Kubki porcelanowe

Kubki porcelanowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kubki porcelanowe-poradnik Westwing

Kawa czy herbata? A może ciepłe kakao? Wszystkie te napoje można podać w kubkach. Wśród wielu rodzajów tych pojemników z uszkiem niesłabnącą popularnością cieszą się kubki porcelanowe. Nie do przecenienia jest ich trwałość, ponadczasowy design i duży wybór na sklepowych półkach.

Kubki porcelanowe zadowolą wszystkich miłośników kawy i herbaty, gdyż można w nich zmieścić znacznie więcej napoju niż w tradycyjnych filiżankach. Odpowiednio dobrane kubki staną się również stylową dekoracją stołu lub są najlepszymi przyjaciółmi podczas zimowych wieczorów. Podpowiadamy, jak wybrać i jak dbać o kubki z porcelany.

Porcelana i jej historia

Masa porcelanowa powstaje z połączenia kaolinu, gliny, kwarcu i skalenia. Pierwsze naczynia z porcelany wytwarzano w Chinach już 1300 lat temu. Były to proste czarki do picia herbaty. Przez wiele lat porcelanowe cudeńka importowano do Europy z Azji, gdyż nie umiano odtworzyć procesu tworzenia porcelanowej masy. Wówczas nazywano ją białym złotem i za jeden serwis do herbaty można było kupić kilka wiosek.

Dopiero w XVIII wieku w Miśni zaczęto produkować europejskie naczynia z porcelany. Wówczas ich cena zaczęła nieco spadać i mogli pozwolić sobie na nią niemal wszyscy. Dziś talerze, filiżanki i kubki porcelanowe nadal są synonimem elegancji, jednak coraz częściej są używane na co dzień.

Najróżniejsze kubki porcelanowe

Kubki porcelanowe mogą mieć zarówno dekoracyjny, nieco pałacowy wygląd, jak i nowoczesny, a czasem nawet zabawny. Dzięki temu można je postawić na każdym stole. Oto kilka przykładów:

  • Stół nowoczesny – będzie doskonale wyglądał, jeśli obok prostych talerzy ustawimy kubki o minimalistycznym wyglądzie. Mogą to być jednolite okrągłe naczynia, albo pasiaste z kwadratowym dnem.
  • Wiejski stół spotyka się we wnętrzach aranżowanych rustykalnie lub prowansalsko. Najlepiej sprawdzą się tu kubki ozdobione kwiatowym lub zwierzęcym motywem.
  • Elegancki stół wspaniale udekorują białe kubki porcelanowe z ozdobnym uszkiem i misternym dekorem.
  • Na stoliku dziecka także mogą zagościć kubki z porcelany. Zwykle są ozdobione wizerunkami postaci z baśni lub z kreskówek.

Jak dbać o kubki porcelanowe?

Kubki porcelanowe i inne naczynia z tego szlachetnego materiału mają niezwykłą trwałość, jednak wymagają należytego traktowania. Dzięki temu posłużą długie lata, a może nawet będą mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie, jako rodzinna pamiątka.

Kubki, które stoją w witrynie lub w innym widocznym miejscu powinny być regularnie przecierane miękką, suchą szmatką. Naczynia, które są w codziennym użyciu najlepiej myć ręcznie delikatnym detergentem.

Kubki porcelanowe to kwintesencja eleganckiego designu! Warto postawić je na półce i cieszyć oko ich widokiem!