Lampy w stylu prowansalskim

Lampy w stylu prowansalskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy w stylu prowansalskim-poradnik Westwing

Styl prowansalski, przywodzący na myśl krajobrazy południowej Francji, należy do najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz. Łączy naturalny rustykalizm z dyskretną elegancją. Prowansalskie meble i dekoracje powinny mieć lekko staromodne kształty i jasne kolory. Można jednak śmiało łączyć je z nowoczesnymi, minimalistycznymi dodatkami. Tak jak w każdej aranżacji, ważną rolę odgrywa oświetlenie – lampy w stylu prowansalskim muszą stanowić spójny element wystroju wnętrza.

Lampa w stylu prowansalskim – wersja stołowa, wisząca i podłogowa

Światło i kolory potrafią całkowiecie odmienić oblicze wnętrza. Lampy są jednak nie tylko źródłem światła – również w ciągu dnia, kiedy sztuczne oświetlenie nie jest potrzebne, powinny one pełnić funkcję dekoracyjną. Oto kilka pomysłów na lampy w stylu prowansalskim:

  • Wisząca lampa w stylu prowansalskim może mieć formę klasycznego żyrandola z kutego żelaza lub mosiądzu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również lamy naśladujące kształtem stare, wiszące latarnie – sprawią, że dom będzie wyglądał jak francuska weranda!
  • Aranżacja w stylu prowansalskim nie może obejść się bez lampy stołowej. Warto zdecydować się na klasyczną lampę o pękatej, glinanej podstawie. Na niej powinien znaleźć się biały lub kremowy abażur, który można ręcznie ozdobić motywem lawendy – wystarczy odrobina farby do tkanin!
  • Lampy podłogowe, niezastąpione towarzyszki wszystkich miłośników książek, również pasują do stylu prowansalskiego. Można wybrać klasyczne lampy na prostej nóżce z abażurem wykonanym z jasnej tkaniny lub postawić na bardziej nowoczesny, minimalistyczny design.

Towarzystwo dla lampy w stylu prowansalskim

W każdej aranżacji lampy muszą pasować do mebli i dekoracji, które im towarzyszą – powinny wzajemnie dodawać sobie charakteru. Lampy prowansalskie doskonale poczują się w towarzystwie rustykalnych mebli w jasnych kolorach, drewnianych figurek i glinianych naczyń. Bielony, rustykalny kredens to idealne miejsce, gdzie wyeksponować można lampę stołową. Mosiężny żyrandole będzie pięknie wyglądał nad dużym stołem z litego drewna. Podłogowa lampa prowansalska powinna natomiast stanąć obok klasycznego fotela na rzeźbionych, drewnianych nóżkach.

Aranżując wnętrze w stylu prowansalskim, warto myśleć o bezkresnych polach lawendy, nad którymi świeci śródziemnomorskie słońce, przypomnieć sobie domki na południowo-francuskiej wsi, w których króluje kamień, drewno i glina. Wszystkie szczegóły wnętrza powinny przywodzić na myśl te krajobrazy!

Nadchodzące promocje