Książki

Książki

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Książki-poradnik Westwing

Książki można znaleźć w każdym domu – czasami jest to tylko kilka tomów, innym razem imponująca kolekcja składająca się z setek egzemplarzy. Dla miłośników literatury książki są jednymi z najważniejszych przedmiotów w domu, a wypełnione regały często stanowią podstawę aranżacji wnętrza. Książki nadają mieszkaniu styl i świadczą o zamiłowaniach właściciela, dlatego warto jest je eksponować.

Domowa biblioteka to marzenie każdego miłośnika książek. Odpowiednio uporządkowana i zaaranżowana kolekcja będzie dla wszystkich domowników źródłem rozrywki i wiedzy. Nawet w czasach elektronicznych czytników nic nie zastąpi szelestu kartek, niepowtarzalnego zapachu papieru i spokoju, który można odnaleźć w czasie lektury.

Od glinianej tabliczki po e-booki: dzieje książek

Historia książek sięga czasów wynalezienia pisma. Sama książka jest jednak o wiele młodszym wynalazkiem. Książki bardzo długo zapisywano na zwojach. Tę formę miały klasyczne teksty greckich filozofów, jak również Stary Testament. Żeby mógł powstać kodeks – pierwowzór współczesnej książki – potrzebny był wynalazek pergaminu, czyli materiału wytwarzanego ze skór zwierzęcych. Kilka stuleci później w Chinach dokonano rewolucyjnego wynalazku – wyprodukowano papier. Droga do współczesnej książki stanęła otworem.

Potrzebni byli jednak czytelnicy, a umiejętność czytania i pisania w Europie bardzo długo pozostawała przywilejem najbogatszych i najlepiej wykształconych warstw społeczeństwa. Pierwszym krokiem do upowszechnienia się piśmiennictwa było wynalezienie druku pod koniec XV wieku – teksty pisane stały się dzięki niemu dużo tańsze i łatwiej dostępne. Jednak dopiero w XIX wieku, wraz z coraz szerszym dostępem do edukacji, w pełni rozwinęła się literatura popularna, skierowana do szerokiej publiczności. Rozpoczęła się epoka lektury.

W XX wieku lektura stała się formą rozrywki dostępną prawie dla wszystkich, a XXI wiek to moment narodzin książki elektronicznej. Czy będzie oznaczało to koniec epoki książki papierowej? Nie sposób tego przewidzieć. Z pewnością jednak nowe teksty wciąż powstają, a sukces internetowej sprzedaży książek świadczy o tym, że miliony ludzi na świecie nadal uwielbiają ten rodzaj rozrywki.

Gdzie szukać ciekawych książek?

Warto przeglądać katalogi ulubionych wydawnictw – zwykle są one dostępne online. Oczywiście niezwykle ważne są rekomendacje znajomych, dobrze jest również zaglądać na blogi poświęcone literaturze i do czasopism, w których drukowane są recenzje. Nic jednak nie może się równać z wyprawą do księgarni lub do antykwariatu – tylko wtedy można trafić na zupełnie zaskakujące, nieznane pozycje.

KsiążkiKsiążka to także dekoracja

Choć książki nie powinno oceniać się po okładce, warto pamiętać o jej dekoracyjnej funkcji. Powieści i nowele to stałe bywalczynie regałów. Gorącym trendem jest obłożenie książek papierem w różnych kolorach i ułożenie ich w piękną kompozycję, a czasami wręcz wzór. Istotną rolę odgrywają też albumy fotograficzne – ze zdjęciami zjawiskowo zaaranżowanych mieszkań, architektonicznych perełek czy krajobrazów z całego świata. Kilka albumów na stoliku kawowym to must have w każdym eleganckim domu. Również książki kucharskie warto wyeksponować w kuchni lub jadalni. W pokoju dziecięcym powinny znaleźć się piękne, kolorowe książeczki dla dzieci, które od najmłodszych lat będą przyzwyczajać malucha do radości, jaką daje literatura.

Kącik do czytania

Niewielu szczęśliwców może pozwolić sobie na osobną bibliotekę. Dobrze urządzony kącik do czytania można jednak zaaranżować nawet w małym mieszkaniu. Będzie on wymarzonym miejscem na relaks i podróże do świata literatury. Co powinno się w nim znaleźć?

Regał – trudno wyobrazić sobie biblioteczkę bez tego mebla. Regał z łatwością można dostosować do niemal każdej aranżacji. Jednocześnie właściwie dobrana półka na książki podkreśli styl całego wnętrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem są regały modułowe – potrafią one rosnąć razem z kolekcją książek. Przeszklone regały skutecznie chronią zbiory przed kurzem, natomiast wiszące półki na książki pozwolą zaoszczędzić miejsce w mniejszych pomieszczeniach.

Fotel lub kanapa są kolejnym obowiązkowym meblem w domowej bibliotece. Warto ozdobić je miękkimi poduszkami i zaopatrzyć w ciepły koc. W ten sposób stworzymy naprawdę przytulny kącik do czytania.

Stolik na kawę lub herbatę dobrze jest postawić obok fotela. Dzięki temu w czasie lektury można rozkoszować się ulubionym napojem. Stolik to również dobre miejsce, żeby odłożyć książkę – będzie tam czekała następnego wieczoru.

Lampa do czytania poprawi komfort lektury i pozwoli zadbać o oczy. Powinna być zaopatrzona w żarówkę o mocy 40 do 80 W. Należy ustawić ją z boku fotela i nieco z tyłu – tak jakby zaglądała czytającemu przez ramię. Dlatego najlepiej sprawdzi się lampa stojąca, której pozycję można regulować.

„Książki to wspaniałe prezenty, ponieważ zawierają w sobie całe światy. A dużo taniej jest kupić komuś książkę, niż kupić mu cały świat!” – powiedział kiedyś Neil Gaiman, autor książek fantasy. Książka to wspaniały przedmiot – czytelników zabiera w dalekie podróże, a wnętrzom dodaje elegancji i stylu. Dlatego w każdym domu powinno znaleźć się dla niej miejsce.