Lampy rustykalne

Lampy rustykalne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy rustykalne-poradnik Westwing

Urządzenie domu w stylu rustykalnym jest wyrazem chęci odtworzenia atmosfery wiejskiego dworku szlacheckiego lub zamożnego chłopskiego gospodarstwa. Przytulny i swojski nastrój wnętrz tworzą drewniane meble, stare obrazy, tradycyjna ceramika użytkowa oraz lustra w złoconych ramach. Całość dopełniają piękne lampy ze zdobionymi żyrandolami i metalowymi okuciami.

Oświetlenie w rustykalnych wnętrzach odgrywa dużą rolę. Pomieszczenia ozdabia się dekoracyjnymi lampami, które dają ciepłe, lekko przytłumione światło. W takim oświetleniu, zabytkowe lub chociażby postarzone, współczesne meble pięknie się prezentują, gromadzone przez domowników bibeloty są ciekawie wyeksponowane, a obite miękkimi tkaninami kanapy zdają się zapraszać do wypoczynku.

Tradycyjne piękno lamp rustykalnych

Wśród lamp w stylu rustykalnym największe i najbardziej ozdobne są lampy sufitowe. Umieszcza się je przede wszystkim nad stołem, znajdującym się w jadalni lub w salonie. Lampy rustykalne w różnych odsłonach | WESTWINGRustykalne lampy często wykonuje się z miedzi lub aluminium, a ich wzory nawiązują do starych lamp naftowych. Posiadają one szerokie, często malowane klosze, podwieszane na metalowych rurkach. Często są bogato zrobione w kwiatowe wzory. Takie lampy są bardzo kunsztownie wykonane. Dają ciepłe i rozproszone światło, które podkreśla piękno innych elementów dekoracyjnych, znajdujących się w pomieszczeniu.

Światło rustykalnego żyrandola podkreśli wystrój pokoju

Rustykalne żyrandole zachwycają misterną konstrukcją i ciekawymi detalami. Pasują one raczej do większych pomieszczeń, gdyż są duże, wieloelementowe i bogato zdobione. W mniejszych pokojach mogą przytłaczać swoimi rozmiarami lub dekoracyjnością. Grube abażury sprawiają, że światło nie razi w oczy, za to sprzyja wypoczynkowi i wyciszeniu się. Takie wiszące lampy będą pasować także do innych stylów dekoratorskich. Można je wykorzystać na przykład po to, by nadać przytulny charakter industrialnie urządzonym wnętrzom. Pięknie ozdobią też pomieszczenia zaaranżowane w skandynawskim stylu.

Lampa stołowa – dodatkowe źródło ciepłego światła

Jeżeli do pracy lub czytania potrzebne jest dodatkowe oświetlenie, warto zaopatrzyć się w lampy stołowe. Mają one żeliwne podstawki, co sprawia, że są stabilne, oraz szklane klosze, dzięki czemu światło można kierować w pożądaną stronę. Umieszcza się je na szafkach lub stolikach. Są źródłem delikatnego, ciepłego światła, które łagodnie uwydatnia mnogość faktur przedmiotów i wzorów tkanin, zgromadzonych w danym pomieszczeniu. Często takie lampy posiadają także bogate zdobienia, przedstawiające motywy roślinne. Połączenie żeliwnej konstrukcji ze szklanym kloszem to sposób na wprowadzenie do wnętrza przytulnej atmosfery i nadanie mu charakteru staropolskiego dworku. To właśnie wrażenie sielskości jest istotą rustykalnego stylu. Ma być swojsko, naturalnie i domowo, a odpowiednie oświetlenie może być kluczem do uzyskania tego efektu.