Kubek

Kubek

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kubek-poradnik Westwing

Tysiące lat wstecz nie używano osobnych naczyń do spożywania posiłku. Często jedno było talerzem, miską oraz kubkiem. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie, by na kuchennym kredensie lub w szafkach stały tylko bliźniacze naczynia. Bogactwo ceramiki i porcelany jest tak duże, że między sobą różnią się nawet kubki. Od pękatych, przez te bez ucha i z silikonową opaską, z medalionem czy tłoczoną na powierzchni koronką. W końcu każdy domownik chce mieć swój własny, charakterystyczny kubek.

Choć kubek to przedmiot codziennego użytku, może być zupełnie niecodzienny. Na rynku znaleźć można niezliczone ilości wzorów i kolorów, a także różnorodne materiały, z których powstają kubki. Przez wzgląd na tę różnorodność kubek zyskał dodatkowe funkcje – od użytkowych po czysto dekoracyjne.

Kubek ma długą historię

Pierwsze kubki powstały tysiące lat temu. Początkowo wytwarzano je z gliny, kształt nadawano im ręcznie, a następnie suszono je na słońcu. Przed wiekami standardem był także kubek z drewna oraz z metalów takich jak brąz, srebro oraz złoto. Około roku 600 w Chinach zaczęto produkować kubki z porcelany. Wynalazek ten wprowadził kubek w nową erę. Od tego czasu forma oraz materiał, z którego się go wytwarza, rozwijały się i ulegały wielu zmianom.

Obecnie kubek wytwarzany jest z surowców takich jak plastik, aluminium, szkło, stal nierdzewna oraz emaliowana, a także z gliny czy fajansu. Jako kubek może być także używana łupina kokosa.

Kubek oprócz swojej funkcji praktycznej powinien też być na tyle piękny, by móc go z dumą trzymać w dłoni. Większość ludzi wybiera swój kubek tak, by odzwierciedlał ich charakter, pasje czy zmysł estetyczny. Kubek ze zdjęciem ulubionej aktorki czy postaci filmowej bądź słodkiego zwierzaka albo z zabawnym lub inspirującym cytatem to tylko przykłady. W dobie internetu dostęp do różnych kubków jest tak wielki, że każdy może znaleźć unikatowy model tylko dla siebie.

Kubek uniwersalny

Kubek to naczynie uniwersalne. Najczęściej używa się go po prostu jako kubka na kawę czy herbatę. Można go oczywiście znaleźć w kuchni, ale spotka się go również w łazience – kubek na szczoteczki do zębów, na biurku – wypełniony kredkami czy długopisami, ale także w garażu czy szufladzie jako miejsce na guziki, małe śrubki czy części zamienne i inne drobiazgi. W salonie czy jadalni kubek może pełnić także funkcję dekoracyjną, a w samej kuchni kubki będą służyły również jako pojemnik na gąbkę przy zlewie czy stojak na sztućce. W kubku można także zasadzić zioła i hodować je na oknie.

Piękny prezentKubek

Kubki zawsze się przydają! Kubek czy filiżanka to idealny prezent urodzinowy dla każdego – o ile poświęci się czas na znalezienie takiego kubka, który rozpromieni twarz obdarowanego. Bogaty wybór ułatwi wyłowienie najlepszego kubkowego upominku.

Kubek z zabawnymi powiedzeniami czy dorysowanymi wąsami będzie idealny dla osób wesołych i dowcipnych. Dla miłośników zwierząt znajdą się tysiące kubków z podobiznami ulubieńców. To samo tyczy się podróżowania, gotowania, muzyki, filmów i wielu innych. Każda dziedzina życia ma swoje odzwierciedlenie na kubku! W przypadku gdy nie znajdzie się odpowiedniego wzoru, można stworzyć go samodzielnie. Wiele firm oferuje nadruk wybranego zdjęcia bądź projektu na powierzchni kubka.

Kubek kupiony podczas wakacji będzie wspaniałą pamiątką. Nie bez powodu to właśnie on wraz z magnesem na lodówkę są najczęściej kupowanymi pamiątkami z wakacji.

Zawsze pod ręką

W ciągu pracowitego dnia brakuje czasu na wyjście do kawiarni? Rozwiązaniem jest kubek termiczny. Dzięki niemu miłośnicy ciepłych, ale też schłodzonych napojów mogą cieszyć się nimi przez większość dnia lub w drodze do pracy. Najlepiej wybierać kubki ze stali nierdzewnej, z uszczelnionym zamknięciem i blokadą, dzięki którym nic się z nich nie wyleje. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy kubek podróżuje w torebce czy teczce, w której nosi się także dokumenty czy lunch. Należy mieć na uwadze, że kubek termiczny to nie termos – nie utrzyma temperatury dłużej niż przez 5-6 godzin.

Innym rodzajem kubka, który zawsze jest pod ręką, będzie kubek jednorazowy. Nie są one przyjazne dla środowiska, jednak zamiast kubków plastikowych można wykorzystać te zrobione z papieru. Najczęściej modele te są używane na imprezach sportowych, piknikach czy festynach i festiwalach. Są łatwe w użyciu i bezpieczne – nie tłuką się. Przy masowych imprezach jest to najbardziej higieniczne i praktyczne rozwiązanie.