Krzesło shabby chic

Krzesło shabby chic

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Krzesło shabby chic-poradnik Westwing

Styl shabby chic narodził się w Wielkiej Brytanii jako odpowiedź na przesłodzony pop victorian. W aranżacji wykorzystuje się przytulne, lekkie meble naznaczone zębem czasu. W każdym wnętrzu w tym trendzie powinno się znaleźć choć jedno krzesło shabby chic. Białe, kremowe bądź pastelowe – możliwości jest wiele.

Krzesła shabby chic najczęściej powstają z drewno, ale ciekawym pomysłem jest wprowadzenie ozdobnego metalu. Kluczowa jest ich powierzchnia. Może być celowo postarzona albo nosić na sobie autentyczne ślady przeszłości. Sprawdź, jakie krzesło wybrać do wnętrza shabby chic, by uzyskać piękny, modny i cieszący oko efekt.

Krzesło w aranżacji shabby chic

Termin shabby chic po raz pierwszy pojawił się na łamach magazynu „The World of Interiors” w latach 80. XX wieku. Twórczynią określenia jest Rachel Ashwell, która pragnęła dodać wnętrzom uroku i odejść od słodkich, ale przesadnie eleganckich aranżacji dominujących w tym czasie. Z biegiem lat popularność stylu shabby chic rosła, a dziś jest jednym z najchętniej wybieranych w Polsce. W wystroju w tym trendzie liczą się wszystkie detale – meble, dekoracje, akcesoria i dodatki. Ważne miejsce zajmuje więc krzesło shabby chic – zarówno w jadalni, jak i salonie. Krzesła i inne meble w stylu shabby chic najczęściej wykonuje się z drewna i pokrywa warstwą farby bądź lakieru. Unika się przy tym gładkich powierzchni. Mile widziane są niedoskonałości, ślady materiału przebijającego przez farbą albo celowe subtelne przecierki.

Drewno i metal

Typowe krzesło shabby chic wykonane jest z patynowanego drewna. W produkcji często wykorzystuje się materiał z recyklingu. Troska o piękny wygląd mebla idzie więc w parze z dbałością o środowisko i maksymalnym wykorzystaniem szlachetnego surowca, jakim jest drewno. Jeśli chodzi o barwę farby czy lakieru, bez wątpienia królową jest biel w wersji „czystej” albo lekko złamanej, czyli bardziej kremowej, śmietankowej. Popularne są także pudrowe pastelowe odcienie – róż, błękit, kolor miętowy czy lawendowy. Takie krzesło shabby chic wspaniale komponuje się ze słodkimi dodatkami w postaci zastawy stołowej, wazonów, ramek czy innych dekoracji z motywami kwiatowymi. Jednak drewno nie jest jedyną możliwą opcją. Warto zwrócić uwagę na kunsztowną metaloplastykę. Metalowe krzesło shabby chic nosi znamiona wiekowego designu i pewną nonszalancję południa Europy, gdzie ceni się tradycję i unika perfekcjonizmu znanego ze stylu nowoczesnego.

Krzesło shabby chic w wersji DIY

Tworzeniem mebli w stylu shabby chic można zająć się samodzielnie. Inspiracje czekają chociażby na pchlich targach czy w wiekowych składzikach z meblami. Krzesło shabby chic w wersji „zrób to sam” nie wymaga specjalnych zdolności artystycznych. Wystarczy przetrzeć powierzchnię papierem ściernym i przygotować białą farbę lub inną, w ulubionym pastelowym kolorze. Przy polerowaniu powierzchni krzesła warto zostawić trochę niedoskonałości, które przebijając się przez farbę, utworzą dekoracyjną, lekko chropowatą powierzchnię. Podobnie można przygotować inne meble do wnętrza shabby chic – szafy, komody, kredensy czy stoły. Samodzielnie dekorowane, będą nie tylko cieszyły oko, lecz także usatysfakcjonują domowego artystę. A wnętrze naznaczone zainteresowaniami domowników jest o wiele atrakcyjniejsze.

Krzesło shabby chic to odpowiedź na perfekcjonizm współczesnego designu. Naznaczone zębem czasu, pozwala prowadzić dialog z tradycją i nadawać aranżacji nietuzinkowy charakter. W sąsiedztwie innych mebli i dodatków shabby chic kreuje romantyczny, przytulny wystrój.