Szukaj

Lampy do łazienki

Sortuj
2 Produkty
Sortuj

Lampy do łazienki - wybierz praktyczne i bezpieczne oświetlenie łazienkowe

Łazienka jest zwykle jednym z najmniejszych pomieszczeń w domu, ale potrzebuje aż kilku źródeł światła. Brak okien w większości łazienek sprawia, że sztuczne światło musi zastąpić naturalne oświetlenie. Warto zadbać również o stworzenie odpowiedniego nastroju do relaksującej kąpieli. Doradzamy, jak wybrać praktyczne i bezpieczne lampy łazienkowe.

Lampy do łazienki sufitowe – oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne w łazience jest bardzo ważne – zastępuje ono światło naturalne. Powinno równomiernie oświetlać całe wnętrze i mieć barwę zbliżoną do światła dziennego. Moc lampy sufitowej w łazience zależy od wielkości wnętrza, zwykle wystarczy jednak świetlówka o mocy 75-100 W. W łazience nie zawsze sprawdzają się lampy wiszące. Szczególnie w małym wnętrzu łatwo można zahaczyć o nie ręcznikiem lub ubraniem. Dlatego lepiej zdecydować się na plafon, wykonany na przykład z mlecznego szkła. Lampa sufitowa do łazienki powinna być dostosowana do panujących w niej warunków, a więc przede wszystkim do podwyższonego poziomu wilgotności – dlatego warto postawić na modele lamp dedykowane to tego pomieszczenia.

Oświetlenie lustra w łazience

Lampy do łazienki nad lustro są szczególnie ważne –dobre oświetlenie umożliwia wykonanie makijażu i dokładne ogolenie się. Dobierając lampy łazienkowe nad umywalkę, trzeba pamiętać, że muszą one równomiernie oświetlać twarz, tak żeby nie powstawały na niej żadne cienie. Najlepiej wybrać kinkiety, które będą umieszczone z boków lustra, i zainstalować w nich świetlówki o mocy 60 W. Szczególnie estetycznie jako boczne oświetlenie lustra prezentują się złote lampy łazienkowe, dodając wnętrzu szyku glamour.

Oświetlenie LED, praktyczne w innych częściach łazienki, niestety nie sprawdzi się w okolicach lustra. Jeśli lustro jest szerokie, można zdecydować się na umieszczenie nad nim oprawy oświetleniowej o trzech lub czterech źródłach światła, zapewniając w ten sposób równomierne oświetlenie.

Nastrojowe lampy łazienkowe

Długa kąpiel to świetny sposób na odprężenie się po ciężkim dniu – jaskrawe światło może jednak zupełnie zepsuć relaksujący nastrój. Dlatego warto zainstalować dodatkowe lampy łazienkowe nad wanną, które będą dawały delikatne, przyjemne światło. Dobrym rozwiązaniem będą na przykład kinkiety kierujące światło w górę. Żeby stworzyć naprawdę relaksujący nastrój, warto zawsze mieć pod ręką świece, które można podczas kąpieli ustawić na brzegu wanny lub na blacie szafki. Naturalne światło stworzy wyjątkową atmosferę, ale pomoże także odpocząć oczom.

Wskazówka: wspomniane wyżej kinkiety lub po prostu czarne lampy do łazienki, będą świetnym wyborem do modnej ostatnio łazienki w stylu nowojorskim. Królują w niej połączenie biało-czarnych elementów, charakterystycznych płytek i czarnych lamp właśnie.

Jak wybrać bezpieczne lampy łazienkowe?

Łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wilgoć. Dlatego lampa do łazienki musi mieć specjalne zabezpieczenia – informują o nich oznaczenia klasyfikacji IP. W zależności od tego, gdzie w łazience znajduje się lampa, wymagany jest inny poziom zabezpieczeń.

1. Lampy, które mają znaleźć się we wnętrzu kabiny prysznicowej, powinny mieć obniżone napięcie 12 V oraz oznaczenie IP67.

2. Nad wanną i w jej pobliżu można powiesić lampę o obniżonym napięciu 12 V i oznaczeniu IP44.

3. W odległości powyżej 60 cm od wanny lub prysznica wystarczą lampy łazienkowe o oznaczeniu IP21. Dopuszczalne jest wyższe napięcie, w mniejszych pomieszczeniach lepiej jednak ograniczyć wszystkie lampy do 12 V.

4. Lampy podłogowe powinny mieć oprawy o wyższym poziomie zabezpieczeń (IP44), niezależnie od tego, w którym miejscu łazienki się znajdują.

Nowoczesne lampy łazienkowe muszą łączyć w sobie funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz walory estetyczne. Na szczęście wybór jest bardzo szeroki. Z łatwością można dopasować oświetlenie łazienki tak, żeby stała się ona pomieszczeniem, w którym rano można otrząsnąć się z resztek snu, a wieczorem zrelaksować się w aromatycznej kąpieli.