Łóżko z zagłówkiem

Łóżko z zagłówkiem

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Łóżko z zagłówkiem-poradnik Westwing

Dobrze jest zasypiać i budzić się w sypialni urządzonej stylowo i funkcjonalnie. Urządzanie i dekorowanie sypialni rządzi się własnymi prawami, bowiem przeznaczenie tego pomieszczenia jest wyjątkowe. Głęboki, przynoszący ulgę odpoczynek decyduje o jakości naszego codziennego życia, a to w sypialni właśnie doświadcza się regenerującego odprężenia. Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, toteż urządzając zakątek do nocnego odpoczynku wyborowi łóżka należy poświęcić najwięcej uwagi.

Wśród niezliczonych modeli i stylów łóżek na wyjątkową uwagę zasługuje łóżko z zagłówkiem. Bowiem w konstrukcji łóżka rama i stelaż, ewentualnie pojemnik na pościel to nie wszystko.  Zagłówek, zwany inaczej wezgłowiem, to nic innego jak przymocowywana do ramy łóżka dodatkowa pionowana ścianka montowana od strony głowy lub  z obydwu stron ramy. Zagłówek może stanowić integralną część łóżka, może też być proponowany jako element dodatkowy. Bywają zagłówki o powściągliwej ekspresji, bywają i takie, które decydują o walorach dekoracyjnych całego łóżka, a nawet całej sypialni.

Łóżko z zagłówkiem w roli głównej

Na tak ważny w życiu człowieka sen należy przeznaczać co najmniej kilka godzin na dobę, ale przecież sen to nie jedyna forma relaksu. Usiąść wygodnie z filiżanką kawy w ręce, poczytać ulubioną książkę, przytulić się do ukochanej osoby rozkoszując się jej obecnością, poleżeć w spokoju i popatrzeć w sufit… Takie formy odprężenia i przyjemnego spędzania czasu umożliwia mebel, który w natury swej ma zapewniać komfort i atmosferę intymności. Meblem takim jest łóżko z zagłówkiem, bowiem dzięki dodatkowemu elementowi, jakim jest wezgłowie, staje się meblem wielofunkcyjnym, a ponadto – niezwykle estetycznym.

Łóżka z zagłówkiem — wygodne meble

Dzięki umocowanemu do ramy zagłówkowi można usiąść i wygodnie się oprzeć. W przypadku wezgłowia tapicerowanego oparcie z definicji jest dość miękkie, natomiast jeśli łóżko wyposażone jest w zagłówek zrobiony z desek, płyt, wikliny lub innych materiałów bez obicia, można przykryć go dużymi, dekoracyjnymi poduszkami lub rozrzucić kilka mniejszych poduszek w różnych rozmiarach. Zestawiając je ze sobą, warto poeksperymentować nieco z kolorami i deseniami. Interesująco prezentują się zarówno kompozycje z poduszek w kontrastowych kolorach, jak i monochromatyczne zestawy oparte na różnych odcieniach tego samego koloru. W przypadku zagłówków o ażurowej strukturze dobrym pomysłem jest umieszczenie na nim płaskich poduch, przymocowywanych specjalnymi pasami, podobnymi do tych, na których zawiesza się zasłony na drążku. Każde z tych rozwiązań spotęguje wrażenie przytulności i intymności w sypialni.

Tapicerowane łóżko z zagłówkiem

Łóżka z zagłówkiem to przede wszystkim łóżka tapicerowane — w całości obite tkaniną lub skórą:

  • Łóżko tapicerowane z tapicerką bawełnianą — to materiał łatwy w czyszczeniu i dobrze przepuszczający powietrze. Neutralna tkanina dobrze pasuje do tradycyjnych i nowoczesnych aranżacji.
  • Łóżko tapicerowane z tapicerką pluszową — miękkie, puszyste i przyjemne w dotyku obicie. Z upływem lat może się nieco wycierać, ale doda to jedynie meblom charakteru. Od czasu do czasu tapicerkę pluszową należy przeczesać miękką szczoteczką: zgodnie z kierunkiem włosa, pod włos i ponownie w drugą stronę.
  • Łóżko tapicerowane z tapicerką skórzaną — trwałe i eleganckie obicie zapewniające komfortowy wypoczynek. Szczególnie efektownie prezentują się łóżka tapicerowane obite nubukiem lub zamszem. Tego rodzaju meble wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, dlatego lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie środki do czyszczenia.

Uroda przede wszystkim

Nawet najbardziej banalne łóżko może dzięki zagłówkowi stać się meblem niepowtarzalnym, nabrać indywidualnego charakteru i stać się wyznacznikiem stylu pomieszczenia, w którym się znajduje. Minimalistyczny zagłówek o metalowej konstrukcji sprawi, że łóżko nabierze nowoczesnego wyglądu. Tapicerowany zagłówek, bogato zdobiony na przykład kunsztownymi przeszyciami lub haftami zamieni zwykłe łóżko w królewskie łoże lub efektowny mebel w stylu glamour. Z kolei zagłówek wiklinowy lub wykonany z ciemnego, egzotycznego drewna będzie kojarzyć się ze stylem kolonialnym. Dla lepszego efektu takie łóżko warto wyposażyć również w biały, lniany baldachim lub delikatną moskitierę.