Łazienka w stylu retro

Łazienka w stylu retro

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Łazienka w stylu retro-poradnik Westwing

Łazienka w stylu retro, w której czas pozornie się zatrzymał, to miejsce, w którym każda spędzona chwila będzie przyjemna i relaksująca.  Współczesne życie to ciągły pośpiech i stres, dlatego właśnie w przeszłości możemy odnaleźć ukojenie. Retro to wspaniały styl dla tych, którym znudziły się prostota i ascetyzm nowoczesnych aranżacji.

Łazienka w stylu retro to niepowtarzalny klimat, stylowe dodatki i klasyczne wyposażenie. W takim otoczeniu łatwo można zapomnieć o problemach dnia codziennego. Podpowiadamy, jak urządzić urokliwą łazienkę nawiązującą do stylu wnętrz sprzed stu lat.

Łazienka w stylu retro – punkt wyjścia

Łazienka retro nie musi być duża niczym salon kąpielowy. Wielkość wnętrza nie ma tu znaczenia, choć trudniej urządza się małe, ciasne pomieszczenia. Jeśli łazienka jest mała – najważniejszy będzie umiar. Należy wtedy wybrać podstawowe elementy wyposażenia – wannę, umywalkę, sedes – i ograniczyć liczbę dekoracji i bibelotów.

Aranżację łazienki w stylu retro warto zacząć od jednego istotnego sprzętu lub detalu – może to być owalna, wolnostojąca wanna na nóżkach lub duże, stylizowane, bogato zdobione lustro. Ważne, by był to element wyraźnie określający retro styl wnętrza. To będzie punkt wyjścia dla dalszej stylizacji.

Retro elementy

Ostatnio miłośników stylu retro dzielnie wspierają producenci armatury i ceramiki łazienkowej. Łazienkę w stylu retro można wyposażyć w baterie umywalkowe i wannowo-natryskowe w kolorze brązu antycznego, polerowanego chromu lub mosiądzu. Niektóre produkty zdobione są porcelanowymi elementami, które przywodzą na myśl pałacowe wnętrza. Do wyboru mamy także liczne wzory stylizowanych wanien – od żelaznych na aluminiowych nóżkach po owalne pokryte emalią w dwóch kolorach. Producenci oferują także piękne ceramiczne umywalki – zarówno te na stylowych postumentach, jak i nablatowe. Wszystkie produkty nawiązujące do przeszłości łączą klasyczny design z najnowocześniejszą technologią.

Światło i kolory

We wnętrzach w stylu retro, także łazienkach, ogromną rolę odgrywa ciepłe oświetlenie. W pomieszczeniu warto zainstalować kilka stylizowanych kinkietów. Im jaśniej, tym lepiej! Meble – szafki pod umywalką lub regały – powinny być wykonane z wodoodpornych materiałów. Dobrze, jeśli będą wyposażone w ciekawe okucia nawiązujące do stylistyki sprzed stu lat.

W łazienkach w stylu retro doskonale sprawdzą się drewno i kamień. Wspaniałym sposobem na osiągnięcie „efektu retro” jest zamontowanie w łazience lamperii, czyli dekoracyjnej okładziny dolnej części ścian. Do retro aranżacji pasują także płytki ceramiczne w subtelnym, klasycznym stylu, mozaiki i posadzki imitujące biało-czarne szachownice. Projektując łazienkę możemy zastosować zarówno ciemne, nasycone barwy jak i jasne pastele. W dużych wnętrzach warto eksperymentować z ciemniejszymi, bardziej masywnymi meblami i bardziej wyrazistymi zestawieniami kolorów (biel, czerń, czerwień), w mniejszych lepiej postawić na jasne barwy (beże, róże, kremy) i lżejsze meble, co powiększy optycznie przestrzeń.