Krzesło rzymskie

Krzesło rzymskie

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Krzesło rzymskie-poradnik Westwing

Krzesła to praktyczne meble, z którymi człowiek spotyka się od najwcześniejszego dzieciństwa. Są tak oczywistym elementem wyposażenia każdego domu, że mało kto zdaje sobie sprawę, ile ciekawostek kryje ich historia. Krzesło kojarzone jest najczęściej z czworonogim meblem z oparciem, z podłokietnikami lub bez, choć wydaje się, że wersja bez podłokietników jest nieco popularniejsza. W przeszłości rodzaj krzesła w sytuacjach oficjalnych i domowych miał znaczenie symboliczne – wyrażał religijną, monarszą lub inną godność. Zresztą, w niektórych wyjątkowych sytuacjach dzieje się tak po dziś dzień.

Dzięki odkryciom archeologicznym wiadomo, że pierwsze krzesła powstawały już w neolicie, czyli około 7700 do 2000 lat p.n.e. Ówcześni ludzie tworzyli trój- lub czworonogie stołki. Starożytny Wschód wypracował koncepcję akcesoriów do siedzenia, wśród których występuje odmiana siedzisk niskich, takich jak poduszki, maty, niskie taboreciki. Zupełnie odmienna koncepcja powstała w starożytnej Grecji i przejmującym jej kulturę starożytnym Rzymie. Tam wykształciły się krzesła, których siedziska znajdowały się mniej więcej na wysokości kolan. W starożytnym Rzymie meble służące do siedzenia zwano „ sella”, a ich odmianę z poręczami nazywano „cathedra”.

Wyjątkowe krzesło

Krzesło rzymskie to oryginalne krzesło bez oparcia, wywodzące się ze starożytnego Rzymu. Jest dość szerokie i przywodzi na myśl ławeczkę kształtem przypominającą połówkę poziomo rozciętego jajka. Dwie łukowato wygięte części łączą się w proste poziome podłokietniki, po bokach wywinięte na wzór głowy kolumny jońskiej. Po środku, w najgłębszej części łuku, znajduje się siedzisko, najczęściej tapicerowane na przykład naturalna skórą. W przypadku krzesła rzymskiego bez tapicerowanego siedziska, dla zdrowia i wygody dołącza się poduszkę.

Krzesło rzymskie z drewna

Krzesło rzymskie w ogromnej większości przypadków zrobione jest z drewna, choć zdarzają się przepiękne metalowe egzemplarze. Najokazalej prezentują się krzesła z drzewa różanego (rosewood), będącego odmianą palisandru. Mimo wielkiej stabilności, krzesło rzymskie sprawia wrażenie delikatnego, wręcz ażurowego. Efekt ten dają siedzisko i oparcia w formie równolegle ułożonych szczebelków.

Krzesło rzymskie w domu

Krzesło rzymskie jest dzięki swej formie bardzo efektowne i dostojne. Idealnie wzbogaci każde wnętrze, a jednocześnie dzięki temu, że zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne krzesła z oparciem, stanie się funkcjonalnym uzupełnieniem mniejszych lub wąskich pomieszczeń, na przykład przedpokoju czy korytarza. Może też być eleganckim akcentem w łazience.

Krzesło rzymskie w towarzystwie

Krzesło rzymskie doskonale prezentuje się w domu jako pojedynczy mebel, przykuwający uwagę swoim niecodziennym kształtem. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by dobrać mu równie interesujące towarzystwo. Krzesło rzymskie atrakcyjnie wygląda wraz z ławą lub szezlongiem, a nawet wśród tradycyjnych krzeseł z oparciem, o ile dobrane są w odpowiedniej konwencji.