Kubki ręcznie malowane

Kubki ręcznie malowane

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kubki ręcznie malowane-poradnik Westwing

W Polsce, jak i na całym świecie, niezwykle cenione jest rękodzieło. Fachowcy od analizowania rynku szacują, że  wzrost sprzedaży wyrobów hand-made wzrasta rocznie nawet o 30%! Robione ręcznie biżuteria, elementy wyposażenia wnętrz, dekoracje, ubrania i zabawki biją rekordy popularności będąc od kilku już lat nie tylko domeną artystów ludowych, ale wszystkich utalentowanych w tym kierunku osób. Wytwarzane bądź zdobione ręcznie przedmioty podbijają serca zarówno zwolenników pojedynczych, niepowtarzalnych wyrobów, jak i zbieraczy eksponatów w stylu etno czy folk, a także osób szanujących szeroko pojętą ekologię.

Wśród  produktów rękodzielniczych olbrzymią popularnością cieszą się wyroby ceramiczne. Ręczne zdobienie talerzy, misek, kubków czy całych zastaw stołowych ma w Polsce bogatą tradycję, lecz właśnie teraz można śledzić niezwykle ciekawy proces zmiany, odświeżania starych i wprowadzania nowych wzorców estetycznych w tym zakresie. Ręcznie malowana ceramika, dotychczas znak rozpoznawczy stylistyki tradycyjnej czy wręcz rustykalnej, staje się obiektem zainteresowania ultranowoczesnych designerów i projektantów estetycznie związanych z awangardą.  Co ciekawe, sztuka ręcznego zdobienia, a najczęściej malowania ceramiki domowego użytku, staje się jednym z popularnych hobby.

Kubki ręcznie malowane

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że malowane ręcznie kubki reprezentują niemal wszystkie wzory i kolory, kształty i rozmiary, najprzeróżniejsze style i motywy. Dzięki tak dużemu wyborowi malowany ręcznie kubek może znaleźć swe miejsce w niejednym domu. Kolorowe kubki ozdobione roślinnymi wzorami doskonale pasują do kuchni urządzonej w stylu angielskim, prostym i rustykalnym, a także wszędzie tam, gdzie po prostu spodobają się gospodarzom. Kubek z motywem psa lub kota to doskonały gadżet dla właściciela takiego ulubieńca. Kogut dla odmiany będzie subtelnym nawiązaniem do atmosfery ciepłej Prowansji. Kubki w paski, w kropki, w kratkę oraz wszelkie inne geometryczne wzory będą zawsze miłym i sympatycznym wyposażeniem kuchni czy jadalni. Dużą popularnością cieszą się także kubki ozdobione ręcznie malowanymi pejzażami oraz motywami zaczerpniętymi z folkloru afrykańskiego, indiańskiego, azteckiego. Na dzieci czekają kubki z postaciami z bajek i kreskówek. Ornamenty znajdujące się na ręcznie malowanych kubkach zależą wyłącznie od fantazji tworzących je artystów.

 

Kubki ręcznie malowane – hobby dla każdego

Samodzielne pomalowanie kubka wcale nie jest trudne. Wystarczy wyposażyć się w gładki, najlepiej biały kubek oraz specjalne farbki do malowania ceramiki i inne potrzebne akcesoria, czyli konturówkę, pędzelki oraz preparat do odtłuszczania.

Malowany kubek należy umyć i odtłuścić. Pierwszy szkic najlepiej zrobić konturówką, by następnie przy pomocy pędzelków pomalować kolorowymi farbami otrzymany rysunek. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie naszkicować wzór, to nic nie szkodzi! Można nabyć odpowiednie szablony, dzięki którym zrobienie atrakcyjnego ornamentu nie jest żadnym problemem. Malowidło na kubku należy utrwalić. Najczęściej robi się to przez wypalanie w piekarniku, choć zależy to od farb, jakie zostały użyte. Sposób utrwalania jest zazwyczaj opisany przez producenta danych farb, więc najlepiej po prostu przeczytać etykietę i dostosować się do zaleceń.