Lampy ceramiczne

Lampy ceramiczne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy ceramiczne-poradnik Westwing

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Światło tworzy nastrój, a stopień jego natężenia określa atmosferę wnętrza. Już na etapie urządzania pomieszczenia należy dokładnie przemyśleć, gdzie będą znajdowały się punkty świetlne. We współczesnych wnętrzach odchodzi się od oświetlenia centralnego – takiego, jak na przykład jeden duży żyrandol, umieszczony pośrodku sufitu – na rzecz miejscowych punktów świetlnych, kinkietów, lamp stojących na podłodze oraz na meblach.

Serca konsumentów podbija lampa stołowa. Pozwala ona stworzyć w pomieszczeniu wyjątkowy klimat i optycznie je powiększyć bądź sprawić, że stanie się bardziej przytulne. Użycie różnorodnych punktów oświetleniowych ma także głębokie uzasadnienie praktyczne. Powoduje bowiem, że doświetlamy te miejsca, w których potrzebna jest większa ilość światła. Lampy znajdą się więc najczęściej nad stołem, na biurku, pod okapem kuchennym i w innych miejscach, gdzie mamy do czynienia z tak zwanym blatem roboczym, który wymaga dobrego oświetlenia.

lampy ceramiczne białe

Idealna lampa ceramiczna

Różnorodność wzorów, kolorów, tworzyw i zastosowań współczesnych lamp zadziwia. Czy jednak lampa, która jest piękna, da odpowiednio dużo światła? Czy żyrandol z tysiącami kryształków łatwo się czyści? Każdy, kto kiedykolwiek urządzał wnętrze, dobrze zna te dylematy. Przy wyborze idealnej lampy nie należy kierować się wyłącznie modą – trzeba uwzględnić przede wszystkim indywidualne potrzeby i gusta.

Kiedy nie wiemy, na co się zdecydować, dobrym wyborem mogą być lampy ceramiczne. Lampy ceramiczne mogą przybierać różne kształty. Najczęściej występują w formie pękatej, ceramicznej podstawy, na której umocowana jest świetlówka przykryta kloszem lub abażurem.

lampy ceramiczne do salonu

 

Lampa ceramiczna, która tworzy nastrój

 

Lampa ceramiczna zwieńczona półprzezroczystym abażurem, ustawiona na komodzie w salonie sprawi, że światło delikatnie sączące się spod klosza ku górze i dołowi zarazem stworzy unikalny, lekko klubowy nastrój. Im więcej w pomieszczeniu lamp i im jaśniejsze są kolory ich abażurów, tym pogodniej i bardziej świeżo wygląda wnętrze.

lampy ceramiczne stołowe

Lampa z ceramiki jest zmienna jak kameleon

Ceramika, z której wykonana jest lampa, nadaje się do malowania. Daje to wiele możliwości szybkiego i niedrogiego „liftingu” wnętrza. Z tego względu lampy ceramiczne odpowiednie będą dla osób kreatywnych i lubiących zmiany.

lampy ceramiczne z kloszem

Lampy ceramiczne w roli głównej

Jeśli zdecydujemy się na wybór lampy ceramicznej, należy podjąć decyzję co do jej wyglądu: oprawy, kształtu, koloru, wielkości i stylu. Warto przy tym stosować się do kilku uniwersalnych zasad.

  • Należy dostosować wielkość lampy do rozmiarów pomieszczenia, w którym ma stanąć, a także do gabarytów mebla (na przykład stołu lub komody), na którym zamierzamy lampę postawić. Lampa musi być proporcjonalna – ani zbyt delikatna, ani zbyt masywna.
  • Do małych wnętrz należy wybierać lampy ceramiczne z jasnymi, półprzezroczystymi abażurami, by optycznie powiększyć pomieszczenie.
  • Do wnętrz rustykalnych pasują pękate i matowe lampy ceramiczne – mogą być wzorzyste, ale ich design nie powinien dominować, ani „kłócić się” z resztą otoczenia.
  • Nowoczesne wnętrza zostaną doskonale dopełnione przez proste i smukłe lampy ceramiczne bez ornamentów, jednorodne kolorystycznie lub szkliwione połyskliwą farbą.
  • Do wnętrz w stylu francuskim idealne będą lampy ceramiczne w matowych i jasnych odcieniach – takich jak biel, beż, taupe oraz écru.