Lampa druciana

Lampa druciana

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampa druciana-poradnik Westwing

Oświetlenie w aranżacji odgrywa ważną rolę praktyczną oraz dekoracyjną. Umiejętnie dobrane, wspaniale przyprawia wystrój. A na jakie modne, efektowne i lekkie optycznie modele zwrócić uwagę? Świetnym pomysłem jest lampa druciana. Ażurowa konstrukcja pięknie filtruje światło. W designie takiej lampy łączy się nowoczesny minimalizm z fantazją wzornictwa. Największą popularnością cieszą się lampy druciane sufitowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić do aranżacji także model stołowy, podłogowy czy ścienny. Sprawdź, jak dopasować lampę drucianą do wnętrza, by powstała harmonijna, nowoczesna i intrygująca kompozycja.

Lampa druciana wisząca

Efektowna lampa druciana ma formę metalowego koszyczka uformowanego z cienkich, lekkich optycznie drucików. Jednymi z najciekawszym są lampy sufitowe. W niskich pomieszczeniach nie przytłaczają wystroju dzięki subtelnemu wzornictwu. W dużych zaś dodają wnętrzu jeszcze więcej przestrzeni, co jest bardzo cenione w aranżacjach nowoczesnych, szczególnie tych inspirowanych pofabrycznymi loftami. Lampa druciana wisząca jest świetnym przykładem designu w stylu industrialnym. Abażur odgrywa rolę przede wszystkim dekoracyjną. Źródłem niczym nieprzesłoniętego światła jest dobrze widoczna żarówka.

Lampa druciana sufitowa może przyjmować różne, bardzo ciekawe formy:

  • Metalowy koszyczek – zwykle czarny lub w kolorach brązu i mosiądzu.
  • Lampa kulista – zamiast jednolitej metalowej struktury pojawia się metalowa siateczka.
  • Lampa półokrągła – ciekawy design, oparty na modnych lampach nowoczesnych.
  • Latarenka – idealny przykład połączenia wzornictwa w stylu vintage z industrialnym minimalizmem.

Pomysłowe lampy stołowe, podłogowe i ścienne

Choć największą popularnością cieszą się lampy druciane sufitowe, równie ciekawe formy przyjmują modele stołowe. To produkty najczęściej oparte na klasycznych lampach z tekstylnymi abażurami, które zastąpione są metalową siatką. Pręciki mogą być gęsto splecione lub bardzo luźno, przez co dobrze widoczna jest dekoracyjna żarówka. Z metalowej siatki może być wykonana zarówno cała lampa druciana, jak i tylko sam abażur. Designerzy prześcigają się w pomysłowości, dlatego można wybrać też lampę w formie domku, klatki dla ptaków, model na trójnogu czy inspirowany kształtem lampy naftowej.

Lampa druciana podłogowa to najczęściej model na wysokiej, smukłej nóżce, zwieńczony efektownym, kulistym abażurem z metalowej siatki. Misternie wykonana lampa sprawdza się też w nowoczesnych, eleganckich aranżacjach, na przykład w stylu glamour. Z kolei lampy druciane ścienne zwykle przyjmują formy klatek i latarenek. Takie praktyczne akcesoria stanowią doskonały wybór do wnętrza industrialnego przyprawionego stylem vintage.

Lampa druciana a styl aranżacji

Fantazyjna lampa druciana może być prawdziwą królową kuchni, jadalni czy salonu. Jak udanie dobrać ją do stylu aranżacyjnego? Oto kilka wskazówek:

Styl industrialny – warto wybierać lampy nieco surowsze w formie, z grubszych prętów. Doskonale zaprezentują się w grupie, na przykład sufitowe umieszczone wzdłuż stołu w jadalni. Jeśli wybiera się kilka modeli, najlepiej, by każdy z nich nieco się różnił – efekt dekoracyjny będzie ciekawszy, a wnętrze bardziej dynamiczne.

Styl glamour – jeśli lampa druciana sufitowa, to z bardzo cienkich metalowych nitek. Godne polecenia są większe lampy, barwione na czarno albo srebrne czy złote. Surowość industrialnego designu warto zastąpić misternością i dekoracyjnością.

Styl skandynawski – gdy w aranżacji dominują szarości, warto wprowadzić do niej lampę drucianą z czarnych pręcików. To detal o nieco surowym designie, ale świetnie dynamizujący wystrój.

Dekorują i doświetlają – nowoczesne lampy są perłami designu. Modele druciane cieszą się ogromną popularnością. Udanie łączą klasyczne wzornictwo z industrialną surowością.