Łóżko jednoosobowe

Łóżko jednoosobowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Łóżko jednoosobowe-poradnik Westwing

Łóżko jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Mebel ten w naturalny sposób kojarzy się z wypoczynkiem i relaksem. Lekarze coraz częściej podkreślają, jak ważna jest rola snu dla zdrowia i dobrego samopoczucia. A osiągnięcie tego jest możliwe tylko wtedy, gdy łóżko jest wygodne. Nie bez znaczenia są dodatki, takie jak pościel, poduszki czy narzuty. Równie ważny jest wygląd mebla. Łóżko może mieć ramę metalową, drewnianą lub tapicerowaną, mieć zagłówek lub nie. W sypialniach jest największym meblem i szacuje się, że spędza się w nim 1/3 życia na samym spaniu. Łóżko coraz częściej pełni rolę czytelni, istotne zatem jest, by czytanie w nim było wygodne. Mebel ten musi być również trwały – szczególnie, jeśli ma służyć najmłodszym domownikom.

W Poradniku Westwing pomożemy Ci kupić, idealne łóżko jednoosobowe do Twojej sypialni. Nie wiesz, jaki materac zapewni Ci najwygodniejszy sen? Zastanawiasz, się jak dostosować wymiary mebla do swojego wzrostu? Z chęcią doradzimy Ci w podjęciu decyzji! Zarejestruj się na stronie Westwing i przeczytaj nasze wskazówki, a następnie obejrzyj aktualne kampanie sprzedażowe i wybierz wymarzony mebel. Zobacz nowoczesne łóżka, sofy i wersalki przecenione nawet do 70%!

łóżko jednoosobowe do sypialni

Jakie powinno być łóżko jednoosobowe?

Kupując łóżko dla jednej osoby, trzeba zwrócić uwagę na jego wymiary. Przyjmuje się, że minimalna szerokość to 90 centymetrów. Standardowa długość dla osoby dorosłej to 200 centymetrów. Zdarzają się też łóżka o mniejszych wymiarach niż 90×200 cm, na przykład o szerokości 80 centymetrów, ale im większa przestrzeń, tym większa wygoda. Obracając się we śnie, powinno się mieć pewność, że resztę nocy nadal spędzi się w łóżku, a nie na podłodze. Ponadto, wymiary łóżka powinno się dostosowywać do wzrostu osoby z niego korzystającej. Musi być ono przynajmniej o 20 centymetrów dłuższe niż wynosi wzrost jego użytkownika.

łóżko jednoosobowe  z wezgłowiem

Łóżko jednoosobowe — wsparcie dla kręgosłupa

Oprócz wymiarów łóżka, istotny jest też materac. Nie może być on ani za miękki, ani za twardy. Kładąc się na nim, powinno się czuć odprężenie. Kręgosłup jest delikatną konstrukcją i potrzebuje wsparcia. Łóżko wyposażone w dobry materac dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dostępne są również materace dwustronne, które z jednej strony są twarde, a z drugiej miękkie. Mają zróżnicowaną strukturę i w zależności od stopnia twardości mają mniej lub więcej sprężyn albo innego rodzaju wypełnienie, które zostało zastosowane przez producenta. Najważniejsze, aby kupując łóżko, pamiętać o wzroście i wadze osoby, która będzie z niego korzystać. Im większa waga, tym twardszy powinien być materac.

łóżko jednoosobowe dla dorosłego

Łóżko jednoosobowe — idealne wypełnienie

Do najpopularniejszych modeli łóżek dostępnych w sprzedaży należą: łóżka z materacem lateksowym, łóżka z materacem kieszeniowym i łóżka z materacem kokosowym.

  • łóżko jednoosobowe z materacem lateksowym — w tym modelu wkład materaca wykonany jest z pianki lateksowej powstałej z mieszkanki naturalnego i syntetycznego kauczuku. O jakości materaca decyduje ilość zastosowanego kauczuku naturalnego — im będzie go więcej, tym lepsze będzie łóżko. Lateks dość słabo przepuszcza powietrze, ale jest odporny na uszkodzenia i zapobiega rozwojowi mikroorganizmów.
  • łóżko jednoosobowe z materacem kieszeniowym — to ulepszony model tradycyjnego mebla z materacem sprężynowym. Sprężyny umieszczone są w specjalnych „kieszeniach, dzięki czemu nie hałasują, a materac jest bardziej odporny na odkształcenia. Łóżko z materacem kieszeniowym jest też bardziej elastyczne, ponieważ każda sprężyna indywidualnie reaguje na nacisk. Zaletę mebla stanowi również przystępna cena.
  • łóżko jednoosobowe z materacem kokosowym — ekologiczne łóżko z wysokiej jakości, antyalergicznym wypełnieniem. Włókno kokosowe powoduje, że materac staje się bardziej sprężysty, jest też bardziej przewiewny i odporny na wilgoć. Łóżko jednoosobowe z materacem kokosowym będzie doskonałym dodatkiem do wyposażenia dziecięcej sypialni. Nie uczuli delikatnej skóry dziecka i z łatwością utrzymamy je w czystości.
  • łóżko jednoosobowe z materacem z pianki termoelastycznej — nowoczesny mebel wykorzystujący tak zwaną „inteligentną technologię”. Materac termoelastyczny reaguje zarówno na nacisk, jak i na temperaturę, przez co idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając stabilne podparcie dla kręgosłupa. Wadą produktu może być wyższa niż w przypadku tradycyjnych modeli cena. Poniesiony koszt w pełni wynagradza jednak wysoki komfort spania.

łóżko jednoosobowe dziecięce

Łóżko jednoosobowe — skrzynia pełna skarbów

Jednoosobowe łóżko kupowane jest zazwyczaj do pokojów młodzieżowych, a także do kawalerek, w których przestrzeń jest ograniczona. Tam, gdzie miejsca jest niewiele, a każdy centymetr jest na wagę złota, warto zainwestować w łóżko posiadające opcję schowka. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko do przechowywania dodatkowej pościeli, lecz także rzeczy osobistych, takich jak ubrania sezonowe czy dziecięce zabawki. W zachowaniu porządku pomogą specjalne pojemniki plastikowe lub materiałowe. Praktycznym rozwiązaniem jest również łóżko wyposażone we wmontowany zagłówek.

Korzystając z takiego schowka, warto pamiętać jednak o utrzymywaniu go na bieżąco w czystości. Skrzynię trzeba coś jakiś czas wycierać z kurzu i wietrzyć umieszczone w niej kołdry i poduszki. Doskonałym rozwiązaniem są specjalne torby próżniowe, służące do przechowywania koców i pościeli. Wyposażono je w zawór, do którego podłącza się odkurzacz i wysysa nadmiar powietrza. Tkaniny zajmują mniej miejsca, a jednocześnie są zabezpieczone przed kurzem.