Lampa nad stół

Lampa nad stół

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampa nad stół-poradnik Westwing

Oświetlenie wnętrza kreuje nastrój. Najpopularniejszym rodzajem światła górnego jest lampa wisząca. W zależności od tego, gdzie jest umiejscowiona, musi spełniać określone warunki. Lampa nad stół ma klosz umieszczony niżej niż na przykład żyrandol w salonie. Co warto wiedzieć o lampie nad stół?

lampy nad stół

Praktyczne dekoracje świetlne

Lampa nad stół pełni kilka aranżacyjnych ról. Po pierwsze, dobrze oświetla blat, co jest ważne zarówno podczas przygotowywania, jak i spożywania posiłków. Po drugie, kreuje nastrój sprzyjający biesiadom przy stole. Dlatego światło emitowane przez lampę wiszącą nie powinno być zbyt jaskrawe. Dzięki temu nie będzie męczące dla domowników. Poza tym mocne światło mało estetycznie odbija się w szklanych i lśniących powierzchniach. Aby zróżnicować natężenie światła zależnie od potrzeb, warto kupić lampę nad stół ze ściemniaczem. Zastępuje on tradycyjny włącznik i pozwala na regulację światła. Może być mocniejsze na czas przyrządzania przysmaków, a delikatniejsze, gdy goście zasiądą przy stole. Najczęściej spotyka się ściemniacze obrotowe i dotykowe. Ich dodatkową zaletą jest energooszczędność. Gdy potrzebne jest słabsze natężenie światła, zużywa się mniej prądu.

lampa nad stół nowoczesna

Jak wybierać lampy nad stół?

Nad stołem najlepiej sprawdzają się lampy kloszowe, ponieważ emitują łagodne, klimatyczne światło, które nie przeszkadza podczas biesiadowania. Lampę nad stół wiesza się niżej niż inne lampy. Klosz powinien znajdować się na wysokości około 70-80 cm od stołu. W przypadku małych blatów, o szerokości mniejszej niż 120 cm, może to być 50 cm. Nad stołem okrągłym najlepiej umieścić jedną lampę w centralnym punkcie. Stoły kwadratowe i prostokątne wymagają nieco innego podejścia. Warto odnieść się do współczesnych trendów wnętrzarskich, zgodnie z którymi lampy nad stołami wiesza się w jednym rzędzie. Każdy z kloszy może się znaleźć na innej wysokości, mile widziane są też zestawienia kilku lamp o różnych formach lub kolorach. Zawsze jednak powinien je łączyć dekoracyjny motyw przewodni – barwa lub kształt. Dzięki temu powstaje harmonijna kompozycja.

lampa nad stół czarna

Lampa nad stół – klasyczna czy nowoczesna?

Bogactwo form oświetlenia sufitowego może przyprawić o zawrót głowy. Do jadalni klasycznej warto wybrać lampy, które dodają aranżacji przytulności. Pięknie prezentują się modele mosiężne albo lampy z abażurami w tradycyjnych formach, czyli łagodnie rozszerzającymi się ku dołowi. W przytulnym wnętrzu prowansalskim warto postawić na mleczne szkło i dekor inspirowany naturą. Dobry wybór stanowią też lampy podwójne, które harmonijnie wieńczą wystrój jadalni. Mnóstwo możliwości czeka zaś na miłośników stylów nowoczesnych. Modern kocha proste lampy geometryczne – stalowe, szklane lub wykonane z tworzyw sztucznych. Z kolei industrial to domena lamp inspirowanych modelami fabrycznymi i marynistycznymi, o subtelnie postarzanych powierzchniach. Dobrym wyborem jest też lampa nad stół w odcieniach szarego betonu.

Lampa nad stół dekoruje i kreuje klimat. Warto więc świadomie wybrać jak najbardziej pasujący model, który w jadalni czy salonie stanie się aranżacyjną kropką nad „i”.