Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kuchnia w stylu angielskim-poradnik Westwing

Kuchnia w stylu angielskim

Styl angielski to wytworne połączenie klasycznych mebli z delikatnymi, kwiatowymi motywami. Inspirowane nim wnętrze ma być przede wszystkim wygodne i przytulne. Aranżacja powinna wyglądać tak, jakby pracowały nad nią całe pokolenia, przez lata dokładając nowe sprzęty i nie rezygnując ze starych. Kuchnia w stylu angielskim musi być dodatkowo być funkcjonalna. W angielskiej kuchni na pierwszy plan wysuwają się solidne drewniane meble i kwieciste tekstylia, a nowoczesne technologie często ustępują miejsca tradycyjnej elegancji. Zobacz, jak urządzić kuchnię w stylu angielskim!

Aranżujemy kuchnię w stylu angielskim

Idealnie zaaranżowana kuchnia w stylu angielskim zachęca do kulinarnych eksperymentów i długich rozmów przy kawie. Pełno w niej ozdobnych bibelotów i naturalnych materiałów. Komfort i elegancja to jej najważniejsze cechy.

Kuchnia w stylu angielskim – meble

Meble w stylu angielskim zawsze wykonane są z naturalnych materiałów. Sprzęty przeznaczone do kuchni nie są tu wyjątkiem. Kuchenna zabudowa z solidnego drewna dodaje wnętrzu ciepła i przytulności. Szafki i kredensy nawiązują do klasycznej estetyki. Zdobią je charakterystyczne gzymsy i piętrowe uskoki. Mile widzianym akcentem są dekoracyjne, rzeźbione okucia. Meble najczęściej pokryte są warstwą bezbarwnego lakieru lub białą bądź kremową farbą. Jeżeli zależy nam na nieco rustykalnej aranżacji, warto pozostawić je w naturalnym kolorze drewna.

Kuchnia w stylu angielskim z tradycyjnym wyposażeniem

W angielskich kuchniach meble ustawione są w jeden, spójny ciąg. Uwagę przyciągają również liczne przegródki i dekoracyjne półki, służące do przechowywania puszek i pojemników oraz umożliwiające wyeksponowanie porcelanowych bibelotów i staroci.

Kuchnia w stylu angielskim to pomieszczenie, w którym centralne miejsce zajmuje duży stół, obok którego ustawione są taborety lub drewniane krzesła. Dominującym elementem aranżacji może być rozbudowany okap, przypominający nieco ozdobny, kominkowy gzyms. Miłośnicy aranżacji w stylu rustykalnym mogą także zdecydować się na kamienne blaty, idealnie wpisujące się w zasadę stosowania wyłącznie naturalnych materiałów.

Kuchnia w stylu angielskim – sprzęty

W kuchni w stylu angielskim nowoczesne technologie zwykle nie są eksponowane. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zabudowanie lodówki i zmywarki tak, aby wtapiały się w resztę mebli. Dużą popularnością cieszą się lodówki i sprzęty w stylu retro. Drobne akcesoria kuchenne, takie jak toster, często mają stylizowane na stare obudowy. Kilka takich dodatków pozwala szybko wprowadzić do kuchni rustykalny klimat.

Kuchnia w stylu angielskim: praktyczne akcesoria

Kuchnia w stylu angielskim – ściany i podłogi

Ściany angielskich pokoi zwykle zdobią charakterystyczne tapety w kwiaty. W kuchni bardziej popularnym rozwiązaniem są jednak pomalowane na biało lub szaro drewniane panele. Nad zlewem często umieszcza się małe kafelki. Pokrywające je, ręcznie malowane wzory są nierzadko bardzo rozbudowane. Na podłodze mogą znaleźć się łatwe do utrzymania w czystości płytki lub posadzka imitująca drewnianą podłogę. Aranżując ściany i podłogi, warto postawić na naturalne materiały i jasną kolorystykę.

Kuchnia w stylu angielskim – dodatki i dekoracje

Styl angielski kocha ozdobne dodatki i wszelkiego rodzaju bibeloty. Kuchnia w stylu angielskim również powinna mieć efektowne dekoracje, jednak w ich wprowadzaniu wskazany jest większy umiar. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą praktyczne akcesoria, takie jak puszki na herbatę, wiklinowe koszyki, pojemniki na ciastka lub talerze dekoracyjne. Ciekawym elementem wystroju będa również umieszczone w widocznym miejscu cynowe lub miedziane garnki. Na koniec warto zadbać o kwieciste tekstylia — delikatne zasłonki, obrusy i ściereczki. Oczywiście wszystkie uszyte z naturalnej bawełny lub lnu.

Kuchnia w stylu angielskim i dodatki

W kuchni zaaranżowanej w stylu angielskim, herbata będzie smakowała jeszcze lepiej niż zwykle. Warto wprowadzić do mieszkania odrobinę angielskiego szyku!

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media