Lampy marynistyczne

Lampy marynistyczne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy marynistyczne-poradnik Westwing

Styl marynistyczny to jedno z ciekawszych aranżacyjnych odkryć ostatnich lat. Kierując się jego założeniami, można urządzić lekkie, pełne światła wnętrze w wakacyjnym klimacie. Co więcej, styl zdobywa uznanie także wśród dzieci. Meble, akcesoria i dekoracje to jedno – równie istotne jest efektowne oświetlenie. Lampy marynistyczne mogą mieć formę industrialną albo nawiązywać w designie do przyrody i życia podwodnego świata. Jako elementy dekoracyjne lamp mile widziane są detale znane z okrętów, takie jak sznury, kotwice, stery czy wiosła. Dzięki temu lampy w stylu marynistycznym to praktyczne, urzekające dekoracje.

Lampy okrętowe z industrialną nutą

Tradycyjne lampy okrętowe wyróżniają się nieco surowym designem, dlatego doskonale sprawdzają się nie tylko w aranżacjach marynistycznych, lecz także industrialnych. Warto zwrócić uwagę na lampy marynistyczne wiszące wykonywane z mosiądzu. Subtelnie postarzana powierzchnia ma świetny walor dekoracyjny, a także symbolizuje nostalgię za minionymi czasami. Ciekawym elementem zdobniczym charakterystycznym dla oświetlenia okrętowego jest metalowa siatka, w której umieszczano żarówki albo szklane klosze.

Kolejne źródło inspiracji stanowią lampy nawigacyjne. Przez długi czas były to bogato zdobione, często też pozłacane lampy naftowe. Zależnie od ich rozmieszczenia na okręcie pozwalały z daleko zidentyfikować rodzaj statku oraz poznać cel jego podróży. Lampy marynistyczne w takim wydaniu to nietuzinkowe dekoracje, które nawet gdy nie są zapalone, wyróżniają się wśród wyposażenia wnętrza.

Lampy z detalami w stylu marynistycznym

Styl marynistyczny to oaza drobiazgów kojarzących się z życiem w rytmie fal. Dlatego również lampy marynistyczne są ciekawie dekorowane. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów zdobniczych, które najczęściej pojawiają się w podstawach lamp:

  • Kotwice – choć te prawdziwe, okrętowe, są trudne do podniesienia, jako elementy dekoracyjne lamp czarują optyczną lekkością.
  • Stery – kierunek na dobry design? Dlaczego nie!
  • Sznury – lampy marynistyczne mogą być oplecione prawdziwym sznurem parcianym.
  • Boje – czyli oznakowania nawigacyjne unoszące się na powierzchni wody. Podstawy lamp w formie boi to udany mariaż stylu marynistycznego i industrialnego.
  • Fauna i flora morska – rybki, rozgwiazdy, koniki morskie, a do tego wodorosty i rafy koralowe… Podwodny świat jest na tyle bogaty, że inspiracji nigdy nie brakuje. Lampy marynistyczne dekorowane w ten sposób stanowią świetny wybór do pokoju dzieci.

Lampy marynistyczne w aranżacji

Efektowne lampy marynistyczne sprawdzają się w wielu stylach aranżacyjnych:

  • Styl industrialny – warto wybierać lampy marynistyczne o surowym designie i subtelnie postarzane. Godna polecenia inspiracja to lampy okrętowe – zarówno mosiężne, jak i zamknięte w metalowych siateczkach.
  • Styl skandynawski – nawet jedna lampa stołowa o ciekawej drewnianej podstawie wspaniale dekoruje aranżację skandynawską. Warto zwrócić uwagę na lampy marynistyczne z elementami z driftwoodu, czyli drewna wyłowionego z morza.
  • Styl kolonialny – kotwice, wiosła, stery czy liny symbolizują życie na wodzie, a także wyprawy handlowe do odległych krain. Dlatego lampy marynistyczne i inne dekoracje w tym stylu można śmiało wprowadzać do wystroju kolonialnego.

Lampy marynistyczne to nietuzinkowe oświetlenie, które przywołuje klimat letnich wakacji przez cały rok. To znakomity wybór dla miłośników morza i życia w rytmie fal.