Kuchnia z jadalnią

Kuchnia z jadalnią

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Kuchnia z jadalnią-poradnik Westwing

W każdym domu i mieszkaniu bardzo ważną rolę odgrywa funkcjonalny rozkład pomieszczeń oraz stref użytkowych. Jadalnia połączona z kuchnia to praktyczne rozwiązanie, które ma liczne zalety. Co więcej, nie trzeba mieć dużej kuchni, by zmieścić w niej strefę jadalnianą. Wystarczy umiejętnie wkomponowany stół bądź blat z zestawem krzeseł. Z kolei w przestronnych wnętrzach kuchnia z jadalnią przyjmuje ciekawe, efektowne formy. Warto jednak trzymać się kilku zasad, tak by wnętrze jak najlepiej służyło na co dzień. Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu, w którym czekają praktyczne porady i inspiracje.

Jakie zalety ma kuchnia z jadalnią?

Rustykalna kuchnia z jadalnią

Kuchnia z jadalnią to sprytne, bardzo praktyczne rozwiązanie, które ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim nakrywanie stołu i serwowanie dań jest o wiele łatwiejsze, ponieważ mebel znajduje się w pobliżu blatu i urządzeń kuchennych. Ma to duże znaczenie zarówno podczas większych przyjęć, jak i wtedy, gdy brakuje czasu i trzeba coś zjeść „na szybko”. Kuchnia z jadalnią to również miejsce, w którym łatwiej się zintegrować. Pomieszczenie łączy bowiem wiele funkcji i w trakcie przygotowywania dań nie traci się kontaktu z osobami, które zasiadają przy stole. Można w nim zatrzymać się na dłużej przy wspólnym posiłku, omówić ważne sprawy czy po prostu przyjemnie spędzić czas. Wszystko zaś odbywa się w luźnej atmosferze. Goście nie mają też nigdy wyrzutów sumienia, że odrywają gospodarza od prac kuchennych.

Przestronna kuchnia z jadalnią

Biała kuchnia z jadalnią

Możliwości urządzenia dużej kuchni z jadalnią jest mnóstwo, jeśli dysponuje się odpowiednio dużym pomieszczeniem. Podstawowa zasada jest taka, by wybierać jak najjaśniejsze meble, a także lśniące fronty. Dzięki temu kuchnia z jadalnią wydaje się przestronna i pełna światła. Doskonale sprawdzają się takie barwy, jak biel, kremy, beż czy jasna szarość. Aranżacja może zyskać więcej rumieńców, jeśli doda się wielokolorowe akcesoria kuchenne. Warto jednak zachować umiar, tak by kuchnia z jadalnią była pełna harmonii. Kolejną ważną kwestią jest umiejscowienie stołu z krzesłami – najlepiej blisko blatu roboczego, co ułatwia nakrywanie oraz serwowanie dań. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wyspa kuchenna, można zaplanować przy niej miejsce na szybkie spożywanie posiłków, a oprócz tego wstawić duży stół – przydatny podczas większych uczt i spotkań w większym gronie.

Jak urządzić małą kuchnię z jadalnią?

Coraz większą popularnością cieszy się łączenie wielu funkcji w jednym pomieszczeniu. Wynika to z tego, że ceny mieszkań są dość wysokie, dlatego niewiele osób może sobie pozwolić na duże, przestronne wnętrza. Na szczęście nawet na małej powierzchni można wygodnie urządzić kuchnię z jadalnią. Trzeba jednak dokładnie przemyśleć układ pomieszczenia, a także wybierać jasne meble. Lśniące, lustrzane powierzchnie szafek i sprzętów kuchennych dodadzą wnętrzu jeszcze więcej przestrzeni. Warto postawić na nowoczesny design, czyli proste, pojemne meble bez zbędnych ozdobników. Mała kuchnia z jadalnią to idealne miejsce na nieduży stół – półokrągły lub półowalny, który można umieścić przy ścianie albo tuż przy szafkach. Świetnie sprawdzają się również blaty stołowe chowane w szafkach lub ścianie. Gdy nie są akurat potrzebne, można je sprytnie złożyć, zyskując więcej miejsca. Innym godnym polecenia rozwiązaniem są składane krzesła.

Nowoczesna kuchnia z jadalnią to wygodne pomieszczenie, w którym łączy się wiele ważnych funkcji, a także prawdziwe serce domu – sprzyjające integracji przy wspólnym posiłku. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno w przypadku małych, jak i dużych wnętrz.

 

Zdjęcia: Living4media