Lampa szklana

Lampa szklana

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampa szklana-poradnik Westwing

Mieszkanie wykończone, ściany pomalowane, meble wstawione, nasze ulubione pamiątki znalazły już swoje miejsce. Co zrobić, aby podkreślić piękno wystroju mieszkania lub domu urządzonego z wielką dbałością przez właścicieli i wydobyć głębię koloru z każdego przedmiotu? Odpowiednio oświetlić każde pomieszczenie, a zrobi to najlepiej najbardziej uniwersalna z lamp – wisząca lampa szklana. Lampa szklana nada wnętrzom odpowiedni charakter, wprowadzi przytulny nastrój w domowe zacisze. Właściwie dobrana lampa pozwoli również oświetlić każde z tych miejsc, w których domownicy spożywają posiłki, odpoczywają, oddają się swoim hobby, pracują i bawią się z dziećmi.

Lampa szklana – praktyczne wskazówki

Tym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lampy w przypadku każdego z pomieszczeń, jest jego wielkość, od której będzie zależeć również rozmiar lampy szklanej. Warto też uwzględnić wysokość danego pomieszczenia, tak aby lampa wisząca posiadała odpowiedniej długości sznur. Lampy wiszące są oferowane również ze sznurami, których długość można w prosty sposób wyregulować, dzięki czemu w zależności od potrzeb domowników dane miejsce będzie mniej lub bardziej oświetlone.

Funkcjonalna lampa szklana

W zależności od tego, jakie jest przeznaczenie danego pomieszczenia, lampa szklana będzie spełniać w nim inną funkcję:

  • salon – to w nim toczy się przez większość czasu życie domowników. Wspólne spędzanie wolnego czasu wymaga równomiernego oświetlenia, które może zapewnić lampa szklana. Przestrzeń tego najczęściej najobszerniejszego wnętrza w mieszkaniu i domu wymaga lampy wiszącej, która równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Rozproszone światło zapewni lampa sufitowa zamknięta u dołu, która będzie źródłem tzw. oświetlenia ogólnego. Warto wiedzieć, że lampa z przeźroczystego szkła będąca źródłem jasnego światła optycznie powiększy salon.
  • sypialnia – przytulną atmosferę sypialni zbuduje światło o niezbyt wysokim natężeniu. Źródłem takiego światła może być lampa szklana z nieprzeźroczystym kloszem. Mleczny lub biały klosz lampy będzie bardziej odpowiedni do klasycznie urządzonej sypialni. Czarny klosz wkomponuje się w bardziej awangardowe otoczenie.
  •  jadalnia – jeśli lampa szklana ma oświetlać stół w jadalni, należy przede wszystkim uwzględnić wielkość stołu, aby zbyt duża lampa nie zdominowała wystroju pomieszczenia, w tym przede wszystkim stołu będącego centralnym punktem każdej jadalni. Lampa szklana wisząca nad stołem powinna posiadać klosz zamknięty od góry, aby stanowić źródło światła punktowego dobrze eksponującego estetycznie podane potrawy, zastawę oraz całość aranżacji posiłku. Za punktowe ukierunkowanie światła lampy odpowiada odbłyśnik, czyli lustrzana powierzchnia odbijająca światło. Jest element lampy, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie.
  • w gabinecie, pokoju ucznia i innych miejscach, w których oświetlenie stanowi o komforcie pracy również warto zainstalować wiszącą lampę szklaną będącą źródłem światła punktowego. O ile nad stołem w jadalni najlepiej sprawdzi się jedna, duża lampa szklana, o tyle w miejscach przeznaczonych do pisania, czytania, odrabiania lekcji można wybrać lampy wiszące rozmieszczone w kilku najważniejszych punktach pomieszczenia np. nad biurkiem czy fotelem.

Lampa szklana – element pasujący do każdego wystroju

Lampa szklana może być elementem stanowiącym idealne dopełnienie domowego wnętrza. Biorąc pod uwagę, że lampy szklane są oferowane w ogromnej gamie wzorów i kolorów, każdy znajdzie coś dla siebie. Lampy z kloszem o najczęściej spotykanych kształtach okrągłej misy lub stożka będą pasować do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu, natomiast klosze w bardziej nietypowych formach, jak stożki, walce, kule odnajdą się we wnętrzach miłośników awangardy. Jeśli jednak w jednym pomieszczeniu ma się pojawić kilka lamp wiszących najlepiej zdecydować się na proste kształty. Dobierając materiał lampy z pewnością warto postawić na szkło i chrom, które w przeciwieństwie do lampy wykonanej z plastiku, tkaniny lub papieru będą służyć przez długie lata i będą o wiele łatwiejsze w czyszczeniu.

Rozświetl wnętrze swojego domu i mieszkania z idealnie dobraną lampą, którą odnajdziesz na Westwing.