Lampy z drewna

Lampy z drewna

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Lampy z drewna-poradnik Westwing

Od pradawnych czasów drewno uważa się za materiał niezbędny do życia. Jego wszechstronne użycie zapewnia ciepło, jak i dach nad głową. Drewno pomaga utrzymać ciepło, dlatego w krajach skandynawskich właśnie z niego buduje się większość domów. Jest jednym z najtrwalszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie i wzornictwie. Drewniany przedmiot znajdujący się we wnętrzu może w korzystnych warunkach przetrwać nawet do 2000 lat.

Według dawnych obyczajów, parze obchodzącą piątą rocznicę ślubu powinno się podarować prezent wykonany z drewna. Materiał ten jest bardzo trwały, a im dłuższa jego żywotność, tym więcej zyskuje na uroku. Tak samo jak małżeństwo, które coraz lepiej się poznaje, a ich związek jest coraz silniejszy. Prezentem może być szkatułka na biżuterię lub coś, z czego skorzystają wszyscy domownicy – na przykład drewniany mebel, taki jak krzesło, stół lub lampa.

W zgodzie z naturą

Moda na eko życie trwa nieprzerwanie od wielu lat. Nikogo nie dziwi więc trend wprowadzania eko produktów do mieszkań i domów. Jednym ze stylów, który jest najbliższy życiu w zgodzie z naturą, jest styl rustykalny. Kojarzy się z wiejskością, ciepłem i przytulnym kątem, do którego miło jest powrócić, szczególnie w zimowe wieczory.

eleganckie lampy drewniane

Styl ten zakłada obecność wielu drewnianych przedmiotów, takich jak stoły, belki sufitowe czy szafki kuchenne. Wyobraźnia projektantów mebli wychodzi jednak poza szablony. Drewniane lampy są niezwykle praktycznym, ale też dekoracyjnym elementem wystroju wnętrza. Dzięki temu, że drewno jest proste w obróbce, można nadać im każdy, nawet najbardziej wymyślny kształt.

Lampy z drewna

Lampy z drewna mogą przybierać różne formy. Chociaż najczęściej spotykana jest lampa stojąca z drewnianą podstawą, to coraz popularniejsze są drewniane kinkiety montowane w przedpokojach, a także w sypialniach nad łóżkiem. Połączenie elementów wykonanych z metalu z drewnianym kloszem sprawi, że wnętrze stanie się przytulniejsze.

stojące lampy drewniane

Lampy drewniane są idealnym łącznikiem stylów. Do drewnianych lamp, żyrandoli czy kinkietów warto stosować żarówki o ciepłej barwie, które podkreślą słoje drewna i jego drobne niedoskonałości, które w istocie stanowią o jego uroku.

Pielęgnacja drewna

Lampy z drewna są bardzo proste w pielęgnacji. Musi być ona jednak regularna. Drewno jest podatne na wilgoć i gwałtowne zmiany temperatury. Powinno więc znajdować się w odległości przynajmniej 50 centymetrów od grzejników i nawilżaczy powietrza.

Lekkie lampy z drewna

Również podłoże, na którym znajdują się drewniane elementy, powinno być stabilne i odporne na wygięcia. Do codziennej pielęgnacji lampy z drewna wystarczy ścierka lekko zwilżona wodą. Do pielęgnacji lakierowanych mebli drewnianych zaleca się stosowanie specjalnych preparatów.

Zrób to sam

Lampy z drewna można w niezwykle prosty sposób przerobić i dostosować do aktualnych upodobań i trendów. Przerabianie przedmiotów, na przykład lamp, wymaga jedynie odrobiny miejsca oraz podstawowych narzędzi, takich jak papier ścierny oraz farba do drewna. Dany przedmiot należy oczyścić, a następnie wyrównać powierzchnię stosując papier ścierny. W zależności od tego, czy zmiany mają być powierzchowne lub też mają dotyczyć także głębszych warstw materiału, wybrać należy papier o mniejszym lub większym stopniu ścieralności (powstały pył należy wytrzeć suchą szmatką). Kolejny krok to malowanie farbą na kolor docelowy i pozostawienie do wyschnięcia. Aby nadać przedmiotom eleganckie wykończenie i współczesny design, zaleca się użyć na końcu lakieru, który nada im połysk.