Lampy papierowe

Lampy papierowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy papierowe-poradnik Westwing

W sztuce aranżacji wnętrz sposób oświetlenia pomieszczenia jest nie mniej ważny niż dobranie odpowiedniej kolorystyki czy stylu umeblowania. Centralne, punktowe, strefowe oświetlenie decyduje o atmosferze panującej na co dzień w domu, nastrojowe światło jest ważne przy urządzaniu spotkań i organizowaniu uroczystości. Duże znaczenie w tym względzie ma zarówno sposób rozmieszczenia źródeł światła, jak i jego barwa, natężenie oraz oprawa – lampy, reflektory, żyrandole, taśmy ledowe, abażury – ich wybór nie jest bez znaczenia. Zwolennicy zarówno designerskich lamp, jak i sympatycy prostoty oraz wykorzystywania we wnętrzarstwie materiałów naturalnych, powinni zwrócić szczególną uwagę na lampy papierowe.

Wykorzystywanie papieru jako tworzywa, z którego wykonuje się akcesoria wyposażenia wnętrz, ma za sobą wielowiekową tradycję. Miejscem słynącym z produkcji papierowych lamp w formie kolorowych lampionów były od wieków Chiny, z kolei w Japonii powstało origami - sztuka artystycznego składania papieru w fantastyczne, złożone kształty - co pośrednio wpłynęło na popularyzację papieru jako elementu dekoracyjnego. Papier jest aktualnie tworzywem niezwykle docenianym przez projektantów hołdujących wartościom związanym zarówno z ekologią, jak i  minimalizmem oraz stylistyczną lekkością, czystością.

Lampy papierowe – jak chińskie lampiony

Papierowe, białe i kolorowe abażury w kształcie kul nawiązują co prawda do tradycji chińskich lampionów, ale stały się tak popularne, że wiodą już swój własny, autonomiczny żywot. Papierowe lampy, wiszące lub stojące na stojakach bryły – kule, sześciany, stożki, kokony, są źródłem delikatnego, nastrojowego światła i sprawdzają się zarówno jako wyposażenie salonu, jak i sypialni, pokoju młodzieżowego, a nawet jadalni. Lekkość i delikatność papieru sprawia, że wisząca pod sufitem lampa unosi się jakby w powietrzu, a ta stojąca – nawet jeśli jest dużych rozmiarów, nie przytłacza swoją obecnością.

Lampy papierowe – jak japońskie orgiami

Lampy z papieru przybierają kształty nie tylko prostych, geometrycznych brył, ale i złożonych, niezwykle interesujących konstrukcji. Skomplikowane wielościany, lampy–poduchy, lampy–chmury, lampy-zgniecione kule, lampy-zębate walce – oto nieliczne przykłady wybrane spośród wielu dostępnych designerskich projektów lamp. Taka oprawa oświetlenia to wymarzone wprost rozwiązanie do nowoczesnego salonu lub sypialni, biura czy urządzonego na industrialną modłę loftu. Papierowa lampa, w sposób na pozór nieoczekiwany może stać się estetyczną prowokacją – kontaminacją prostoty (ze względu na wykorzystany materiał) i wyrafinowania (ze względu na kreatywność pomysłu).

Lampy papierowe – zrób to sam!

Idea DIY (do it yourself – zrób to sam) objęła swym zasięgiem również samodzielne wykonywanie papierowych abażurów. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni papier, klej i nożyczki, a także wykrój, według którego bez najmniejszych kłopotów można wyciąć odpowiedni kształt abażuru. W zależności od tego, jakiego typu ma to być lampa, przydać się jeszcze może tekturka lub sznurek, jeśli konieczne jest wzmocnienie całej konstrukcji.