Lampa biała

Lampa biała

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampa biała-poradnik Westwing

Biel to kolor, który cieszy się popularnością niemal od zawsze. We współczesnych aranżacjach wnętrz jest barwą wiodącą w kilku modnych stylach – przede wszystkim skandynawskim i prowansalskim. Lampa biała stanowi swoiste must have w takim wystroju, jednak jej lekkość optyczna oraz duża uniwersalność wzornicza znacznie poszerza dekoratorskie możliwości. Łatwo znaleźć lampę białą w ulubionym stylu, a bogactwo form i materiałów może przyprawić o zawrót głowy. Dostępne są lampy białe wiszące, ścienne, podłogowe, biurkowe oraz stołowe. Można również stworzyć spójną kolekcję oświetlenia, które znakomicie spełni swoje funkcje praktyczne i dekoracyjne w całym domu. Sprawdź, na jakie lampy warto zwrócić uwagę!

Lampa biała wisząca

W nowoczesnych aranżacjach lampy wiszące są ważnym elementem dekoracyjnym, dlatego projektanci poświęcają im wiele uwagi. To zaś owocuje imponującymi, kreatywnymi projektami. Lampa biała wisząca może być wykonana z wielu materiałów:

  • Metal – surowość metalu w duecie z białym lakierem prezentuje się zjawiskowo. Ponadto lampa biała metalowa to wybór uniwersalny – pasuje zarówno do wnętrza prowansalskiego, skandynawskiego, jak i klasycznego czy w stylu industrialnym. Hitem aranżacji są lampy kuliste i półkuliste.
  • Szkło – mleczne szkło abażuru magicznie filtruje światło. Świetnie sprawdza się w aranżacji klasycznej, skandynawskiej i prowansalskiej.
  • Tworzywa sztuczne – często efektownie modelowane, o formach geometrycznych bądź opływowych i abstrakcyjnych. Nietuzinkowa lampa biała wisząca staje się ważnym elementem dekoracyjnym w aranżacji. Najlepiej prezentuje się we wnętrzu nowoczesnym.
  • Tekstylia – bawełniany abażur stanowi synonim oświetleniowej przytulności, a także delikatnie filtruje światło. W wersji białej doskonale sprawdza się w wystroju prowansalskim, klasycznym i skandynawskim.

Lampa biała podłogowa

Meble i oświetlenie w strefie wypoczynkowej zawsze tworzą spójną całość. Dlatego obok sofy dobrze jest umieścić lampę podłogową dopasowaną do niej stylistycznie. Kolor biały jest dość uniwersalny, można wybrać lampę klasyczną lub nowoczesną:

  • Klasyczny design – lekki tekstylny abażur w formie ściętego stożka to klasyka aranżacji wnętrz od dziesięcioleci. Lampa biała podłogowa z takim abażurem zwykle wsparta jest na cienkiej, smukłej nóżce. Ciekawe rozwinięcie projektu stanowi lampa biała z walcowatym, dużym abażurem umieszczonym na długim, lekko wygiętym wysięgniku. Świetnie sprawdza się nie tylko w salonie klasycznym, lecz także nowoczesnym.
  • Nowoczesny design – przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dwa rozwiązania. Pierwsze to kultowa już lampa na trójnogu, zwykle z tekstylnym abażurem. Podstawa może być wykonana z metalu, drewna bądź tworzywa sztucznego. Drugie zaś to lampa biała stylizowana na model kreślarski, czyli pozwalająca na wygodne ustawianie zarówno wysokości, jak i kąta padania światła. Warto zauważyć, że w nowoczesnych lampach kreślarskich stosuje się często energooszczędne diody LED.

Lampy biurkowe i stołowe

Lampy stołowe zwykle umieszcza się na komodach, konsolach i szafkach nocnych. Najczęściej stanowią oświetlenie uzupełniające, które ma za zadanie kreować nastrój. Abażur w formie ściętego stożka to już klasyka w lampach stołowych, dlatego pasuje niemal do każdego wnętrza. W wersji glamour podstawy lamp czarują bajecznym blaskiem lśniących powierzchni. Miłośnicy nowoczesnego designu mogą zaś się zdecydować na lampy w formie dekoracyjnych figurek, inspirowanych sztuką awangardową XX wieku.

Lampy biurkowe to z kolei praktyczne akcesoria dekoracyjne. Doskonałym wyborem w nowoczesnym biurze jest lampa biała kreślarska – lekka optycznie, a także bardzo wygodna. Warto również zwrócić uwagę na modele stylizowana na tak zwane lampy bankierskie, które oświetlają dużą powierzchnię. Przydają się wtedy, gdy pracuje się z dużą liczbą dokumentów.

Współczesne oświetlenie udowadnia, że biel jest barwą wielu możliwości. Dlatego lampa biała może być bez problemu dopasowana i do gustu domowników, i do wymogów stylu aranżacyjnego, który króluje we wnętrzu.