Łapacz snów

Łapacz snów

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Łapacz snów-poradnik Westwing

Według wierzeń północnoamerykańskich Indian łapacz snów to amulet, który zapewnia wszystkim domownikom dobre, spokojne sny – tylko takie są bowiem przez łapacz przepuszczane. Moda na etniczne ozdoby nadal nie przemija, więc łapacz snów jest spotykany w wielu współczesnych wnętrzach. Łapacz snów to bardzo częsta pamiątka z egzotycznych podróży, ale amulet taki można z powodzeniem wykonać samodzielnie. A może warto podarować taki piękny przedmiot komuś bliskiemu, by – jak wierzyli Indianie – złe sny nie zmąciły mu nocnego wypoczynku?

Łapacz snów to bardzo popularny wśród Indian Ameryki Północnej amulet, który powieszony nad wejściem do wigwamu miał zapewnić wszystkim członkom rodziny piękne, spokojne sny. Moda na etniczne dodatki sprawiła jednak, że łapacze są popularną ozdobą w wielu współczesnych domach.

Łapacz snów – z indiańskiej wioski wprost do twojej sypialni

Początkowo łapacze snów były wykonywane z giętkiego, drewnianego pręta (np. wierzby). Końce pręta Indianie łączyli ze sobą i w powstały w ten sposób okrąg wplatali nić, tworząc sieć przypominającą pajęczynę. Amulet był ozdabiany piórami, koralikami, kamykami oraz innymi przedmiotami, którym przypisywano magiczną moc. Łapacz snów wieszano bezpośrednio nad posłaniem lub nad wejściem do wigwamu – sieć miała wyłapywać krążące wokół nocne koszmary i przepuszczać jedynie dobre, spokojne sny. Indianie przywiązywali do snów olbrzymią wagę, sądząc, że jest to forma kontaktowania się z bogami i podejmując na ich podstawie wiele ważnych, życiowych decyzji.

Obecnie łapacz snów jest popularną pamiątką, kupowaną przez turystów na straganach z wyrobami mającymi imitować indiańskie przedmioty. W Ameryce Północnej, a zwłaszcza w jej częściach niegdyś zamieszkiwanych przez Indian, nadal istnieje jednak zwyczaj wieszania łapacza snów np. nad dziecięcym łóżeczkiem lub na lusterku wewnątrz samochodu – ma to być amulet przynoszący szczęście. W związku z nieprzemijającą wciąż modą na ozdoby w stylu etno, łapacz snów jest przedmiotem, który można spotkać również w wielu współczesnych domach i mieszkaniach.

Zrób to sama!

Jak już wcześniej wspomniano, łapacz snów jest ozdobą, którą z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Wystarczy dość giętki drewniany pręcik, sznurek, kilka koralików lub paciorków, znalezione podczas spaceru ptasie piórka i… trochę chęci. Na początek z drewnianego pręcika tworzy się okrąg, który związuje się i oplata sznurkiem – kolory sznurka można dopasować np. do koloru ściany, na której ma zawisnąć ozdoba. Następnie, również za pomocą sznurka, wewnątrz okręgu tworzymy sieć, aż wreszcie przyczepiamy do niego koraliki, piórka czy paciorki. Łapacz snów gotowy!

Amulet taki będzie idealnym dodatkiem do wnętrz w stylu etnicznym: kolorowych, niebanalnych, pełnych pamiątek i gadżetów z różnych stron świata. Niewielki łapacz snów można oczywiście powiesić np. nad drzwiami lub łóżkiem, ale jego większe wersje z powodzeniem sprawdzą się jako centralna ozdoba ściany. Na szczęście styl etno jest na tyle pojemny, że zmieszczą się w nim i prosta, wypalana ręcznie ceramika, i motywy zwierzęce, grubo tkane materiały, a nawet plemienna biżuteria i amulety. Nie trzeba też obawiać się przesady – etno inspiruje się kulturami ze wszystkich stron świata.

Łapacz snów to także idealny prezent dla bliskiej osoby – z pewnością każdy doceni wykonany własnoręcznie lub przywieziony z podróży tak wyjątkowy podarunek od serca. Warto zatem wygospodarować nieco wolnego czasu, zrobić lub kupić osobisty amulet i… kolorowych snów!