Lampy kryształowe

Lampy kryształowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy kryształowe-poradnik Westwing

Jak nadać swojemu mieszkaniu wytworny charakter? Jak w prosty sposób sprawić, by wnętrze wyglądało luksusowo? Wystarczy jeden prosty trik – wykorzystanie kryształowych lamp. Stylowa, kryształowa lampa wisząca, ozdobione kryształami plafony czy kinkiety nie tylko oświetlą pomieszczenie, ale nadadzą mu niepowtarzalny charakter.

Kryształowa lampa kojarzy się wielu osobom wyłącznie z domem urządzonym w klasycznym pałacowym stylu, zapełnionym antykami i nadającym się bardziej do podziwiania, niż do mieszkania. Jednak we współczesnym designie kryształowe lampy są często wykorzystywane. Oryginalnie zaprojektowane kryształowe plafony oraz wiszące lampy sufitowe zdobione kryształami nie wyglądają staroświecko. Pięknie się komponują z nowoczesnymi elementami wystroju współczesnych wnętrz minimalistycznych. Można odnaleźć je w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour czy w stylu loftowym.

Lampy kryształowe – tradycja i nowoczesność

Kryształowe żyrandole początkowo zdobiły wyłącznie kościoły i królewskie pałace. Następnie stały się elementem wyposażenia siedzib magnackich, szlacheckich rezydencji i apartamentów burżuazji. Na przełomie XIX i XX wieku Daniel Swarovski udoskonalił technologię cięcia kryształu, dzięki czemu wykorzystanie kryształków w wyrobie akcesoriów dekoracyjnych upowszechniło się. Chociaż obecnie kryształowe lampy są powszechnie dostępne, wciąż budzą skojarzenia z luksusem i stanowią wytworny element wyposażenia domu.

Przepych i blask

W lampach kryształowych światło ulega efektownemu rozproszeniu dzięki zastosowaniu wielu przezroczystych, odpowiednio wyszlifowanych, kryształowych elementów. Ważne jest także rozmieszczenie źródeł światła w lampie, tak, by równomiernie odbijała światło, które przechodząc przez kryształ i załamując się, rozproszy swe barwy i rozświetli pomieszczenie także w dzień i przy naturalnym świetle słonecznym. Daje to piękny efekt w zestawieniu z drewnianymi meblami klasycznego salonu, chropowatymi ścianami industrialnego loftu czy bogatymi sztukateriami wnętrza urządzonego w stylu glamour. W minimalistycznie zaaranżowanym pomieszczeniu wieloelementowa lampa kryształowa będzie wyjątkowo dobrze wyeksponowana.

Kryształowe kinkiety i plafony w mniejszych pomieszczeniach

Lampy kryształowe wiszące oraz plafony można znaleźć nie tylko w salonach czy przestrzennych holach. Dzięki nim łatwo wykreować niepowtarzalną i pełną elegancji atmosferę w sypialni. Lampy do sypialni są nieco mniejsze, często także stosuje się tu kryształowe plafony i kinkiety. Sprawdzą się one także w mniejszych i niższych pomieszczeniach, w których nie ma możliwości odpowiedniego wyeksponowania rozłożystego i długiego żyrandola.

Ciężar kryształu

W zależności od liczby wykorzystanych kryształów oraz sposobu ich rozmieszczenia, waga kryształowej lampy może sięgać od kilku do kilkudziesięciu kilogramów. Przed zakupem lampy z kryształu, warto rozważyć możliwe problemy związane z jej montażem. Nawet niewielkie kryształowe lampki mogą stanowić dla niektórych rodzajów stropów i ścian działowych duże obciążenie. Lampy, plafony i kinkiety wykonane z kryształu są propozycją dla tych, którzy chcą nadać wnętrzom wytwornego szyku i elegancji, niezależnie od tego, czy pomieszczenie zostanie urządzone w stylu vintage, glamour czy minimalistycznym.