Krzesło chesterfield

Krzesło chesterfield

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Krzesło chesterfield-poradnik Westwing

Krzesło Chesterfield to jedna z ikon światowego designu. Jest ono również kwintesencją eleganckiego stylu brytyjskiego i jego najbardziej znanym elementem. To mebel ceniony za ponadczasowy wygląd oraz niezwykłą wygodę. Zwykle kojarzy się z eleganckimi gabinetami i stylowymi salonami. Jednak coraz częściej pojawia się także w innych aranżacjach, grając w nich główne role.

Historia pewnego fotela

Krzesło Chesterfield swoje istnienie zawdzięcza Philipowi Stanhope – hrabiemu Chesterfield. To on w XVIII wieku zlecił zaufanemu rzemieślnikowi wykonanie fotela, na którym będzie można wygodnie usiąść z wyprostowanymi plecami, i którego tapicerka się nie marszczy. Wówczas powstał fotel obity skórą z charakterystycznymi pikowaniami, ozdobionymi guzikami. To był pierwowzór popularnych mebli znanych dziś pod nazwami sofa i krzesło Chesterfield. To siedzisko szybko zaczęło być kopiowane i coraz częściej pojawiało się w brytyjskich klubach dla dżentelmenów oraz w ich gabinetach. Nieco później, w czasach rozkwitu Imperium, urzędnicy i wojskowi wyjeżdżający do kolonii zabierali ze sobą swój dobytek, w skład którego często wchodziło krzesło Chesterfield. To powód, dla którego te skórzane meble są kojarzone ze stylem kolonialnym.

krzesło chesterfield

Krzesło Chesterfield w kilku odsłonach

  • Krzesło Chesterfield z podłokietnikami to klasyczny model tego mebla. Jest tapicerowane naturalną skórą w brązowym lub czarnym kolorze. Ma solidną konstrukcję z litego drewna. Jego cecha charakterystyczna to pikowania wykończone dużymi guzikami oraz zaokrąglone podłokietniki. Zwykle stoi na kabriolowych, delikatnie rzeźbionych nóżkach. Ten mebel z powodzeniem może zastąpić fotel w salonie. Równie dobrze może stanąć przy stole w jadalni.
  • Krzesło Chesterfield bez podłokietników ma delikatniejszą konstrukcję, i poza brakiem wsporników dla łokci, nie różni się niczym od klasycznego modelu. Takie krzesło nadaje się zarówno do jadalni jak i do kuchni.
  • Krzesło biurowe stylizowane na krzesło Chesterfield ma formę tradycyjnego krzesła obrotowego, które reprezentuje meble biurowe. Podobieństwo do klasycznego krzesła Chesterfield zawdzięcza skórzanej tapicerce, pikowaniom i podłokietnikom.
  • Nowoczesne krzesło Chesterfield swoim kształtem nie różni się od tradycyjnego modelu. Tym co je odróżnia jest kolorowa tapicerka z nowoczesnego materiału. Zwykle cena takiego krzesła jest niższa niż modelu obitego naturalną skórą.

Krzesło Chesterfield w aranżacji wnętrz

Przez lata swojej historii krzesło Chesterfield zdobiło pałace władców oraz najlepsze światowe hotele i restauracje. Dziś coraz częściej widuje się je w domowych aranżacjach, w których ceni się elegancję na najwyższym poziomie. Klasyczne krzesło Chesterfield to doskonały mebel do wnętrz w stylu angielskim, które są jego naturalnym otoczeniem. Jednak na tym się nie kończy lista stylów aranżacyjnych, w których krzesło będzie dobrze wyglądało. Pasuje ono także do gabinetów w stylu kolonialnym, gdzie doskonale harmonizuje z meblami z egzotycznych gatunków drewna. Krzesło Chesterfield może stać się stylową dekoracją salonów i jadalni klasycznych i tych z nutą glamour. W nich ceni się ponadczasowe wzornictwo i materiały najwyższej jakości. Choć może wydać się to ryzykownym zabiegiem, to krzesło Chesterfield sprawdzi się również w aranżacji lofotwej i eklektycznej, gdzie staromodny design łączy się z nowoczesnym. W tym przypadku mebel może mieć nieco zniszczoną tapicerkę lub charakterystyczne przecierki na drewnianych nóżkach, To będzie świadczyło, że jest to krzesło z historią.

Krzesło Chesterfield to mebel ponadczasowy i uniwersalny. Nie do przecenienia jest jego elegancki wygląd i solidne wykonanie. Dzięki tym i innym cechom, to krzesło może stać się najlepszym przyjacielem na długie wieczory z książką.