym, jak i skandynawski salon. Meble mogą być metalowe, stalowe lub w całości wykonane z tworzywa sztucznego. Osoby, które nie lubią surowego designu, powinny zdecydować na modele opatrzone drewnianymi elementami. Aby krzesło ażurowe dawało użytkownikom maksimum komfortu, warto położyć na nim miękką poduchę. Jeśli w kuchni została zaaranżowana wyspa lub barek, krzesło ażurowe z powodzeniem zastąpi hoker w podobnej stylistyce. Smukłe stołki barowe, to jedne z najmodniejszych trendów!

Krzesło ażurowe – na werandzie i w ogrodzie

Krzesło ażurowe pięknie zaprezentuje się nie tylko wewnątrz domu, ale również wśród zielonych zakątków. Na zadaszonej, przeszklonej werandzie doskonale poczuje się krzesło ażurowe wykonane z rattanu. W ogrodzie lub na niezadaszonym tarasie, lepiej umieścić model z trwałego technorattanu, który jest odporny na wilgoć i słońce. Ogrody francuskie pokochają krzesło ażurowe zaprojektowane z kutego żeliwa. Powinno lśnić czystą bielą i być bogato zdobione. Warto zainwestować w komplet czterech identycznych krzeseł oraz dopasowany do nich stoliczek. Taka ogrodowa elegancja w iście pałacowym stylu, zachwyci każdego estetę!

Kultowe krzesła ażurowe: TOP 3

Krzesło ażurowe jest prawdziwym wyzwaniem dla współczesnych designerów. Przyjrzyjmy się bliżej słynnym modelom, które na dobre skradły serca miłośników ponadczasowego wzornictwa.

  • Krzesło ażurowe „Wire” – absolutny klasyk. Model został zaprojektowany przez słynne małżeństwo Eamesów w 1951 roku. Innowacyjną, drucianą konstrukcję szybko opatentowała firma Hermann Miller. Aby korzystanie z krzesła było bardziej komfortowe, państwo Eames stworzyli specjalne poduszki, okalające siedzisko i oparcie modelu.
  • Krzesło ażurowe „One” – oto słynny projekt fantastycznego niemieckiego projektanta, Konstantina Grcica. Model powstał w 2003 roku z aluminium. Jego kanciasta konstrukcja może sprawiać wrażenie niewygodnej. Nic bardziej mylnego! To designerskie cacko jest doskonale wyprofilowane. „One” można z powodzeniem wyeksponować zarówno w domu, jak i w ogrodzie.
  • Krzesło ażurowe „Carbon” – nowoczesne, nowatorskie, zachwycające. W 2004 roku projekt mebla opracowało dwóch świetnych konstruktorów, Bertjan Pot i Marcel Wanders. Krzesło zostało stworzone z trwałego włókna węglowego zabezpieczonego żywicą epoksydową. Materiał jest solidny i jednocześnie zaskakująco elastyczny.

Ażurowe jest piękne! Designerzy wiedzą o tym doskonale. Elementy pełne efektownych prześwitów sprawiają, że bryła krzesła jest nie tylko efektowna, ale i subtelna. Ażur jest dla mebli tym, czym koronka dla wyszukanych, wieczorowych kreacji.