Lampy halogenowe

Lampy halogenowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy halogenowe-poradnik Westwing

W związku ze stopniowym wycofywaniem z rynku tradycyjnych żarówek lampy halogenowe stały się jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia. Sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu – zarówno do oświetlenia ogólnego, jak i pomocniczego lub dekoracyjnego. Ich zaletą jest niska cena w porównaniu do lamp LED i światło bardziej przyjazne dla oczu niż to wytwarzane przez świetlówki. Dlatego wybierając lampy do łazienki, do biura lub do sypialni, warto zdecydować się na żarówki halogenowe.

Budowa żarówki halogenowej

Żarówki halogenowe to udoskonalone wersje tradycyjnych żarówek. Składają się ze szklanej bańki wypełnionej gazem szlachetnym, a elementem wytwarzającym w nich światło jest wolfram. W przeciwieństwie do zwykłych żarówek znajdujący się w żarówkach halogenowych gaz wzbogacony jest pierwiastkiem z grupy halogenów. Sprawia to, że żarówki halogenowe świecą znacznie dłużej niż zwykłe – od 2000 do 5000 godzin. Zużywają również znacznie mniej energii.

Decydując się na oświetlenie domu lampami halogenowymi, trzeba pamiętać, że żarówki halogenowe są zwykle przystosowane do podłączenia do niskiego napięcia (12 V), dlatego wymagają transformatora. Lampy halogenowe posiadają zwykle transformator wbudowany w oprawę, w przypadku samodzielnej instalacji należy jednak takie urządzenie dodatkowo zamontować. Transformator powinien mieć moc równą co najmniej sumie mocy wszystkich instalowanych w jednej oprawie żarówek.

Lampy halogenowe – gdzie z nich korzystać?

Lampy halogenoweEnergooszczędne żarówki halogenowe, które pasują do opraw dla tradycyjnych żarówek, można wykorzystać zarówno w lampach sufitowych, jak i kinkietach lub plafonach. Ze względu na tanie koszty eksploatacji i przyjazne dla wzroku światło warto zainstalować je w każdym pomieszczeniu.

Tym, w którym lampy halogenowe sprawdzą się szczególnie dobrze, jest łazienka. Halogeny dają światło bardzo zbliżone do naturalnego, dlatego warto wykorzystać je na przykład do oświetlenia lustra. Można zamontować je w kinkietach po bokach zwierciadła lub na szynie umieszczonej bezpośrednio nad nim. Tego rodzaju oświetlenie idealnie będzie się nadawało do wykonania makijażu.

Lampy halogenowe świetnie sprawdzają się jako lampki na biurko i lampy do czytania – ich chłodne, jasne światło jest przyjazne dla oczu. Trzeba jednak pamiętać, że takie lampy bardzo szybko się nagrzewają, dlatego należy unikać dotknięcia włączonej lampki. Lepiej jest również zrezygnować z lamp halogenowych w pokoju dziecięcym – mogą być bowiem przyczyną poparzeń.

Jeśli w salonie znajduje się malowany na płótnie obraz, warto oświetlić go za pomocą lampy halogenowej – tego rodzaju oświetlenie stosowane jest w galeriach i muzeach. Lampka powinna być jednak umieszczona w odległości co najmniej 0,5 m od dzieła sztuki ze względu na produkowane przez nią ciepło, które mogłoby uszkodzić farbę. Warto zdecydować się na specjalne halogeny z reflektorami dichroicznymi, które kierują wytwarzane przez żarówkę ciepło do tyłu, dzięki czemu na pewno nie dojdzie do zniszczenia powierzchni obrazu.

Lampy halogenowe w odpowiednich oprawach doskonale sprawdzają się również jako lampy ogrodowe. Można wykorzystywać je zarówno do dekoracyjnego oświetlenie tarasu lub ścieżek, jak i w dużych reflektorach zewnętrznych. Szczególnie popularne są reflektory z czujnikiem ruchu wyposażone w bardzo mocne liniowe żarówki halogenowe – takie oświetlenie jest praktyczne i bezpieczne.

Dekorowanie za pomocą światła to nieprzemijający trend w aranżacji wnętrz. Lampy halogenowe doskonale się do tego nadają. Ciekawy efekt dadzą na przykład ruchome reflektorki o wąskim strumieniu światła. Dzięki ściemniaczom można z kolei dowolnie kreować nastrój w salonie lub sypialni. Warto eksperymentować również z kolorowymi abażurami, które potrafią całkowicie odmienić charakter wnętrza.