Lampy biurowe

Lampy biurowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy biurowe-poradnik Westwing

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną role w domowym biurze. W zdrowym i odpowiednio dobranym świetle pracuje się wydajniej, a przy okazji nie osłabia się wzroku. Kluczowy jest zatem wybór lamp biurowych górnych i tych na biurko. Warto je dopasować do stylu aranżacyjnego, który przeważa we wnętrzu – to kolejny składnik harmonijnego środowiska pracy.

Podstawowe akcesoria świetlne w domowych biurach to lampki stołowe. Liczy się nie tylko ich design i charakter emitowanego światła, lecz także umiejscowienie na blacie. Świetnie sprawdzają się modele z długim, łamanym ramieniem. Pozwalają na regulację zarówno wysokości, jak i kąta padania światła.

Zdrowe środowisko pracy

W ciągu dnia dobrze jest maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. Promienie słoneczne są najzdrowsze dla oczu, a także naturalnie pobudzają organizm do działania. W biurach, gdzie przebywa się więcej niż 8 godzin dziennie, stosuje się oświetlenie sufitowe ze świetlówek liniowych, jednak w domowych warunkach trudno je dopasować do aranżacji, chyba że króluje surowy styl industrialny. W pomieszczeniach, gdzie dostęp do światła dziennego jest ograniczony, warto zastosować lampy biurowe o chłodniejszej barwie, zbliżonej do naturalnych promieni słonecznych. Należy pamiętać, że światło jaskrawe jest męczące dla wzroku. Osoby praworęczne powinny umieszczać lampkę po lewej stronie, a leworęczne – po prawej. Ważne jest też to, by światło lampy nie odbijało się w monitorze ani na powierzchni blatu, ponieważ będzie to męczyło nasz wzrok.

LED-y, halogeny czy klasyczne żarówki?

Nowoczesne lampy biurowe LED są energooszczędne, wydajne i trwałe. Można znaleźć modele o fantazyjnych formach w stylu modern. Ich światło jednak mocno różni się od dziennego, dlatego nie zawsze nadają się do lamp biurkowych i mogą źle wpływać na wzrok. Niezmiennie dobrym wyborem jest klasyczna żarówka z żarnikiem wolframowym. Emitowane przez nią światło jest najbardziej zbliżone do dziennego. Najprzyjemniejsza dla oka jest żarówka wewnętrznie krzemowana, która daje łagodniejsze i mniej oślepiające światło. W roli lampek biurkowych świetnie sprawdzają się modele halogenowe. Żarówki halogenowe wytwarzają światło o przyjaznej dla wzroku barwie. Są przy tym energooszczędne i świecą kilka razy dłużej niż klasyczne żarówki.

Lampy biurowe stołowe

Lampa biurkowa to najważniejszy element oświetlenia w domowym biurze. Największą popularność zyskały proste lampki z regulacją wysokości i kąta padania światła. Ich zaletą jest niska cena i łatwa dostępność – można je znaleźć w każdym sklepie z oświetleniem. Do wyboru są różne formy i kształty, dlatego w prosty sposób da się je dopasować do stylu wnętrza. Na małych biurkach sprawdzą się lampy biurowe przykręcane do blatu. Warto wybrać model o długim i regulowanym ramieniu, który z powodzeniem oświetli całą przestrzeń roboczą. Inną zaletą takiego produktu jest stabilność. Do eleganckich gabinetów warto wybierać lampy biurowe stylizowane na dawne bankierskie, wyróżniające się szerokim kloszem.

Dobrze dobrane oświetlenie to must have domowego biura. Przyjemne dla oka światło nie osłabia wzroku, a także motywuje do pracy. Oprócz praktycznej lampki biurkowej ważną rolę odgrywają lampy sufitowe.