Lampy nad lustro

Lampy nad lustro

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy nad lustro-poradnik Westwing

Łazienka jest pomieszczeniem o ściśle określonych funkcjach. Komfortowe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych wymaga odpowiedniego oświetlenia. Wiele łazienek pozbawionych jest jednak okien lub są one niewielkie i zbyt wysoko umieszczone, zatem sztuczne doświetlenie łazienki jest niezbędne nie tylko wieczorami. Ważne, by spełniało swoją rolę, a ponadto było szczelne i bezpieczne – znajduje się bowiem w środowisku, w którym często panuje wilgoć, a urządzenia elektryczne są narażone bezpośredni kontakt z wodą.

Metoda oświetlenia nowoczesnej łazienki zależy od wielkości pomieszczenia oraz od sposobu rozmieszczenia urządzeń sanitarnych, luster i mebli. W mniejszych łazienkach często stosuje się jedną, umieszczoną na suficie oprawę oświetleniową typu plafoniera z tradycyjną żarówką lub energooszczędną świetlówką kompaktową jako źródłem światła. W większych łazienkach o obniżonym suficie sprawdzą się oprawy punktowe z reflektorkowymi żarówkami halogenowymi o szerokim kącie rozsyłu światła lub świetlówkami kompaktowymi.

Odpowiednie oświetlenie lustra

Okolice lustra to przestrzeń „robocza” w łazience, w której potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Stosowane do tego celu oprawy oświetleniowe umieszczane są zazwyczaj na wysokości wzroku, w bliskiej odległości od oczu. Wymagane jest tu dobre, bezcieniowe oświetlenie, które jednak nie będzie porażać patrzącego swoją intensywnością.

Jak wybrać lampy nad lustro?

By właściwie doświetlić przestrzeń nad lustrem, warto wybrać kinkiety naścienne, które zapewnią dostateczne oświetlenie twarzy. Można także użyć jednej lampy umieszczonej bezpośrednio nad lustrem. Wybrane oprawy powinny zawierać na przykład żarówki typu LED – dające silne, rozpraszające światło. Dodatkowo, świecące diody elektroluminescencyjne LED mają możliwość świecenia barwnego, co daje sposobność ich wykorzystania w kreowaniu ciekawych efektów dekoracyjnych. Warto nabyć osłony wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego, gdyż będą lepiej zabezpieczone przed przenikaniem wilgoci, a przy tym niepodatne na rdzewienie.

Gdzie umieścić lampę lub kinkiety?

Aranżacja łazienki musi uwzględniać dobre oświetlenie wokół lustra. Jest kilka możliwości podświetlenia lustra w łazience – można zamontować kinkiet nad lustrem, pod nim lub po bokach. Producenci oferuję także lustra z zamontowanym fabrycznie podświetleniem. Światło powinno równomiernie i bez cieni oświetlać twarz osoby stojącej przed lustrem. Najkorzystniej jest zamontować symetrycznie dwa kinkiety po obu stronach lustra i na wysokości oczu. Optymalna odległość między lampami to 75 cm. Poza kinkietami sprawdzą się świetlówki liniowe lub lampy wiszące. Światło powinno padać na osobę przeglądającą się w nim i równomiernie oświetlać twarz, nie zmieniając jej koloru. Dobrze, aby miało chłodną temperaturę barwową. Tak oświetlone lustro pozwoli dostrzec szczegóły podczas wykonywania makijażu czy golenia. W łazience potrzebne jest światło równomiernie oświetlające wszystkie powierzchnie, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru lustra i umywalki. Do oświetlenia kabiny prysznicowej i wanny wystarczy łagodne światło miejscowe. Dobrze dobrane oświetlenie spełnia w tym wnętrzu także funkcję dekoracyjną i przyczynia się do tworzenia w łazience nastroju sprzyjającego odprężeniu i wypoczynkowi.