Lampy kolonialne

Lampy kolonialne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy kolonialne-poradnik Westwing

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Ma na to wpływ zarówno jego elegancja, funkcjonalność, jak i nawiązania do kultur z odległych zakątków świata. Bardzo ważnym elementem, pozwalającym na podkreślenie jego uroku, jest właściwe oświetlenie wnętrza. Odpowiedni nastrój uda się uzyskać, dobierając do konkretnego pomieszczenia dekoracyjne lampy. Te w stylu kolonialnym charakteryzują się ozdobnym wyglądem, niebanalnymi formami, wykorzystaniem drewna, skóry i naturalnych tkanin. Mogą występować w wersji stojącej lub wiszącej. Oto kilka praktycznych porad, jak wybrać idealne lampy kolonialne.

lampy kolonialne do salonu

Styl kolonialny – tradycja i orient

Korzenie stylu kolonialnego sięgają XIX wieku, kiedy mieszkańcy Wielkiej Brytanii zaczęli osiedlać się w ówczesnych brytyjskich koloniach, m.in. w Indiach, Afryce czy Australii. Potrzeba urządzenia nowych mieszkań zmusiła ich do korzystania z usług tamtejszych rzemieślników i w ten sposób powstał styl, łączący w sobie wpływy brytyjskie oraz orientalne.

Styl kolonialny rozpoznać można po kilku charakterystycznych cechach. Meble – masywne biurka, solidne stoliki, szafy i komody – są zazwyczaj wykonane z ciemnego drewna, często egzotycznego, takiego jak mahoń lub heban. Kanapy i fotele posiadają skórzaną tapicerkę. We wnętrzach tego typu spotyka się także bogato zdobione dekoracje: misternie wykonane stojące zegary, lustra w drewnianych lub mosiężnych ramach, figurki z drewna lub imitacji kości słoniowej. Jeśli chodzi o kolory, popularne są zwłaszcza te naturalne: biel, beż, kremowy, brązy, zielenie i błękity.

lampy kolonialne stołowe

Lampa w stylu kolonialnym – jaką wybrać?

Aby kolonialne wnętrze nabrało charakteru, warto odpowiednio dobrać do niego oświetlenie. Powinno być nastrojowe, delikatne i wprowadzające nutkę tajemnicy, dlatego też lepiej zrezygnować z nowoczesnych świateł punktowych typu led. O wiele bardziej trafnym wyborem będą natomiast stylowe lampy kolonialne. W sklepach znaleźć można produkty stojące i wiszące. Te pierwsze to znakomita opcja do salonu, sypialni lub gabinetu. Lampy kolonialne nocne ustawione obok łóżka wprowadzą do sypialni intymny, nastrojowy klimat. W gabinecie sprawdzą się lampy kolonialne do postawienia na biurku. Z kolei w salonie można zdecydować się na wysokie lampy kolonialne z abażurem.

Pomieszczenie zyska zupełnie innego charakteru, jeśli zostanie wyposażone w lampy kolonialne wiszące. Mogą one mieć kształt żyrandola, a konkretnie – metalowej obręczy, na której ustawione są świece z diodą. Ciekawym pomysłem są lampy kolonialne przypominające kształtem popularne w XIX wieku lampy naftowe. Będą one idealnie oświetlały przedpokój. Natomiast w dużym salonie sprawdzą się lampy kolonialne w formie stylizowanych kinkietów.

lampy kolonialne z mosiądzu

Mosiądz, drewno i skóra

Wybierając lampy kolonialne należy zwrócić uwagę, aby były wykonane z materiałów nawiązujących do głównych cech charakterystycznych tego sposobu aranżacji wnętrz

  • Drewno – najlepiej ciemne i szlachetne. Może to być drewno egzotyczne, ale i polski ciemny dąb. Wykonuje się z niego stojaki do lamp oraz ich podstawki.
  • Skóra – lampy kolonialne często są wykończone elementami skórzanymi. Mogą to być np. pasy skóry owinięte wokół stojaka.
  • Szkło – z kolorowego, witrażowego szkła oraz różnobarwnych kryształków są często wykonane abażury lamp kolonialnych w stylu indyjskim.
  • Mosiądz – mosiężne podstawy to cecha wyróżniająca lampy kolonialne. Mogą mieć kształt egzotycznych zwierząt, np. słonia z podniesioną trąbą.
  • Złocone i srebrzone metale – równie popularne są lampy wykonane z metali pomalowanych srebrną lub złotą farbą, nawiązujące do bogatej i pełnej przepychu kultury Indii.

Lampy kolonialne to świetny pomysł na uzupełnienie klasycznej aranżacji z elementami orientu. Znajdź więc swoje inspiracje i wybierz te stworzone do twojego domu!